'Jong brein: mildere straf K" 61 binnenland OM: hacker had miljoen rekeningnummers ING ISRAEL JORDANIË Lubanga: oordeel gebaseerd op leugens Maat 62 Megaboete NS wegens bewaren reizigersinfo BOEK ONLINE of bel 0900-9697 donderdag 14 juni 2012 zie onze website:buiten!and '30 jaar cel de hoogste straf die opgelegd kan worden' Jongvolwassenen zouden vaker volgens jeugdstrafrecht moeten worden berecht De jongvolwassenen horen niet thuis in een gevangenisstelsel voor volwassenen, stellen dertig Nederlandse en buitenlandse we tenschappers die vandaag de on derzoeksresultaten presenteren van een studie naar deze groep delinquenten. DEN HAAG - Jongvolwassen daders van 18 tot 25 jaar komen relatief veel in de misdaadstatistieken voor, maar zouden vaker volgens het mildere jeugdstrafrecht moe ten worden aangepakt. Ze horen al helemaal niet thuis in een gevange nis voor volwassenen, stellen der tig Nederlandse en buitenlandse DEN HAAG - De NS heeft een boete van 125.000 euro moeten betalen aan het College bescherming per soonsgegevens (CBP). Dit omdat het vervoerbedrijf reisgegevens van studenten die reizen met de ov-chipkaart, te lang bewaarde. Dat heeft het CBP woensdag be kendgemaakt. Het college droeg de NS vorig jaar op om een maximumtermijn van 2 jaar in te voeren voor het bewa ren van deze gegevens. Die had het bedrijf nog niet. De vervoerder kreeg een dwangsom opgelegd voor het geval hij dat niet zou doen. Vorige maand bleek dat de NS de ze informatie toch langer bewaar de. Het bedrijf zei dat het de gege vens anonimiseerde, maar volgens het CBP konden reizigers toch nog worden geïdentificeerd. Daardoor was het mogelijk het reisgedrag langere tijd te volgen. De NS moest dan ook betalen. In middels vernietigt de vervoerder de informatie wel op tijd. wetenschappers die vandaag de on derzoeksresultaten presenteren van een studie naar deze groep de linquenten. „De jongvolwassenen hebben we wat verwaarloosd. We hebben vooral gelet op de criminele min derjarigen", zegt professor Peter van der Laan van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR). Ten onrechte, want deze groep en de overlast die zij veroorzaken zijn aanzienlijk groter, aldus Van der Laan. Juist bij jongvolwassenen gaan de remmen los en is er minder ouder lijk toezicht. „Er is sprake van meer risicogedrag. Dit is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de hersenen die nog in ontwikke ling zijn, vooral het deel dat impul sief gedrag controleert", zegt Van der Laan. „De vraag is dan in hoe verre we deze jongeren verant woordelijk kunnen houden voor hun gedrag." De onderzoekers én demissionair staatssecretaris Fred Teeven (Veilig heid en Justitie) vinden de leef tijdsgrens van achttien jaar achter haald. De bewindsman werkt aan een wetsvoorstel voor de invoe ring van een speciaal adolescenten strafrecht dat meer rekening houdt met de ontwikkeling van jongeren van 18 tot 23 jaar. Teeven wil de maximale jeugdde tentie voor ernstige misdrijven ver hogen van twee naar vier jaar. Daarnaast wil hij vaker gebruik maken van elektronisch toezicht en jongeren dwingen een oplei ding te volgen. Ook moeten de ouders op het gedrag van hun kind worden aangesproken. De onderzoekers noemen dat een 'stap in de goede richting'. „Al zou wat ons betreft de grens bij 25 jaar moeten liggen gezien de kennis over hersenontwikkeling", zegt Van der Laan. Het verhogen van de maximumstraf stemt hem min der gelukkig. „We weten één ding zeker, dat op repressie gerichte maatregelen weinig zoden aan de dijk zetten als het gaat om de sa menleving veiliger maken. Inste ken op gedragsverandering en her opvoeding werkt beter." ROTTERDAM - Een 30-jarige Rotter damse man heeft volgens justitie de afgelopen maanden ongeveer 1 miljoen rekeningnummers en na men van rekeninghouders van de ING Bank bij elkaar gesprokkeld. Wat Davy de V. precies met die ge gevens wilde doen, is het Open baar Ministerie (OM) in Rotter dam nog aan het uitzoeken, zei een woordvoerster woensdag. De V., die maandag voor een niet-inhoudelijke zitting bij de rechtbank in Rotterdam moet ver schijnen, zou de lijst van 1 miljoen rekeningnummers en/of namen van rekeninghouders hebben ver zameld tussen juli 2011 en begin maart 2012. Het OM heeft die lijst bij hem aangetroffen. Van 1100 na men en nummers weet het OM in middels dat die bij elkaar horen, van de rest is dat niet bekend. De V. heeft niet in het computersys teem van ING ingebroken om aan deze gegevens te komen, melden het OM en ING. De bank bestrijdt overigens dat er een lijst is waar 1 miljoen namen en/of nummers op staan. De verdachte is volgens een woordvoerder van ING aan ge gevens gekomen door de zogehe ten 'Naam Nummer Controle', waarbij bij een betalingsopdracht via intemetbankieren de naam van de rekeninghouder wordt ge toond nadat het rekeningnummer is ingevoerd. Zo kan de klant di rect zien aan wie hij de overboe king richt en worden verkeerde overboekingen voorkomen, aldus ING. Om de betaling daadwerke lijk te doen, zijn ook nog gebrui kersnaam, wachtwoord en een TAN-code nodig. Met alleen naam en nummer kunnen criminelen volgens ING niks. Rotterdammer De V. wordt er verder van ver dacht dat hij wilde inbreken in de computersystemen van containe roverslagbedrijf ECT. Ook zou hij het systeem van een groothandel in drank en sigaretten hebben ge hackt en zijn er minder zware ver denkingen, waarbij de man goede ren zou hebben besteld op naam van mensen van wie hij op slinkse wijze persoonsgegevens had ver kregen. De verdachte liep stage bij een ICT-bedrijf, aldus het OM. ECT kwam er op tijd achter dat ie mand probeerde in te breken. Het is niet duidelijk of Davy de V. bij de groothandel ook echt bestellin gen heeft gedaan nadat hij in het klantenbestand was gekomen. De vermeende hacker heeft volgens justitie ook voor zijn eigen gewin gehandeld. Vanuit een vertrouwen wekkende domeinnaam zou hij bij voorbeeld personen hebben aange schreven die op een vacaturebank stonden. Hij zou ze cv's met per soonlijke gegevens hebben ontfut seld. Die gegevens gebruikte hij vol gens het OM vervolgens om bij di verse bedrijven goederen te bestel len, voor enkele duizenden euro's. ZUTPHEN - Schoenmaker Georg Wessels uit Zutphen ontvangt de langste man ter wereld, de Turk Sul tan Kösen in zijn zaak voor een paar stevige schoenen in maat 62. De uit DEN HAAG - Thomas Lubanga is ge troffen als 'door een kanonskogel in het gezicht', toen hij in maart schul dig werd verklaard. Dat zei hij woensdag in het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Vol gens hem is zijn veroordeling geba seerd op leugens. Lubanga hoorde gisteren bij het strafhof dertig jaar te gen zich eisen voor het ronselen en inzetten van kindsoldaten. De Con- golees zei geschokt te zijn dat het ja renlange proces 'niet voldoende is geweest om de leugens te ontmaske ren'. Hij herhaalde dat hij zich altijd heeft verzet tegen het inzetten van kindsoldaten. Hij is naar eigen zeg gen de politiek ingegaan om vrede te stichten in Congo. Lubanga wees erop dat in de streek Ituri, in het noordoosten van Congo, in 2002/2003 'chaos' heerste. Hij kan daarom niet uitsluiten dat anderen er kindsoldaten inzetten. Volgens hoofdaanklager Moreno weegt voor al zwaar dat Lubanga een leider was. Hij hield toezicht op het ronse len van kindsoldaten. Zij werden 'ge traind om te doden en te verkrach ten'. Meisjes werden als seksslavin nen gebruikt en dagelijks verkracht. s/ vlucht rondreis l/ verblijf NL-/Engels- sprekende reisleiding excursies Zie www.kras.nl/35759 Zie www.kras.nl/38417 Zie www.kras.nl/38121 15 cpm Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 7- t/m 15-daagse vlieg-/rondreizen Rondreis HIGHLIGHTS VAN JORDANIË 7 dgn v.a. 749 Vertrek: 30 augustus slechts 1 vertrekdatum, mis dit niet! inclusief overnachting in de Wadi Rum woestijn! met o.a. de hoofdstad Amman. Jerash, Urn Oais, Madaba, Mount Nebo, Kerak, het wereldwonder Petra, de Wadi Rum woestijn en de Dode Zee Voordeelrondreis ISRAËL 8 dgn v.a. 769 Vertrek: 17 en 24 september langs alle hoogtepunten van Israël! zéér populaire reis, nog slechts 2 data beschikbaar! met o.a. het Meer van Tiberias, de Golan Hoogvlakte, Nazareth, Haifa, de Dode Zee, Bethlehem, de hoofdstad Jeruzalem, Massada en Tel Aviv Rondreis ISRAËL JORDANIË 15 dgn v.a. 1099 Vertrek: van 25 augustus t/m 27 oktober unieke combinatiereis met alle highlights! zeer veel gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Bethlehem, Jeruzalem, de Dode Zee, Caesarea, Haifa, Tiberias en Nazareth in Israël Amman, Mount Nebo, Petra, de Wadi Rum woestijn en Aqaba in Jordanië waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6