Pijn van verlies twee keer zo groot land 13 'Meer ontpolderingen' Paul P I M Iets meer lucht voor bezuiniging commentaar Spelbederf donderdag 14 juni 2012 SALES KOOPZONDAG 17 juni 12.00 uur - 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 www.paulpim.nl OPENINGSTIJDEN: di. - do. 9.30 - 18.00 uur vr. 9.30 - 21.00 uur za. 9.30-17.00 uur Of'we' nou winnen of ver liezen, het moment van euforie danwel deceptie is doorgaans slechts van korte duur. „Variërend van een paar mi nuten tot een paar dagen en dan verdampt het. Dat is de evolutie, zo is de mens gebouwd", zegt hoogleraar in de psychologie René Diekstra. „We moeten verder. Stel je voor dat je weken of maanden in een depressie zou schieten bij verlies van je favoriete ploeg. Al komt dat soms ook wel voor. Maar meestal spelen er dan ook andere factoren mee. Bijvoorbeeld bij iemand bij wie het door de economische cri sis financieel al langer niet zo lek ker gaat. En dan verliezen we ook nog van die verdomde Duitsers! Andersom kan winst in zo'n be langrijke wedstrijd het tegengif zijn dat iemand net even nodig heeft." Er is veel onderzoek gedaan naar geluksbeleving, vertelt Diekstra. Het uiteindelijke effect is heel kort durend, aldus de hoogleraar aan de Middelburgse Roosevelt Aca demy. „Over het algemeen geldt dat de pijn van verlies ongeveer twee keer zo groot is als het ple zier van winst. Dat gaat op voor al le gebieden, niet alleen voor de sport. Als er verloren wordt, is het onvermijdelijk dat mensen op zoek gaan naar de oorzaak, naar schuldigen. Er moet een verkla ring komen waarom die nederlaag heeft plaatsgevonden. Winst heeft vele vaders, maar nederlaag is een wees." Wat zeker ook een rol speelt, is wanneer Duitsers de te genstander zijn, zegt Diekstra. „We zijn altijd bang dat de Duit sers ons in de laatste minuten toch nog net de nek om zullen draaien." En dan nog die gekte. Waarom la ten 'we' ons zo meeslepen met een spelletje? „Voetbal is een natio nale volksporL Het is geen spel, maar dodelijke ernst waar veel in omgaat. Daar word je een tijdje in getrokken. Het is een strijd om su prematie. Wie mag zich op de borst kloppen, wie moet stil zijn." De PW en de SP grij pen alle mogelijke middelen aan om de besluitvorming over het Lente-akkoord te vertragen. Ze claimen zo veel spreektijd in de Tweede Kamer, bijvoor beeld over de verhoging van het eigen risico in de zorg, dat het lastig wordt om dit nog voor het zomerreces te regelen. Het doel is natuurlijk oiii dit heikele punt over de verkiezin gen te tillen. Het is bijna sabota ge, maar het mag. Even bedenkelijk is manier waarop leden van de Kun- duz-coalitie op hun afspraken terugkomen. Zoals de belasting van de vergoeding voor woon werkverkeer. Daar wordt dan netjes bij opgemerkt dat er een alternatieve lastenverzwaring moet komen. Maar de politicus die deze nieuwe pijn al vóór de verkiezingen helder durft te be noemen, moet nog opstaan. Zo zoekt vrijwel heel Den Haag de grenzen van het politieke spel op. Daar wordt het niet mooier van. Terwijl het juist zaak is om de kiezer warm te maken. De ban is gebroken. De Duitsers juichen voor de eerste treffer van Gomez. DEN HAAG - Zeeland moet een krachtig geluid laten horen. Want de kans is groot dat niet alleen de Hedwigepolder, maar ook de Van Hattum- en Everingepolder (Zak van Zuid-Beveland) en de Een- dragt- en de Hellegatpolder (Oost Zeeuws-Vlaanderen) onder water gaan. Dat zegt fractievoorzitter Johan Robesin van de Partij voor Zee land. Die heeft het dagelijks pro vinciebestuur vragen gesteld over een brief die de Europese Commis sie naar het kabinet heeft ge stuurd. Daarin maakt Brussel ge hakt van de maatregelen die de provincie neemt om de natuur in de Westerschelde te herstellen. De brief is de provincie rauw op het dak gevallen. Hoewel ze verant woordelijk is voor de uitvoering, is het ministerie van EL&I aanspra kelijk voor het nakomen van inter nationale afspraken. Het ministe rie wil niet vooruit lopen op de mogelijke consequenties en rea geert binnen twee maanden. MIDDELBURG - Het haalt even de ergste druk van de ketel, maar per saldo levert het niets op. Dus zijn de Zeeuwse organisaties die door het provinciebestuur een bezuini ging is aangezegd, nauwelijks mil der gestemd door het besluit de he le operatie een jaar uit te stellen. Ze krijgen nu tot 1 januari 2014 de tijd om intern een oplossing te be denken voor het reduceren of in sommige gevallen zelfs compleet schrappen van ,het subsidie. De maategel moet bijna zeven mil joen euro opleveren. Eén van de instellingen die op uit stel heeft aangedrongen, is het Kla verblad Zeeland. Voor een patiën tenorganisatie waar personeel het grootste kapitaal vormt, is het van belang dat zorgvuldig overleg mo gelijk is en er een solide afvloeiingsregeling komt, zegt waarnemend directeur Peter van den Berg. „Maar inhoudelijk veran dert er niets aan de maatregel. Al leen het tempo wordt anders." Nu duidelijk is dat er waarschijn lijk geen andere bedragen zullen uitrollen op het provinciehuis, kan wat Dick van den Bout van Scoop en Ton Brandenburg van de Zeeuwse Bibliotheek betreft ook maar gelijk het beste worden door gepakt. In ieder geval moet snel duidelijkheid worden geboden aan het personeel. „Er is groeiende on rust en daar is niemand bij ge baat", zegt Brandenburg. Scoop trekt over drie weken in bij de bi bliotheek. Links het Duitse kamp, rechts het Nederlandse, maar wel broederlijk bijeen in de kantine van De Boomgaard in Westkapelle. foto's Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3