Drie Oranje aan een zijden 24|spor i Oekraïne waakt voor anti-Duitse gevoelens Staat van Oranje Nomaden donderdag 14 juni 2012 door Leon ten Voorde Het was weer eens diep in de nacht toen de spe lers van Oranje van nacht voet aan Poolse bodem zetten. Weer een reis, weer een vlucht van 1300 kilome ter, weer vertraging en weer een korte nachtrust. Volgens de offi ciële planning zou de ploeg van daag om 12.00 uur alweer trainen in Krakau, maar de sessie is ver plaatst naar 17.30 uur. De mannen mogen een keer uitslapen. Bij de begeleiding roept iedereen om het hardst dat ze dat vele rei zen wel gewend zijn, maar zo langzamerhand komt toch ieder een er achter dat het Nederlands elftal om de twee dagen met een merkwaardige expeditie bezig is. Pietje-precies Hans Jorritsma is al jaren de regelneef van Oranje en op dat gebied kan de KNVB zich geen betere wensen. Maar het heeft er nu toch alle schijn van dat hij en Bert van Marwijk zich te veel hebben laten leiden door alle vooroordelen over Oekraïne. Afgezien van de moordende hitte valt het verblijf in Charkov reuze mee. Oranje zit er in een prachtig hotel en het trainingscomplex van topclub Metalist Charkov be hoort tot de beste van het land. Dus waarom niet gewoon hier een weekje gebleven, zodat de spe lers alvast konden wennen aan de loodzware omstandigheden? Van Marwijk vindt alle theorieën maar onzin en wijst naar andere ploegen die ook voortdurend on derweg zijn. Maar dat is een ge makkelijk te weerleggen argu ment, want in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsland speelt Ne derland als groepshoofd alle wed strijden in één speelstad. En dus pakt de selectie de koffer voortdu rend uit. En dan weer in. Overmorgen gaan ze weer op pad, de nomaden van Oranje. Dankzij zijn twee goals tegen Nederland is Mario Gomez medetopscorer van het EK. Net als de Rus Alan Dzagojev scoorde hij drie keer. Nederland was het laatste land op dit EK dat scoorde. Oranje is daarmee van 'de nul' af. Oranje balanceert op de rand van uitschakeling na nederlaag tegen Duitsland. Duitsers leggen manco's van Nederlands elftal bloot. Oranje moet winnen van Por tugal, het liefst met zoveel mo gelijk goals verschil. door Roel Wiche CHARKOV - De strohalm is er nog, heel dun en heel fragiel. En er zal toch echt nog een keer een piloot van Krakau naar Charkov moeten vliegen. Maar het demasqué van dit Nederlands elftal is na 180 ont hullende minuten op het EK 2012 bijna voltooid. Duitsland, de ploeg die alle facet ten van het moderne voetbal be heerst, legde gisteravond op een ge nadeloze manier de vele manco's van dit Oranje bloot: 2-1. Na een avond waarin verbijste rend veel fout ging, ziet het Neder lands elftal wonderwel nog één reddingsboei drijven, akelig ver weg in de kolkende stroom die voert naar de tweede ronde van het EK. Of Oranje alsnog miracu leus het hoofd boven water kan houden, moet zondagavond tegen Portugal blijken, maar alleen de meest verstokte optimisten zullen nog een eurocent voor overleving geven. Nederland móét winnen, het liefst met zoveel mogelijk goals verschil, en moet dan hopen dat Duitsland de Denen verslaat. Ne derland, Portugal en Denemarken zouden dan gelijk eindigen, waar na het doelsaldo de doorslag moet geven. De druk op de schouders van bondscoach Bert van Marwijk lijkt nu immens te zijn geworden. Als Oranje wordt uitgeschakeld, kan hij eigenlijk niet anders dan de eer aan zichzelf houden. In een uiter ste poging om het tij te keren, ■HMawasaasBBaan Regendans Nederland Duitsland Nederland Stekelenburg Van der Wiel Heitinga Mathijsen Willems De jong Van Bommel (46. Van der Vaart) Sneijder Robben Afellay (83. Kuijt) (46. Huntelaar) Van Persie Scheidsrechter: Eriksson (Zwe) Gomez (72. Klose) Podolski Özil Müller (81. Kroos) (90. L Bender) Schweinsteiger Khedira Lahm Badstuber Hummels Boateng Neuer Duitsland O Scoreverloop: 24. Gomez 0-1, 38. Gomez 0-2, 73. Van Persie 1-2. Toeschouwers: 38.633. j Gele kaart: De Jong, Willems (Ne derland), Boateng (Duitsland). nam hij gisteren in de rust een be sluit waarmee hij onbewust het failliet erkende van het basiselftal waaraan hij zo lang hardnekkig vasthield. Hij wisselde zijn cap tain, Mark van Bommel, ten faveu re van Rafael van der Vaart, die meteen de aanvoerdersband kreeg. Klaas-Jan Huntelaar, de man om wie zowat het hele volk had ge smeekt, verving de falende Ibra him Afellay. Die andere spits, Robin van Persie, bleef in het veld staan, hoewel hij in de eerste helft zijn Ar- Rafael van der Vaart, na rust aanvoerder bij Oranje, probeert in balbezit te blijven met Thomas Müller in zijn nek. foto Rungroj Yongrit/EPA senal-faam nog niet had kunnen waarmaken. Net als tegen de De nen sneden de Nederlandse aanval lers in de eerste twintig minuten bij vlagen lichtvoetig door de de fensie van de tegenstander, maar ook nu bleek niemand, Van Persie voorop, een killersinstinct te heb ben. En dat was bij de Duitsers, de trendsetters van het moderne voet bal, heel anders. De eerste de beste messcherpe tegenstoot was direct raak. Schweinsteiger vond in de -24ste minuut Gomez die het instinct van de ware spits toonde: 1-0. Een doelpunt dat het defensieve cen trum Heitinga-Mathijsen zwaar viel aan te rekenen: ze verloren de sluwe Gomez kinderlijk uit het oog. Opnieuw was Oranje na een tegen slag direct van slag. De gelouterde spelers die hadden moeten op staan - Van Bommel, Sneijder. - hadden het veel te druk met zich zelf en de verdediging rammelde weer aan alle kanten. Tien minu- CHARKOV - Supporters van Nederland en Duitsland dan sen gebroederlijk samen in het water op de fanzone op het Vrijheidsplein in Charkov. Van daaruit ging het in een mars naar hpt stadion. foto Kim Ludbrook/EPA CHARKOV - Duitsland heeft een be vlekt verleden met Oekraïne. Charkov, de stad waar Nederland en Duitsland elkaar gisteravond troffen, is tijdens de Tweede We reldoorlog deels verwoest. Boven dien is er nog de zogeheten doden- wedstrijd van 1942 in Kiev. In mei zou een nieuwe film over die wed strijd in première gaan, gebaseerd op het script van 'De derde helft' uit 1962. Maar dat is nu uitgesteld tot na het EK, omdat de film vol gens het Filmagentschap anti-Duit se gevoelens zou aanwakkeren. In Kiev stonden in 1942 arbeiders van de broodfabriek en Duitse sol daten tegenover elkaar. De Duit sers dachten tegen verzwakte spe lers aan te treden. Ze wisten niet dat veel spelers van Dinamo en Lo- komotiv Kiev in de fabriek werk ten. Het fabrieksteam won. Ér werd onmiddellijk een revanche wedstrijd belegd. Ook die wonnen de Oekraïeners. Volgens een Russi sche versie werden de spelers daar op gevangen gezet en zouden ze al lemaal overleden zijn. De werkelijkheid was anders. Drie spelers overleefden het kamp. Het is niet het verhaal dat de pro-Russi sche president van Oekraïne, Vik tor Janoekovitsj, graag op het witte doek ziet. Hij wil de Sovjet-mythe in stand houden, waarin de Oekraï- ners na het laatste fluitsignaal wer den geëxecuteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24