opruiming Plamuur op een doek, dat zie je niet vaak zeeland 119 600 uur Goese SP-fractie wil uitbreiding invalidenparkeerplaatsen Oostwal vandE Scheldekraan staat overeind 77T ^AiiCUPLUS donderdag 14 juni 2012 Restaurateurs Monica Martens en Suzanne Durenkamp hebben de opdracht aangenomen voor 600 uur. Daar zijn ze wel over heen gegaan. Met name het wegkrabben van de plamuurlaag bracht extra werk met zich mee. Meer dan 600 uur aan werk heb ben erin gezeten, nu is de restau ratie voltooid. W.F.A.I. (Père) Vaarzon Morels schilderij Ge zicht op de Haven van Yerseke reeg onlangs zijn laatste vernis laag en zal volgende week wor den gepresenteerd. door Lilian Dominicus Als restaurateurs Moni ca Martens en Suzan ne Durenkamp uit Aardenburg van tevo ren hadden geweten wat voor een opdracht ze vorig jaar hadden aangenomen, hadden ze zich misschien wel twee keer bedacht. „Het was groots en vermoeiend", zegt Suzanne Durenkamp erover, nu het project ten einde is. Aan de andere kant kijken ze beiden terug op wat ze een 'fantastische klus' noemen. Het resultaat mag er zijn: het opnieuw ingelijste schilderij pronkt weer in zijn oorspronkelij ke staat in de raadszaal van het voormalige gemeentehuis in Yerse ke, het huidige Oosterscheldemu- seum. Het schilderij is indertijd ge maakt voor een tentoonstelling in de Abdij van Middelburg in het jaar 1913, ter gelegenheid van hon derd jaar Koninkrijk der Nederlan den. „Het was geweldig om met de vrij willigers van het Oosterscheldemu- seum te werken. Het is zo bijzon der dat ze het voor elkaar hebben gekregen om op eigen kracht zo veel geld in te zamelen voor deze restauratie. Hun inzet werkte ook op ons als grote stimulans", zegt Suzanne. Momenten dat hen de moed in de schoenen zakte, waren ér meer dan eens. „Dan hadden we geluk kig elkaar voor peptalk", zegt Su zanne. Durenkamp studeerde in Brugge af als restaurateur en is sinds zeven jaar bij haar tante Mo nica Martens in de leer. „Het is een ambacht en dat kun je alleen in de praktijk leren", verklaart Su zanne. Monica: „Ze mag zich in middels assistent noemen, ze is geen leerling meer. Zij zal later het atelier overnemen." Tijdens de werkzaamheden kwa men ze erachter dat in het verle den een plamuurlaag op het doek was aangebracht. „Mijn tante zit ruim dertig jaar in het vak en „Het was geweldig om met de vrijwilligers van het Oosterscheldemu- seum te werken." Na de presentatie van het gerestaureerde Gezicht op Haven van Yerseke vertrekt vrijwilligster Rida Vervoorn naar de Randstad. foto Willem Mieras heeft dit nog nooit gezien. We ver moeden dat het destijds is gedaan om het schilderij te redden, dat het begon te craqueleren", zegt Su zanne. Van lieverlee kwamen ze erachter dat iemand met een bus verf veran deringen had aangebracht in het oorspronkelijke werk. „We ontdek ten dat het boerinnetje op de stei ger een heel ander kostuumpje had. We weten niet waarom, maar er is kledij in Zeeuwse dracht over heen geschilderd. Er zijn ook meeuwen bij gezet." Monica, met een knipoog: „Wie dat heeft: ge daan, daar wordt druk over gespe culeerd. Het is een groot mysterie en misschien is het ook beter dat het niet uitkomt." Gedurende het werk raakten Moni ca en Suzanne steeds meer gefasci neerd door de oorspronkelijke kleuren die Vaarzon Morel gebruik te. „We maakten gebruik van een stuk dat omgeplooid was. Het doek was te groot voor de raads zaal en is daarom niet bewerkt. Het was onze enige referentie", verklaart Suzanne. Het gerestaureerde schilderij zal volgende week vrijdag aan geno digden worden getoond. Bij de pre sentatie zullen ook de bekende fla menco-gitarist Eric Vaarzon Mo rel, achterkleinzoon van de schil der, en diens vader en kunstschil der Wim Vaarzon Morel aanwezig zijn. „De laatste is de kleinzoon van de maker van Gezicht op de Haven van Yerseke. Hij zal een en ander vertellen over zijn grootva der", zegt coördinator Rida Ver voorn van het Oosterschelde. Voor haar is de presentatie tegelijkertijd een afscheidsfeestje. Vrijdag de 22e is haar laatste dag in Yerseke, waar ze jaren heeft gewoond. Ze ver huist naar Den Haag, waar ook haar twee kinderen wonen. Ook de werkzaamheden voor het Oos- terscheldemuseum legt ze, na zes jaar, naast zich neer. „Ik zal het werk zeker missen. En ook ons rui me huis. Het gaat me aan het hart, maar het onderhoud wordt zo langzamerhand te zwaar. We ver trekken voordat iemand anders die beslissing voor ons neemt." GOES - De SP in de Goese gemeen teraad wil dat er meer invaliden parkeerplaatsen komen aan de Oostwal in Goes. De partij heeft signalen ontvangen dat de invalidenparkeerplaatsen aan de Oostwal vaak vol zijn en is daarop zelf poolshoogte gaan ne men. Volgens SP-ffactievoorzitter Floor van Lamoen bleek inder daad dat de vijf invalidenparkeer plaatsen meestal allemaal bezet wa ren. De SP wil daarom dat het col- KORTGENE Yellow treedt op in Graaf van Buren De band Yellow geeft zaterdag een concert in café Graaf van Buren in Kortgene. Het Zeeuwse gezelschap brengt een muzikale mix van popliedjes met invloeden van Coldplay, John Mayer, Blof en Ilse Delange. Het optreden begint om 22.00 uur. OUDELANDE Inzameling op speeltuindag De speeltuinvereniging van Oude- lande houdt zaterdag vanaf 14.00 uur een speeltuindag achter de Van- derbijlparkstraat. Er zijn verschil lende activiteiten, zoals poppen kast, schminken, grabbelton, zeep- helling, schilderijen maken, voet- balclinic, hutten bouwen en een re cordpoging hoeveel mensen pas sen er in een auto. Er wordt tijdens het evenement geld ingezameld voor nieuwe speeltoestellen. ïiLï SCHOENMODE Papegaaistraat 8, Goes www.vandereepe.nl Voorlichtingsmiddag omgaan met budget Jan Horman, beleidsmedewerker van de gemeente Goes, geeft maan dag budgetadvies aan ouderen die moeilijk rondkomen. Gezamenlij ke ouderenbonden KBO, NBP, PCOB, ANBO en ABVA/KABO orga niseren de middag. Er zal voldoen de gelegenheid zijn om vragen te stellen. Geïnteresseerden kunnen terecht in de zaal van Jeugdcircus Hogerop aan de Bergweg in Goes tussen 14.00 uur en 16.00 uur. VLISSINGEN - Veel voormalig Scheldemedewerkers zaten woensdagochtend op het bankje voor de machinefabriek. Ze haalden herinneringen op aan het vroegere Vlissingen. Met al die kranen die de gerestaureerde Schelde kraan overeind trokken, de bedrijvigheid en gehelmde vakmannen leek het weer even als toen. Met het overeind zetten van de kraan is het beroemde silhouet van Vlissingen weer een beetje in ere hersteld. foto Ruben Oreel lege van burgemeester en wethou ders de bezetting van de invaliden parkeerplaatsen meet. Als blijkt dat ze inderdaad zeer vaak bezet zijn, vindt de SP-fractie dat het aantal invalidenplaatsen uitgebreid moet worden. De SP is bang dat automobilisten met een invalidenparkeerkaart an ders Goes gaan mijden. Voor deze groep is uitwijken naar een plaats verder van het centrum geen op tie, stelt de fractie. TMC Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwinkels.nl Mooi voor je woonideeën! Klorinetweg 5 Middelbuig T 0118 628 707 www.alkuplus.nl Bij ieder mens past een kunststof kozijn. r r, i mwMm inbouwkasten op maat www.cabinet.de/nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65