Massaal protest tegen Poetin buitenland 19 Vrees voor inzet chemische wapens Assad groeit WANTE» ft I?-"Él 1 |i TT iSlii woensdag 13 juni 2012 Tienduizenden gaan de straat op in Moskou tegen inperken van rechten Demonstranten in Moskou maakten dinsdag duidelijk wat ze van hun nieuwe president vinden. foto Maxim Shipenkov/EPA President Vladimir Poetin wijkt niet. Zijn regering wil met wetge ving protesten voorkomen uit vrees voor 'radicalisme' en 'socia le schokken'. Bij een grote de monstratie hiertegen werd de oppositie weer dwars gezeten. De EU is zeer bezorgd. MOSKOU - Betogers van veel politie ke stromingen hebben gisteren in Moskou massaal tegen president Vladimir Poetin geprotesteerd. Vol gens de organisatoren waren er meer dan 100.000 betogers op de been, maar de politie houdt het op ongeveer 18.000. Volgens een correspondent van de Britse om roep BBC waren er tienduizenden mensen bij de betoging. Het was het eerste grote protest sinds Poetin op 7 mei begon aan zijn derde termijn. De betogers protesteerden tegen huiszoekingen bij belangrijke tegenstanders van het Kremlin, een dag eerder. Bekende oppositieactivisten als Aleksej Navalni, Sergej Oedaltsov en Ilja Jasjin moesten zich gisteren op een politiebureau melden voor ondervraging. De Russische autori teiten hoopten hen zo bij de pro testen weg te houden. Oedaltsov was desondanks toch aanwezig op de demonstratie. „De recherche zal moeten wachten, ik heb mijn keuze gemaakt", zei hij. Hij riep de mensen op om te blij ven protesteren. Poetin reageerde in een televisie toespraak. „We kunnen niet toela ten dat iets ons land verzwakt en de samenleving verdeelt. We kun nen beslissingen en daden niet toe staan als ze leiden tot sociale en economische schokken", zei de president, die zich niet van zijn stuk laat brengen door de protes ten. Poetin tekende vrijdag nog een controversiële en extreem strenge wet tegen protesten. Wie zonder vergunning demonstreert, kan een torenhoge boete tegemoet zien. EU-buitenlandcoördinator Catheri ne Ashton heeft gisteren haar gro te zorg geuit over de nieuwe wet tegen betogingen. Die beperkt vol gens Ashton het recht op vrije me ningsuiting. Ze roept Poetin op om met Europese instellingen te overleggen om de wet aan te pas sen naar Europese normen. Ashton zei ook 'bijzonder bezorgd te zijn over pogingen om protest leiders te intimideren'. Ze wijst er op dat vreedzame betogingen een grondrecht zijn. Het is niet duidelijk of die maatre gel gevolgen heeft voor de protes ten van gisteren. De politie gaf eer der namelijk aan dat de betoging kon doorgaan, maar hooguit met 50.000 mensen. Agenten grepen niet in bij de demonstratie, die ver der rustig verliep. De vorige grote demonstratie, een dag voor Poetins beëdiging als pre sident, liep wél uit op stevige rel len tussen de politie en de tiendui zenden betogers. De demonstran ten gooiden met stenen, stukken asfalt en flessen naar de agenten, die hard terugsloegen en meer dan vierhonderd betogers oppakte. Sommigen werden aan hun haren meegesleept. In de dagen daarop maakte de politie jacht op activis ten en pakte nog eens honderden mensen op. zie onze website:buitenland Bekijk beelden van 'de mars van de miljoenen' zssssss>wx->yaws)SSsi{ze^xc»K»^.^mx>txfK KABUL Aantal doden in Afghanistan loopt op De aardbevingen en de daarop vol gende aardverschuiving die maan dag .plaatshadden in het noorden van Afghanistan hebben aan vijftig mensen het leven gekost, maar on bevestigde berichten spreken van negentig doden. De autoriteiten verwachten geen overlevenden meer te vinden. De aardverschui ving bedolf een dorpje in de pro vincie Baghlan. In eerste instantie werden slechts twee doden ge meld. PARIJS Gesluierde vrouwen Frankrijk niet in De Franse grenspolitie heeft drie vrouwen uit Saudi-Arabië de toe gang tot het land ontzegd, omdat ze op de luchthaven Charles de Gaulle weigerden' hun gezichts sluiers af te doen. Het dragen van zulke sluiers in het openbaar is sinds 2011 in Frankrijk verboden. De grenspolitie verzocht de vrou wen hun sluiers af te doen toen ze uit Doha aankwamen. De vrouwen weigerden, waarna hun de toegang werd ontzegd en ze terugvlogen. LONDEN Murdoch vroeg Major ander beleid Europa Mediamagnaat Rupert Murdoch heeft in 1997 geprobeerd de toen malige Britse premier en aanvoer der van de Conservatieve Partij John Major tijdens een diner over te halen zijn beleid ten aanzien van Europa te veranderen. In ruil zouden zijn kranten Major steu nen. De oud-premier verklaarde dit gisteren voor de commissie-Le- veson. Major maakte Murdoch dui delijk dat hij dat niet van plan was. LONDEN Protest Anglicanen tegen homohuwelijk De Anglicaanse Kerk heeft dinsdag officieel protest aangetekend tegen het plan van de Britse regering om het homohuwelijk toe te staan. Pre mier Cameron is voorstander van het homohuwelijk. Vice-premier Nick Clegg verwacht dat zijn Libe rale Democraten ook voor stem men. De groepering Coalitie voor het Huwelijk heeft meer dan een half miljoen handtekeningen inge diend tegen het voorstel. door Carel Goseling DAMASCUS - De moordpartijen wa ren al bekend. Nu melden de VN dat het Syrische bewind kinderen martelt. Tegenstanders van presi dent Assad laten weten dat zijn troepen kinderen als menselijk schild gebruiken, bovenop tanks. Het regime zou daarnaast zijn over gegaan tot de tactiek van de ver schroeide aarde: langs de grens met Turkije wordt alles platge brand om infiltraties en vluchtpo gingen tegen te gaan. En vanuit he likopters worden overal in het land willekeurig mensen die zich buiten vertonen neergemaaid. Het lijken de laatste wanhopige stuiptrekkingen van een regime dat weet dat het einde nabij is. De internationale gemeenschap vreest echter dat Assad wel eens een stap verder kan gaan in zijn gruwelda den. Door gebruik van chemische wapens. Syrië bezit volgens experts en wes terse geheime diensten een enor me voorraad chemische wapens. Zenuwgassen zoals sarin, tabun en VX alsmede mosterdgas en cyani de. De wapens zouden op tiental len locaties liggen, met name in het noorden en midden van het land. In de buurt van Damascus, Hama, Horns, Aleppo, Latakia, Cerin, Palmyra en Al Safira. Hoe veel er voor handen is weet, bui ten de machthebbers in Syrië zelf, niemand. De Amerikaanse regering heeft eer der berekend dat er zo'n 75.000 mi litairen nodig zijn om alle chemi sche wapens in Syrië op te sporen en veilig te stellen. Achter de scher men zijn Turkije, Irak, Saudi-Ara bië, Jordanië en.Libanon al gewaar schuwd dat zij bij zo'n operatie hulp zullen moeten bieden. Syrië kreeg bij de aanleg van de voorraden en de eigen productie van chemische wapens buitenland se hulp. Egypte leverde chemische strijdmiddelen in 1973 als hulpmid del bij het afslaan van een Israëli sche aanval. De Sovjet-Unie, Noord-Korea en Iran droegen hun steentje bij. En onlangs bleek dat Syrië ook chemische wapens uit Li bische voorraden bezat. In 1982 beschuldigde Amnesty In ternational het Syrische regime er van cyanide te hebben ingezet om een opstand van de Moslim Broe derschap in Hama neer te slaan. Daarbij viel een onbekend aantal doden. Het gas zou bewust in hui zen gepompt zijn. Keiharde bewij zen zijn echter nooit gevonden. Deskundigen menen dat Syrië niet alleen chemische wapens heeft maar ook de middelen om ze in te zetten. Het zou dan gaan om Scud-raketten en Russische SS-21-raketten die uitgerust wor den met 'chemische koppen'. Het leger zou ook chemische artillerie granaten bezitten. De luchtmacht heeft 'chemische bommen'. Het probleem betreft echter niet al leen het regime van Assad. Stel dat hij ten val komt en er in Syrië een bestuurlijk vacuüm ontstaat, in wiens handen vallen de wapens dan mogelijk? De wreedheden van de shabiha-militie zijn ondertus sen bekend. Maar er zijn ook Iraan- se strijders in Syrië.actief net als terroristen van al-Qaeda. En dan is er ook nog het gerucht dat het regime ook over biologi sche wapens beschikt. In 2007 werd Syrië erop betrapt met nucle aire activiteiten bezig te zijn. Waarnemers gaan er nu al van uit dat Assad de inzet van zijn massa vernietigingswapens niet zal schu wen. Zeker niet tegen zijn eigen onderdanen maar zelfs niet tegen buitenlandse 'machten'. pN&tiVlIIKr 4!gp;;j -KV Mm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9