Aanbo terug op aarde sport 12 7 Geen liefde, wel respect voor Dick Advocaat Wij gaan Europa in Rob Witschge werd zo van de camping geplukt Dinamo Kiev wil het aflopende contract met de 35-jarige spits en Oekraïense volksheld Andrei Sjevtsjenko verlengen. De Deense bondscoach Morten Olsen door Danny van den Broek door Theo Brinkman SULEJOWEK - De razend populaire Guus Hiddink opvolgen als bonds coach van Rusland: het was voor Dick Advocaat aanvankelijk niet ge makkelijk. Maar inmiddels heeft 'de kleine tsaar' de waardering af gedwongen. De kwartfinale van het EK lonkt, en wie weet wat nog meer. „Het verschil tussen Hiddink en Advocaat? De spelers hielden van Hiddink. Voor Advocaat hebben ze respect. Snap je?" Igor Rabiner volgt namens de krant Sport Ex press al jaren het Russisch elftal op de voet. Hij kent zowel Hid dink als Advocaat goed en schreef onlangs een boek over 'de onge looflijke avonturen van twee Ne derlanders in Rusland'. „De parallellen zijn opmerkelijk", zegt Rabiner. „Hiddink en Advo caat begonnen ongeveer tegelijk in Rusland. Hiddink als bondscoach en Advocaat als trainer van Zenit Sint-Petersburg. Hun begin was moeizaam, daarna kwamen de suc cessen en vervolgens de terugval en het ontslag. Ze hebben dus veel overeenkomsten. Maar er zijn ook verschillen, zoals hun karakter en hun houding." Rabiner staat langs het trainings veld in Sulejowek, een dorp op twintig kilometer van Warschau, en wijst naar Advocaat. Die staat deze ochtend met zijn ploeg op het veld. Advocaat heeft meestal de handen op zijn rug of de ar men over elkaar. Hij kijkt, hij luis tert, hij observeert. Hij bemoeit zich weinig met de trainingen, laat zijn assistenten het werk doen. Bert van Lingen spoort de reserves aan, Rob Ouderland loopt op het soppige veld rondjes met de basis spelers. Na de training is er gelegenheid om in de mixed zone vragen te stellen aan de spelers en de bonds coach. Maar wie ze ook aanschie ten, van geen enkele speler krijgen de Russische journalisten een quo te. Ook Advocaat zwijgt Hij heeft iedereen de avond ervoor te woord gestaan en heeft nu niets nieuws te melden. „We hebben ge slapen, meer niet", zegt hij voor dat hij de bus in stapt. Hiddink had meer flair, zegt Rabiner. „Die man heeft charisma, dat is echt heel bijzonder. Ik zal je een voor beeld geven. In 2008 had ik eerst het EK gevolgd en daarna de Olym pische Spelen in Beijing. Ik was he lemaal gesloopt, maar de krant wil de dat ik een interview met Hid dink maakte. Dat deed ik en daar na had ik het gevoel of ik twee maanden op vakantie was ge weest. Hiddink geeft je het gevoel dat je kunt vliegen. Spelers lopen met hem weg." Geen wonder dat de start van Ad vocaat moeilijk was. De eerste re sultaten waren mager, altijd werd hij vergeleken met Hiddink. En het werd Advocaat kwalijk geno men dat hij de selectie na het mis sen van het WK niet van nieuwe impulsen voorzag. Advocaat hield vast aan de gebruikelijke spelers. De omslag in de publieke opinie kwam afgelopen najaar. Rusland plaatste zich voor het EK en de eer lijke, consequente werkwijze van Advocaat dwong respect af Het voorlopige succes tijdens het huidi ge EK maakt de waardering voor Advocaat alleen maar groter. Maar om Hiddink te overtreffen - die in 2008 de halve finale haalde - zal Haagse Dick waarschijnlijk de fina le moeten halen. En of dat gaat luk ken? „We zullen zien. Het toer nooi is nog maar net begonnen", zei hij na de 1-1 tegen Polen nog maar eens. Pepe steekt zijn vreugde niet onder stoelen of banken, na de 2-0 van Helder Postiga. De bikkelharde verdediger van Real Madrid kopte zelf de openingstreffer binnen. foto Martin Meissner/AP Ook voorkwam Varela een crisis rond Cristiano Ronaldo. De grote vedette van Portugal liet na rust twee opgelegde kansen onbenut. Vooral zijn tweede misser was kostbaar, want uit de daaropvol gende tegenaanval kopte Bendtner de gelijkmaker binnen. Het waren andere spelers die Por tugal in de eerste helft op 2-0 zet ten. Real-verdediger Pepe (kopbal na een corner) en Zaragoza-spits Helder Postiga (knap binnen ge schoten na een voorzet van Nani) waren trefzeker. De Denen kon den er tot dan toe weinig tegen over stellen. Het elftal van Olsen had nauwe lijks dreiging, te weinig tempo, te veel balverlies. Later in de tweede helft, vooral na het inbrengen van Tobias Mikkelsen voor de gebles seerde Dennis Rommedahl, werd 'Denemarken gevaarlijker, met de late 2-2 van Bendtner tot gevolg. Van waarde was die uiteindelijk niet meer, met dank aan Varela. „Een vreselijk gevoel om zo kort voor het eind van de wedstrijd te verliezen", somberde de Deense bondscoach Olsen. Hij toonde zich wel tevreden met de veer kracht van zijn elftal. „Ik ben enorm trots op de manier waarop we speelden en hebben terugge vochten." Oranje deed tot nu toe acht keer mee op een Europees titeltoernooi. Vandaag: Rob Witschge over het EK van 1992. Rob Witschge (45) had geen rekening gehouden met het EK van 1992. De middenvelder van Feye- noord was in het Nederlands elftal voorbijgestreefd door zijn broer Ri chard. En toen die geblesseerd af haakte, werd de naam van de oudste Witschge niet direct ge noemd bij Oranje, dat in Zweden de Europese titel ging verdedigen. „Volgens Jan Wouters had Rinus Michels wel eens bij hem geïnfor meerd. 'Wat is die Witschge voor een jongen. Ik zie hem altijd maar lachen', zou hij gevraagd hebben." Brede grijns bij de oud-internatio nal. „Ik kan dat geen vervelende ei genschap vinden." Toen de bondscoach toch besloot om hem mee te nemen naar Zwe den, duurde het even voordat Mi chels de voetballer gevonden had. „Ik zat bij mijn ouders op de cam ping. Richard was er ook. We wa ren aan het kaarten toen de tele foon ging. Als het Michels is, zeg maar dat ik nu andere plannen heb, riep ik nog naar mijn moeder. 'Dag meneer Michels', hoorde ik haar daarna zeggen. De volgende dag ging ik al met Oranje op trai ningskamp." Witschge speelde dat EK alles („hangend op links"), maar be waart de beste herinneringen aan de laatste groepswedstrijd tegen Duitsland. „Zeker de eerste helft speelden we ze helemaal van de mat. Na een kwartier stonden we al op 2-0." De tweede kwam uit een vrije trap van Witschge. „Ik raakte die bal lekker met de wreef Ik zag al vrij snel dat-ie aardig de goede richting had. Na rust kwa men ze terug tot 2-1. Rijkaard kop te nog bij ons op de lat, maar uit eindelijk besliste Bergkamp de wedstrijd." In de halve finale trof Oranje de Denen die zich niet gekwalificeerd hadden voor het EK, maar de plaats van het door een burgeroor log geteisterde Joegoslavië moch ten innemen. „Een campingelftal werd Denemarken genoemd. Ver schillende spelers waren zo van het strand geplukt. Dat viel wel mee natuurlijk. Anders overleef je. een poule met Engeland, Frankrijk en Zweden niet." De Denen hiel den Oranje verrassend op 2-2. „We verloren de strafschoppen. Marco van Basten miste als enige. Hij scoorde dat toernooi niet één keer, maar het was fantastisch om zo'n speler in je elftal te hebben. Dat ze daarna de finale van Duitsland wonnen, gaf me wel voldoening. Uiteindelijk is het minder erg om uitgeschakeld te worden door de Europees kampioen." zie onze website:sport Bekijk de bijbehorende beelden op de site en iPad-app Rob Witschge foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27