draadje De ene spits doet wat de andere nalaat r V 25 De skybox 'Bang dat hij een jaar zijn kleinkinderen niet mag zien' donderdag 14 juni 2012 Robin van Persie leek in de v 73ste minuut even op die succesvolle spits van Arsenal. ten later liet Mathijsen - hij was toch fit? - opnieuw Gomez ont snappen. Als een weergaloze scherpschutter stuurde hij de bal naar de verre hoek: 2-0. In de dug-out verbeet Van Marwijk de teleurstelling, met zweetparels die niet alleen door de hitte over z'n hoofd rolden. Pas diep in de tweede helft kreeg de Oranje-baas weer een sprankje hoop. Van Persie bevrijdde zich zelf eindelijk van zijn ketenen en knalde de bal onhoudbaar in de hoek naast Neuer: 2-1. De 10.000 Oranje-fans, in de fanzone opge warmd door de beats van Armin van Buuren, gingen massaal achter Nederland staan, waar Sneijder weer de rol van patron op zich nam. Er was weer iets van brille te zien in de ploeg, maar die ople ving kwam te laat. In een zinderen de slotfase kwam Kuijt er nog in voor de zichtbaar balende Rob ben, maar een gelijkspel werd niet meer afgedwongen. Waarmee de overlevingskansen van Oranje nu aan een zijden draad hangen. zie onzewebsite:oranjerapport Bekijk het spelersrapport van Oranje en geef ook uw eigen cijfers aan het Nederlands elftal. In Nederland woedt een spitsendiscussie, maar ook in Duitsland hebben ze hun spitsenstrijd. Er is één ver schil: op Mario Gomez staat geen maat. door Leon ten Voorde Alsof de spitsenstrijd in Oranje nog niet genoeg voer voor discussie heeft opgeleverd, is daar ver van huis de ontmoeting met Mario Gomez. 'Kijk, jongens van Oranje, zo doe je dat: twee bal len, twee goals, einde wedstrijd'. Was getekend, Gomez, de spits van Duitsland, die lak heeft aan een hakkie hier en een hakkie daar. Bij hem is het aannemen, af drukken, scoren. Leg die genadeloze efficiency eens naast het werk van de spits van Ne derland. Zelden zal een vergelij king zo slecht zijn uitgevallen als in dit specifieke geval. Noem het gerust pijnlijk, ontluisterend. Bij Robin van Persie is het voeten werk zoveel fijner dan bij Gomez, geef hem een bal en hij bemint het leder zoals maar weinig spelers dat kunnen. Maar wat heb je aan al die pracht en praal, aan al die overbodige luxe als je maar kansen blijft missen in een fase van een wedstrijd als de toon wordt gezet? De klassieker in Charkov is nog maar zeven minuten oud als de film van de wedstrijd tegen Dene marken aan deel 2 begint. De pass van Mark van Bommel is perfect, maar Van Persie weet zichzelf en Nederland weer niet te bevrijden van de ketens van onmacht. Vier minuten later duikt hij alweer op voor het doel van de Duitsers, maar het schot met rechts is krach teloos. De spits, die tegen de storm aan meningen in het ver trouwen heeft gekregen, laat zijn coach wederom keihard vallen. On bewust weliswaar, maar toch. En Gomez? Van hem hebben we in al die minuten nog helemaal niets vernomen. De spits van Bayern München loopt er wel, maar krijgt geen bal. Maar een roofdier als Gomez is juist op zijn gevaarlijkst als je denkt dat hij in slaap is gevallen. Nederland-Duitsland is na 24 mi nuten nog keurig in evenwicht als Bastian Schweinsteiger hem tus sen de verdedigers Joris Mathijsen en John Heitinga vrijspeelt. Het is zijn eerste balcontact, maar het is wel meteen een doelpunt. Zo sim pel is het soms. Je zou het haast vergeten maar in Duitsland hebben ze ook te ma ken met een heuse spitsenstrijd. Maar zou het toeval zijn dat Mi- roslav Klose, toch bepaald geen krullenjongen in Duitsland, zijn rol op het tweede plan zonder morren accepteert? Of is Klose groot in nederigheid, omdat hij ook wel weet dat op Gomez tegen woordig geen maat meer staat? 'Gomez' is een fenomeen, zei Mat hijsen twee dagen voor de wed strijd en dat blijkt na 38 minuten als hij de bal op een weergaloze manier binnenschiet: 2-0. Maar als Mathijsen dat allemaal zo goed weet, waarom laat hij hem dan zo simpel bij hem weglopen? Dat Go mez ongestoord kan 'killen', mag de Nederlandse defensie zich ook aanrekenen. Gomez was het afgelopen seizoen goed voor 26 treffers in de Bundes- liga en dat zijn er slechts drie min der dan de topscorer van de topli- ga in Duitsland, Klaas-Jan Huntel- aar. De spits van Schalke 04 is geen dertiger zoals Klose, die weet dat een ander tegenwoordig beter is. Huntelaar vindt zichzelf de num mer 9 van Nederland, maar mag dat alleen niet laten zien en dat frustreert hem tot op het bot. In de tweede helft komt hij er alsnog in, maar om de discussie nog inge wikkelder te mgken, scoort uitgere kend Van Persie in de 72ste mi nuut de 2-1. Maar dan is Oranje in de bakoven van Charkov feitelijk al gefileerd door de beul Gomez, die even daarvoor nota bene is gewisseld. Twee wedstrijden gespeeld, nul punten en maar één goal. Het is een treurige tussenbalans voor een ploeg, die nota bene met de scherpschutters van Engeland en Duitsland naar het EK is gekomen. Het land dat altijd zo prat gaat op z'n aanvalslust en dat op het vori ge EK nog vanuit het niets de ene na de andere goal produceerde, is zijn handelsmerk kwijtgeraakt. De spitsen van Oranje, Huntelaar en Van Persie. foto Kim Ludfarook/ANP rsss^seBssssiswsxiBsesessssst door Dick Hofland uw na ■kv ''SUB Henk Spaan foto Comedy Central an voetbal krijgt hij nooit genoeg. „Ik kijk er graag naar en ga ook graag naar stadions." Henk Spaan was giste ren ook net zo vrolijk dik twintig uur in touw om Nederland-Duitsland in Chark ov te zien. 's Ochtends heen, 's nachts terug. Groot liefhebber, maar ook kritisch. Begrijpt bijvoorbeeld niet waarom bondscoach Van Marwijk geen beroep heeft gedaan op Ema- nuelson - „Als je bij AC Milan een aantal keren linksachter hebt gespeeld, dan kun je echt wel iets" - en Anita - „een van de beste spelers van de eredivisie". Nam na de verloren WK-finale in Zuid-Afrika ook stelling tegen de bondscoach: „Het spel was te hard en niet om aan te zien." Vond toen al dat Oranje met één in plaats van twee con troleurs op het middenveld moet spelen. „Maar ja, Mark van Bommel is zijn schoonzoon en als Van Marwijk hem er naast zet, mag-ie een jaar zijn kleinkinderen niet meer zien. Dat is afschu welijk om te zeggen, maar Van Marwijk roept dat zelf op door Van Bommel zo buitenge woon te beschermen." En nu hij toch bezig is: „Van dat hele Huntelaar-Van-Persie-gedoe be grijp ik helemaal niets. Huntelaar komt uit de provincie en alles wat naar de provincie ruikt, is populair. Het is boer-zoekt-vrouw. Dat is de hele Nederlandse cultuur en dat is een afschrik wekkend idee. Als Huntelaar een Amsterdam mer was geweest, was-ie niet verder gekomen dan de Amsterdamse tv-zender AT5." Als je week in week uit naar de Engelse en Duitse competitie kijkt, zoals hij, dan is het niet moeilijk om te zien dat Van Persie de bete re speler is. „Van Persie en Sneijder zijn de eni ge internationals van echte wereldklasse. Rob ben niet, die is te eenzijdig." Dat het met Van Persie in Oranje toch zo vaak moeizaam gaat, mag Van Marwijk zich aanrekenen: „Sneijder en Van Bommel hebben de afgelopen seizoe nen bij verdedigend ingestelde ploegen ge speeld. Van Persie, Van der Vaart en Afellay zit ten daarentegen bij aanvallend ingestelde teams, die op de helft van de tegenstander wil len spelen. De bondscoach is er niet in geslaagd die twee filosofieën te verenigen." Het zal niemand verbazen dat Henk Spaan niet zo onder de indruk is van Oranje. „De ploeg is hoe dan ook niet goed genoeg om een titel te winnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25