en Onbemand IO De VN adviseren Pakistan onder zoek aan te vragen naar de inzet van bewapende drones door de VS. Hoe legitiem en effectief is het gebruik van de onbemande vliegtuigen? donderdag 14 juni 2012 door Joost Bosman en Chris Halkes Een piloot van bewa pende drones leeft in twee werelden. In zijn werkelijke wereld brengt hij 's morgens zijn kinderen naar school en 's avonds naar bed. In zijn virtuele wereld, op zijn werk, doodt hij terroristen. „Het is een soort video-game", vertelt defen siespecialist Kees Homan van het instituut voor internationale be trekkingen Clingendael. „De pi loot zit ergens in Nevada met een joystick achter een beeldscherm en loopt geen enkel risico. Dat kan gaan zo van: 'ik heb net twee men sen gedood; tijd voor een pizza'." De Amerikaanse campagne om vermeende terroristen met onbe mande vliegtuigen uit te schake len, wordt betwist. „Het zijn bui tengerechtelijke executies", stelt Wim Zwijnenburg, militair expert bij vredesbeweging IKV- Pax Chris- ti. Een jaar geleden waarschuwde die al in een rapport voor de glij dende schaal die drones bij geweld- toepassingen zouden veroorzaken. „Obama heeft het gebruik van dro nes als executiemiddel inmiddels opgevoerd. Het zijn niet-transpa- rante, schimmige operaties. Onbe kend is wat de afwegingen zijn, waar de verantwoordelijkheden liggen of wie als doelwit gelden." Willem van Genugten, hoogleraar internationaal recht, in Tilburg kan zich vinden in de woorden van Zwijnenburg. Volgens de Ge- neefse conventies de 'spelregels' voor oorlogvoeren) wordt er in een gewapend conflict onder scheid gemaakt tussen militairen en burgers, aldus Van Genugten. „En drones doen dat niet." De hoogleraar erkent dat volgens het algemeen internationaal recht een land zichzelf mag verdedigen. Maar dan moeten er wel zeer dui delijke bewijzen zijn dat de ene staat de andere wil aanvallen. En de vraag is maar of de VS zodanig 'In een oorlog worden militairen geacht bereid te zijn om risico's te nemen' worden bedreigd, dat inzet van drones gerechtvaardigd is. Van Ge nugten is diplomatiek in zijn ant woord: „Bij de huidige inzet is daarover voortdurend twijfel. Maar je kunt zeggen dat de VS in het geval van Pakistan de soeverei niteit van een onafhankelijke staat schendt." Van Genugten pleit voor een VN-onderzoek, zoals hoge commissaris voor de mensenrech ten Navi Pillay vorige week heeft gesuggereerd. „Maar niet alleen fei tenonderzoek naar wat er in Paki stan is gebeurd, maar ook naar de juridische en ethische grenzen van het gebruik van drones." Volgens Homan zijn er juist ethische bezwaren tegen de inzet van drones. „Oorlog is een sociaal fenomeen waarin militairen be reid worden geacht risico's te ne men en zich op te offeren. Dat aspect ontbreekt hier volledig. Bo vendien verliest de vijand door de afstand, elke menselijkheid." De VS vinden de drone-aanvallen legitiem, omdat zij zich 'in oorlog' beschouwen met het terrorisme. Die oorlog wordt wereldwijd ge voerd, en ze achten zich gerech tigd overal waar nodig geweld in te zetten. Volgens Homan hante ren de VS vier criteria om te bepa len of een drone-aanval mag. Een verdachte moet betrokken zijn bij voorbereiding van een oorlogs daad tegen de VS, hij moet een acuut en direct gevaar vormen, het land waar hij zich bevindt, moet PERZISCHE GoiX SAUDI-ARABIË ARABISCHE ZEE Somalië Amerikaanse geheime acties in Somalië sinds 2007 Totaal aantal acties: 10-21 waarvan 3 - 9 drone-aanvallen Dodelijke slachtoffers: 58-169 onder wie 11-57 burgers onder wie 1 - 3 kinderen Vanaf vliegdekschepen JEMEN DJIBOUTI ETHIOPIË I i Landenwaarde Amerikanen drones J inzetten of hebben ingezet. Landen waar de Amerikanen een drones-basis (in aanbouw) hebben. INDISCHE OCEAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10