Eiland van De Meijer biedt veel verrassingen 15 Wandel mee www.pzc.nl/uit donderdag 14 juni 2012 Rode Lijst. Het is toch prachtig dat in zo'n jong natuurgebied al zulke zeldzame planten voorkomen." Ook zonder die kennis is het genie ten op het Eiland van de Meijer. Van de doorkijkjes over de kreek, de bloeiende planten, het malse groen -'liefhebbers moeten de ko mende paar weken nog eens gaan, in de zomer is het licht veel har der' - de brug van Pinte én de ach tertuinen van een aantal wonin gen van Spui. „En als je eens echt een paar uur wil wandelen, dan loop je over de brug van de Pinte door tot aan de Molenhof in Zaam- slag. Een kopje koffie in de recrea tiezaal en je kan er de terugweg weer tegen." ■3JÖEBES9 Wilt u ook een M ommetje maken meteen ^Êjjpll* verslaggever van Geef dan uw favoriete de PZC? wandeling door y. aan de redactie. E-mail: j.vandamme@pzc.nl Postadres: PZC ta.v. Jan van Damme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg door René Hoonhorst Het is al jaren natuur gebied: het Eiland van de Meijer. Maar de naam van de zo'n dertig hectare grote lap grond tussen buurtschap Spui en de Otheense Kreek verwijst nog naar het verleden; de tijd dat boer De Meijer tussen Otheense Kreek en Bronkreek dieren liet gra zen en er landbouwproducten ver bouwde. Een opvolger had de boer niet, zo dat Staatsbosbeheer zijn 'eiland' eind vorige eeuw overnam. Vóór de natuur haar gang mocht gaan, werd de kale landbouwgrond opge spoten en werden 2500 inheemse boompjes en struiken geplant. Aan de zuidkant van het eiland, bij de 'kruising' Otheense Kreek/Gat van Pinte, werd een oud veengebied afgegraven om zoet water aan te boren voor vo gels en planten. Die plas heeft zijn werk gedaan, want vogels en plan ten hebben het water gevonden. Een uitgesproken zoetwaterliefheb ber als de lisdodde is nu in groten getale te vinden aan de rand van het Eiland van de Meijer, laat Ina van Ham-Tollenaar zien. Ina (67) woont al decennia in Spui en wandelt bijna even lang over het eiland. Vroeger struinde ze - oogluikend toegestaan door de boer - langs de akkers en door het weiland naar de kreken. Nu wan delt ze zeker twee keer per week door het natuurgebied. Omdat ze het leuk vindt én om ideeën op te doen voor haar rondleidingen. Want als gediplomeerd IVN-gids leidt Van Harn regelmatig - de eer ste zondag van de maand en op aanvraag - mensen rond over het eiland. „De meesten zijn echt ver rast dat er zo'n mooi wandelge bied verscholen ligt tussen Spui en de kreek. Als er kinderen bij zijn, richt ik me vooral op hen. En anders pols ik de belangstelling van de wandelaars. Als er echte na tuur- en plantenliefhebbers zijn, laat ik ze bijzondere planten zien of leg ik ze bijzondere gebruiksmo gelijkheden uit. Mochten mensen daar minder interesse in hebben, dan vertel ik een algemener ver haal en laat ik ze meer van het uit zicht genieten." Zonder verhaal zit Ina nooit. Niet dat ze pretendeert alles te weten. „Van vogels weet ik bijvoorbeeld niet zo veel. Maar vogelaars, die met me meegaan, zoeken zelf de lucht en de struiken af. Die weten precies waar ze op moeten letten." Maar ook ornithologen kunnen een boel opsteken van Ina. Neem de lisdodde, die welig tiert langs de oevers van de zoete plas. Die plant werd vroeger niet alleen ge waardeerd om zijn vorm. „De toorts doopte men in olie om de plant te kunnen gebruiken als fakkel. De pluizen van die toorts dienden ook als vulling voor kus sens. Van het blad, groot en stevig, maakte men mandjes om de voor raad op te bergen. Zelfs de wortels van de lisdodde gingen niet verlo ren. Daar werd meel van gemalen om koekjes te bakken", doceert Ina. De smeerwortel die ze tijdens wan delingen laat zien, kennen de meeste mensen wel. Maar dat de wortel van de soldatenplant - 'sol daten namen ze mee naar het front om breuken en kneuzingen sneller te laten genezen' - genees krachtige kruiden bevat, weet dan weer lang niet iedereen. Wie wil weten hoe wilde pastinaak, wit walstro, akkerpaardenstaart, bij voet of koninginnekruid er uit ziet, klopt bij Ina ook al niet ver geefs aan. Het meest blij is ze met 'echte heemst', een uiterst genees krachtige plant. „Die staat op de Temeuzense rustzoekers vinden rustige visplek. Direct bij de ingang is te zien dat het natuurgebied snel vorm heeft gekregen. Ina van Harn houdt van de doorkijkjes vanaf het Eiland van de Meijer over de Otheense kreek. foto's Mark Neelemans Afstand 4 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55