Spreektijd in Kamer als wapen binnenland 15 wee. ndcompa ny° 'Overheid moet optreden, bankier verandert niet' Oudere vaker in beeld bij mishandelingen Wilders wil toch weer uitstel ESM 3 dagen Drenthe in 4* hotel! fe;- www.weekendcompany.nl DOLCLO vdcie-iiéjiudaoia donderdag 14 juni 2012 Roland Lampe foto Jeroen Jumeiet/GPD door Gert van Harskamp DEN HAAG - Door het Vestia-deba- cle zijn banken de overheid gaan wantrouwen. Instellingen gelieerd aan de overheid, zoals scholen, zie kenhuizen en woningcorporaties, moeten een hogere rente betalen als zij geld lenen. Zelfs staatsbank ABNAmro rekent extra rente. De overheid houdt met miljarden de banken en het financieel systeem overeind, maar moet van diezelfde geldverstrekkers nu extra rente be talen. „Het verbaast mij helemaal niets dat zij dat doen", zegt Roland Lam pe. Hij is een van de initiatiefne mers van De Kredietunie, die tot doel heeft de geldverstrekking aan (kleinere) bedrijven op gang te houden. Als voormalig bankier bij Van Lanschot en Rabomerica laakt hij de gang van zaken bij de finan ciële instellingen. Hoe kan het dat dit u helemaal niet verbaast? „Dit gaat over hoe banken staan te genover de publieke zaak. Nou dat is helder. Banken hebben niets op met maatschappelijke verantwoor delijkheid. Alleen als zij er geld aan kunnen verdienen, willen zij zich opwerpen voor de publieke zaak." Er is een commissie-Maas geweest die adviezen gaf over het bestuur van banken, we hebben de commis sie-De Wit gehad die de oorzaken van de financiële crisis heeft onder zocht en het heeft allemaal niets ge holpen? „Bankiers zouden op cursus gaan, leren ethisch handelen. De klant moest centraal komen te staan. Ik ken al die adviezen en al die initia tieven om de mentaliteit binnen de financiële wereld te verande ren. Maar je kunt nog zoveel wil len veranderen, als je de mensen niet vervangt, verandert er hele maal niets. Diezelfde mensen zijn er blijven zitten en dat gedrag zit in de mens." DEN HAAG - Ouderenmishandeling wordt steeds vaker gemeld. In 2011 kwamen 994 meldingen binnen bij diverse meldpunten, 16 procent meer dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers van het Landelijk Platform Bestrijding Ouderenmis handeling, die demissionair staats secretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten (Zorg) vandaag bekend maakt. Het zijn voornamelijk GGZ-medewerkers, welzijnswer kers, politieagenten, verpleegkundi gen, thuiszorgmedewerkers en art sen die de signalen oppikken en er melding van doen. In twee derde van de gemelde gevallen mishan delde de pleger de oudere met op- Partijen tarten 'Kunduz' met ellenlange betogen U vindt het niet vreemd dat na de bankencrisis die begon in 2008 een bank als ABN Amro toch weer in het hart van een derivatenschandaal zit met nota bene een sociale ver huurder als Vestia? „Nee, ook dat verbaast me niets. Dat is de cultuur bij de grootban ken. Als zij verwachten dat de risi co's niet te groot worden, verko pen zij gerust producten die zij nauwelijks kunnen uitleggen. Dat is de verleiding van de hoge win sten. En die verleiding is onveran derd groot, ondanks de bankencri sis. Het zelfreinigend vermogen bij bankiers is nihil." Honderd procent aandeelhouder van ABNAmro, hulp aan SNS en ING. Wat zegt dit dan over de rol van de overheid? „Dit zegt dat de overheid te weinig zeggenschap heeft. De overheid wil als aandeelhouder terughou dend optreden. Dat doet zij bij het openbaar vervoer en dus ook bij banken. Dat is beleid, maar wel heel verkeerd beleid. De overheid moet veel actiever optreden als aandeelhouder, meer zeggenschap Hoe kan worden voorkomen dat in vesteringen in onderwijs, zorg en an dere belangrijke overheidstaken ach terwege blijven omdat de rente die banken in rekening brengen te hoog worden? „De overheid moet de financiering van maatschappelijke taken weer naar zich toetrekken. In het onder1 wijs, de zorg en de volkshuisves ting moet de overheid ingrijpen als de nutsfunctie daarvan in ge vaar komt. Dat kan via de Bank Nederlandse Gemeenten en de Waterschapsbank. Daarnaast zou de verzelfstandiging van de Natio nale Investerings Bank weer terug gedraaid moeten worden. Als ban ken zich onttrekken aan de publie ke zaak, kan de overheid via eigen instellingen inspringen om belang rijke publieke functies op peil te houden." Het woord 'politiek vandalis me' is gevallen, maar PW en SP handelen volgens de regels als ze zolang spreken over wetten dat die mogelijk worden uitgesteld. door Laurens Kok Politici hebben zich uitein delijk neer te leggen bij de wens van de meerderheid. Maar sinds PW-leider Geert Wilders de parlementaire spelregels heeft herontdekt, is de beer los aan het Binnenhof Sa men met de SP probeert een min derheid van 38 van de 150 zetels zand in de politieke motor te strooien om ongewenste besluit vorming af te wenden. En dat lijkt nog te gaan lukken ook. In de wandelgangen is het woord 'politiek vandalisme' al gevallen, maar niemand die dat publiekeli jk durft te herhalen. PW en SP hebben immers volgens het Regle ment van Orde het recht om zo lang te spreken over wetsvoorstel len als zij willen. En dat doen ze de komende weken gretig. PW en SP willen samen bijvoor beeld ruim vijftien uur spreken over de verhoging van het eigen ri sico in de zorg van 220 naar 350 eu ro. Met de spreektijd van andere Kamerfracties erbij betekent dit dat de Kamer al snel twee volle da gen zoet is met dit ene voorstel. De PW haalt hetzelfde trucje uit bij debatten over verzorgingstehui zen en de verhoging van de AOW- leeftijd. En dat terwijl er nog een dik pak ket andere voorstellen uit het Kun- duz-akkoord op parlementaire be handeling ligt te wachten, voor op 6 juli het zomerreces ingaat. De SP houdt de schijn nog een beetje op en zegt dat het niet haar hoofd doel is wetgeving te traineren. „Maar als dit voorstel uiteindelijk over de verkiezingen van 12 sep tember wordt getild, vinden wij dat niet onwenselijk", stelt zorg- woordvoerster Renske Leijten reso- DEN HAAG - Fred de Graaf kan zijn borst nat maken. De voorzitter van de Eerste Kamer en daarmee ook van de Verenigde Vergadering van de Eerste en Tweede Kamer moet zich buigen over een nieuwe po ging van Geert Wilders (PW) om uitstel te krijgen van de beslissing over het nieuwe permanente Euro pese noodfonds. Wilders wil die uitstellen tot na de verkiezingen van 12 september. Wilders wil dat de Eerste én Twee de Kamer samen bij elkaar komen om te praten over uitstel. „Zo'n verzoek is in geen jaren voor gekomen", aldus een woordvoer ster van de Senaat. En gehonoreerd is het voor zo ver valt na te gaan al helemaal nooit. Het is onduidelijk hoe lang De Graaf nodig heeft De ESM staat voor 25 juni op de voorlo pige agenda van de Senaat. Een 'Verenigde Vergadering' van beide Kamers komt al niet vaak voor. Prinsjesdag is zo'n bijeen komst en verder slaan de Kamers de handen tot nog toe alleen ineen bij belangrijke koninklijke zaken, bijvoorbeeld het huwelijk van een troonopvolger en als er een regent zou moeten worden aangewezen. zet. In de overige gevallen gaat het volgens experts om ontspoorde zorg, voorkomend uit onkunde. In veruit de meeste gevallen is de ple ger een (klein)kind of (ex)partner. Psychische mishandeling komt het vaakst voor. Op de gedeelde twee de plaats staan lichamelijke mis handeling en financiële uitbuiting, gevolgd door verwaarlozing en het schenden van de rechten van een oudere. Seksueel misbruik wordt het minst en maar zeer zelden ge meld. Vrouwen zijn veel vaker slachtoffer (71 procent) dan man nen (29 procent). Jaarlijks hebben in Nederland zo'n 160.000 oude ren met mishandeling te maken. luut. Zij vindt dat de Kunduz-coali- tie de verhoging van het eigen risi co door de Kamer jast zonder dat burgers en belangenclubs hun zeg je hebben kunnen doen. Dus gaat zij nu met zeven fractiegenoten zorgen dat hun stem wordt ge hoord. Elk SP-Kamerlid zal een uur lang reacties voordragen die op de SP-si- te zijn binnengekomen. PW-Ka- merlid Martin Bosma zegt het on omwonden: vertraging van de be sluitvorming is het enige doel. Dat andere fracties de PW van spelbe derf betichten, vindt hij niet be langrijk. De PvdA mag dan evenzeer het Kunduz-akkoord verwerpen, aan de 'trucs' van PW en SP doet zij niet mee, stelt Kamerlid Mariëtte Hamer. Toch blijkt ook de PvdA-fractie iets meer spreektijd te hebben aangevraagd dan an ders. Hamer wil zelf twee uur over de AOW praten. „Voor de inhoud van deze ingewik kelde voorstellen hebben we meer tijd nodig." Binnenhof-veteraan Menno de Bruyne ziet met lede ogen toe hoe Geert Wilders' listige omgang met procedures 'school maakt'. „Uiteindelijk slaan deze praktijken op het geheel terug", zegt de SGP-ffactievoorlichter met ruim 25 dienstjaren in zijn achter zak. Maar met nieuwlichterij heeft het niets te maken, doceert De Bruyne. Al in 1913 nam SDAP-Kamerlid Duys negen uur het woord om be handeling van het algemeen kies recht over de Kamerverkiezingen heen te tillen. De poging van deze 'belhamel' slaagde wonderwel. pagina 3: commentaar zie onze website:binneniand Wilders gaat tot het uiterste om besluit uit te stellen AMSTERDAM Rechter steekt stokje voor tv-gids Telegraaf De Telegraaf moet per direct stop pen met het publiceren van de weekgegevens van tv-program- ma's. Dat oordeelde de Amsterdam se rechtbank woensdag nadat de Nederlandse Publieke Omroep, RTL Nederland en SBS Broadcas ting een kort geding hadden aange spannen. De Telegraaf gaf de afgelo pen twee weken op proef bij de za terdagkrant een eigen tv-gids uit. DEN HAAG Aanval op minister om homovoorlichting Onder druk van een grote meerder heid van de Tweede Kamer heeft minister Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) woensdag alsnog toe zeggingen gedaan om de verplich te voorlichting op scholen over ho mo- en transseksualiteit toch nog in 2012 in te voeren. De Kamer twij felde of de minister wel oprecht de lessen dit jaar wilde invoeren. Verblijf t/m 23 september 2012 Inci. 3-gangen diner TT B Bezoek Groningen en Assen Tulip Inn Brinkhote! Zuidlaren Zuidlaren 132 beschikbaar! OP=OP 10 ZO Vj 10 IQ n: I I I I I I I I Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) malve 09.00 - 21.00 uurjza 10.00 uur - 16.00 uur zo 12.00-16.00 uur "Prijs o.b.v. 2-persoonsbezetling en exd. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website Let op! Alleen op 14 juni tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5