Doekjes tegen racisme en homohaat 28|sp< 'Geen angst voor afgang Ierland' Spullen De lijn Feesten met Armin van Buuren donderdag 14 juni 2012 zo'n domme fout niet meer maken. De Kroatische verdediger Vedran Coriu- ka is vol vertrouwen voor het duel met Italië: „Ik weet zeker dat we winnen." GDANSK - Na de duidelijke neder laag in de eerste wedstrijd tegen Kroatië vrezen veel Ieren vandaag een afgang tegen titelverdediger en regerend wereldkampioen Spanje. Volgens aanvoerder Robbie Keane hoeven de mensen zich geen zor gen te maken. „Iedereen in deze ruimte heeft waarschijnlijk al ge schreven dat Spanje ons even gaat verslaan", zei Keane gisteren tij dens de afsluitende persconferen tie. „Maar wij geloven niet in dat scenario. Natuurlijk wordt het een moeilijke wedstrijd, we voetballen tegen de beste spelers ter wereld. Maar we zijn realistisch. We moe ten gewoon doen wat we de laatste jaren aan het doen zijn, sinds de komst van trainer Giovanni Trapat- toni." In de 'Laws of the Game', het grote spelregel- boek, staat niets over de kleur van de lijnen op en rond een voetbalveld. Die zijn altijd wit, maar dat hoeft dus niet. Via het twitteraccount @Sportzomer20i2 is een filmpje te vinden van creatie ve Afrikanen die ruwe olie gebruiken om lijnen in het gras te trekken - volgens de Fifa-regels kennelijk prima. Dat er lijnen liggen om. het veld af te bakenen, was in de begindagen van het voetbal niet zo vanzelf sprekend. Op de Engelse scholen waar het spel in de eerste helft van de negentiende eeuw werd ontwik keld, bepaalde de ruimte op binnenplaatsen of wei landen de afmetingen van het speelveld. Als er ge speeld werd tegen dorpsploegen was er vaak hele maal geen veld, maar sloegen, schopten en beukten de deelnemers zich een weg door de straten. Vooral die partijen eindigden nogal eens in massale veldsla gen, zodat de Engelse overheid in de 'Highways Act' van 1835 een boete oplegde voor voetballen op de openbare weg. Pas in 1863, na de oprichting van de Engelse voetbalbond FA, kwam er een regel over vas te afmetingen van het veld: 'De maximale lengte van het veld zal 200 yards (ruim 180 meter) zijn, de maxi male breedte 100 yards (ruim 90 meter), de lengte en de breedte zullen zijn afgebakend met vlaggen'. Inmiddels zijn de lijnen tussen de vlaggen bij interna tionale wedstrijden maximaal 110 meter in de lengte. De achterlijn is maximaal 75 meter lang - hoewel voor amateurvoetbal nog altijd de oorspronkelijke 90 meter geldt. De minimumafmeting van een interna tionaal voetbalveld is 100 bij 64. De EK-velden in Po len en Oekraïne zijn allemaal 105 bij 68, een afgespro ken maat voor topvoetbal, en zijn begrensd met lij nen van de maximaal toegestane dikte: 12 centimeter. EK in het kort foto Lex van Lieshout/ANP door Wilber Hack CHARKOV - In het centrum van Charkov en rondom het stadion deelden vrijwilligers gistermiddag voor de wedstrijd tussen Neder land en Duitsland 35.000 witte zakdoekjes uit. Ze gingen verge zeld van flyers met daarop het ver zoek om er de eerste vijf minuten na het laatste volkslied mee te zwaaien. Als statement tegen racis me en homohaat, hier en thuis, op en langs de velden. Initiatiefneemster Victoria Koblen- ko, de in Nederland woonachtige actrice en politicologe, was er druk mee in de weer. „Een politieke de legatie is uit Nederland naar Oe kraïne gekomen", zegt ze, terwijl ze nog snel wat mensen naar de luchthaven van Charkov dirigeert. „Maar de politici slaagden er niet in om een punt te maken. Wij wil len het volk steunen. De mensen van Oekraïne moeten iets overhou den aan dit EK." Koblenko komt met haar actie in, een plaats waar het met het racis me zo op het oog nogal meevalt. Charkov is een studentenstad waar het leven voor mensen uit Afrika nog enigszins betaalbaar is. Tegenover het dure Londen of Pa rijs is het een goed alternatief voor een opleiding tot bijvoorbeeld arts. Donkere mensen zijn er geen uit zondering. Maar het gaat Koblen ko vooral om het beeld van de met zakdoekjes zwaaiende men sen dat de hele wereld over gaat. „Ik krijg het moeilijk verkocht aan de mensen in Oekraïne. Ze heb ben niet het idee dat ze leven in een samenleving waar van racisme sprake is", zegt Koblenko. „In West-Europa horen massa-media bij de samenleving. Zover is het in Oekraïne nog niet. De nieuwsstro- men worden er nog gekleurd en beïnvloed. Mensen hebben soms geen idee van homohaat en rechts-extremisme." De actie blijkt ook een manier om aandacht te vragen voor de situa tie van de gevangen ex-premier Ti- mosjenko. „Dat is een soort Jean ne d'Arc aan het worden. In haar periode was het land ook corrupt. Maar toen waren er duidelijke spel regels. Die zijn er nu niet. Deze week is er weer een nieuwe rechts zaak tegen haar gestart. Allerlei soorten dubieus bewijs stapelen zich op. Het gaat om een politieke afrekening. En hoe je ook over Ti- mosjenko denkt, dat mag je na tuurlijk niet toelaten." In tegenstelling tot de politici wil de Koblenko de kans van het EK niet voorbij laten gaan om haar sta tement te doen. Vier dagen gele den werden de plannen voor de ac tie geboren. Een Amsterdamse za kenman stelde 30.000 euro be schikbaar voor het maken van flyers en witte doekjes en het transport naar Oekraïne. Vijftien medewerkers deelden de flyers en de zakdoekjes uit. Net zo blij was ze met de steun van de internationals Khalid Bou- lahrouz en Gregory van der Wiel op Twitter. Ook Boris Becker steunde de actie tegen het racisme en de homohaat, zodat Koblenko al lang voor de aftrap in Charkov de aandacht had waar ze om vroeg. Het hoofd van de EK-organisatie in Charkov, Aleksandr Netsjiparen- ko, wilde niets weten van de Nederlandse actie. „Ik ben tegen geweld en tegen racisme, maar ik zie geen enkele reden waarom de ze actie hier voor aanvang van de wedstrijd moest plaatsvinden", zei hij. „Het heeft niets met voetbal te maken." CHARKOV - In de uren voorafgaand aan Neder- land-Duitsland verzorgde Armin van Buuren een optreden op het Oranjeplein in Charkov. De Ne derlandse DJ, volgens velen de beste van de we reld, was overgekomen uit Los Angeles en ver zorgde een spetterend optreden. „Ik ben hier heel hartelijk ontvangen, mijn Oekraïense fans hadden me op het vliegveld meteen gevonden", zei Van Buuren. foto Koen van Weel/ANP. De Uefa legt Rusland zes strafpun- ten op voor de kwalificatiereeks Van het EK van 2016 als Russische supporters zich tot die tijd nog eens misdragen. Rusland krijgt de voorwaardelijke straf, omdat fans zich tijdens de openingswedstrijd tegen Tsjechië schuldig maakten aan wangedrag. Zo gooiden ze vuurwerk op het veld en toonden ze ongepaste spandoeken. Rusland kreeg verder een boete van 120.000 euro. RECHTGEZET In de graphic van gisteren over Neder- fand-Duitsland zijn twee getallen ver keerd ingevuld. De burenstrijd eindig de niet 10, maar 14 keer in een gelijk spel en Robin van Persie heeft niet 1, maar 11 duels op een WK gespeeld. De eindberekening klopte wel. 3 Polen wordt in aanloop naar het cruciale EK-duel met Tsjechië ge plaagd door blessures. Damien Per- quis heeft een diepe snee bij zijn scheenbeen, Eugen Polanski heeft een gekneusde knie en Dariusz Dudka heeft een buikblessure. De kwetsuur die de Tsjech Tomas Ro- sicky tegen Griekenland opliep, lijkt mee te vallen. Spanje heeft de af sluitende training voor het duel met Ier land niet, zo als gebruike lijk, in het stadion in Gdansk afge werkt. De ti telverdedi ger gaf er de voorkeur aan om op 'hun eigen' trainingsveld in Gnie- wino te trainen. Spanje had na het eerste duel met Italië (1-1) felle kri tiek op het 'droge gras' in Gdansk. De bal zou er veel te slecht rollen en Xavi sprak van een 'schande'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28