3nbemind Doelwitten II 'Oorlog gaat steeds meer om het winnen van de 'hearts and minds', Dat zal met drone-aanvallen nooit lukken' Kees Homan, defensiespecialist Clingendael donderdag 14 juni 2012 Belangrijke leiders van al-Qaeda- en de Taliban, uitgeschakeld door drones. 4 juni 2012 De tweede man van al-Qaeda, Abu Yahya al-Libi wordt gedood bij een drone- aanval in het Pakistaanse dorp Khassu Khel in het stammengebied van Noord-Wa- ziristan. Al-Libi stond bekend als een charismatische, mediagenieke figuur, die al-Qaeda probeerde om te vormen tot een beweging die overal ter wereld aanhan gers probeert te werven. 9 februari 2012 Al-Qaedacommandant Badr Mansoor sneuvelt in een drone-aanval in Miran Shah, de belangrijkste stad in het Pakistaanse Noord-Waziristan. Hij zou achter de vele zelfmoordaanslagen hebben gezeten die honderden Pakistaanse burger het leven hébben gekost. Mansoor kwam in 2008 naar Noord-Waziristan, waar hij een opstandelingenlegertje leidde van zo'n tweehonderd strijders. 30 september 2011 niet in staat of van zins zijn hem te arresteren en arrestatie of uit schakeling van de verdachte kan al leen met een drone. „Het is niet uitgesloten dat Obama toestem ming geeft ook als niet helemaal aan die voorwaarden is voldaan; daarop is geen zicht." Hoewel de VS de aanvallen met drones met veel tam-tam verko pen, bestaat er twijfel over hoe suc cesvol de aanpak daadwerkelijk is. De drone, uitgerust met Hellfire- raketten, wordt gepresenteerd als een precisiewapen, maar in de praktijk vallen er veel burgerslacht offers, onder wie tientallen kinde ren. Het Pakistaanse Talibankop- stuk Meshud (zie kader) zou pas bij de zestiende drone-aanval te gen hem zijn omgekomen. „Maar voor de Amerikanen telt het resul taat. Als ze zestien aanvallen nodig hebben om een belangrijk leider uit te schakelen, zullen ze dat niet laten", aldus Homan. Zowel Homan als Zwijnenburg heeft grote vraagtekens over de ef fectiviteit van de Amerikaanse dro- ne-campagne. „Je kunt met een drone een succes boeken, maar er niet de oorlog mee winnen", zegt Zwijnenburg. „De VS hebben al vijf keer de nummer twee van al-Qaeda uitgeschakeld. Er komt steeds weer een nieuwe. Tegelijk nemen de woede en het verzet in Pakistan alleen maar toe." Oorlog gaat steeds meer om het winnen van de 'hearts and minds', legt Homan uit. „Dat zal met drone-aanvallen nooit lukken, zeker niet in de cultuur van de lan den waar ze worden ingezet. Vol gens de daar geldende normen is een drone-aanval uitermate laf" Volgens Zwijnenburg van het IKV verliest het Westen ook op ander terrein met de drone-aanvallen moreel gezag. „Technologie ver spreidt zich snel. Het duurt niet lang of de Russen en Chinezen hebben ook dergelijke wapens, en zullen die gaan gebruiken tegen hun eigen 'terroristen', vrijheids strijders in Tibet of de Kaukasus. Wie zijn wij dan nog om te zeg gen dat ze dat niet mogen doen." Pakistan Drone-aanvallen door de CIA in Pakistan sinds 2004 Totaal aantal aanvallen: 330 8 waarvan 278 tijdens regering Obama Dodelijke slachtoffers: 2.479 - 3.180 onder wie 482 - 832 burgers onder wie 175 kinderen Gewonden: 1.192 -1.308 Vanaf bases in Afghanistan Cijfers gebaseerd op laagste bevestigde aantallen en hoogste schattingen. Anwar al-Awlaki, een hoofdfiguur binnen al-Qaeda op het Arabische Schier eiland, komt om bij een drone-aanval in de bergen van Jemen. De veertig jaar oude Amerikaanse Jemenitische geestelijke had een enorme invloed als prediker op militante moslims in het Westen. Met zijn internetverkondiging in het Engels riep hij op tot jihad tegen de Verenigde Staten. Hij stond in contact met meerdere terroristen, zoals de uitvoerder van de schietpartij op de legerplaats Fort Hood in 2009 (waar een moslim dertien Amerikaanse militairen doodschoot), de Nigeri- aan die met kerst in 2009 een vliegtuig wilde opblazen dat via Amsterdam naar Detroit vloog en de man die in 2010 een autobom op Time Square in New York wilde laten ontploffen. 25 juni 2011 3 juni 2011 Al-Qaeda's tweede man, Atiyah Abd al-Rahman, komt om het leven bij een dro ne-aanval in het dorp Machi Khel in Noord-Waziristan. De Libiër werd beschouwd als een sleutelfiguur binnen al-Qaeda, die door Osama bin Laden de dagelijkse operationele leiding van de organisatie was toevertrouwd. Predator drones vallen een trainingskamp van de militante islamitische al-Shabaab aan in Somalië. Daarbij zou Ibrahim al-Afghani, een topman van de organisatie (die banden met al-Qaeda zou hebben) het leven hebben gelaten. Al-Qaeda's commandant van de militaire operaties in Pakistan, llyas Kashmiri, zou zijn gedood in een drone-aanval vlakbij de stad Wana, Zuid-Waziristan. Hij was een van de meest gezochte militante leiders in het land en werd beschuldigd van een reeks bloedige aanslagen in Pakistan en India. Ook zou hij bezig zijn geweest aanslagen in het Westen te organiseren. 5 augustus 2009 Baitullah Mehsud, de leider van de Pakistaanse Taliban (Tehrik-i-Taliban Pakistan) wordt in Zuid-Waziristan gedood door een drone. Hij zou aan het hoofd hebben gestaan van zo'n vijfduizend strijders en zou betrokken zijn geweest bij talloze aan slagen in Pakistan, waaronder die op ex-premier Benazir Bhutto. Jemen Amerikaanse geheime acties in Jemen sinds 2002 Totaal aantal acties: 44-153 waarvan 31 - 97 drone-aanvallen Slachtoffers: 317 - 833 doden onder wie 58 -138 burgers onder wie 24 kinderen Vanaf bases in Saudi-Arabië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11