Er is leven na de politiek CDA kiest met lijst voor fikse vernieuwing 261 zeeland DIGITALE TV woensdag 13 juni 2012 door Jeffrey Kutterink Het is maandagavond half twaalf als Ad Kop- pejan een telefoontje krijgt van CDA-voorzit- ter Ruth Peetoom. „Ad, je staat op plaats 19 op de kandidatenlijst." De teleurstelling is groot. „Ik wilde nog één keer vol voor de partij gaan, maar de partij niet voor mij. Ik besloot me terug te trekken." Tussen de vele telefoontjes die vol gen flitsen de afgelopen vijfenhalf jaar onwillekeurig aan hem voor bij. „Ik vind het een voorrecht om volksvertegenwoordiger te zijn ge weest voor het CDA en voor Zee land in het bijzonder. Mijn geluk was dat het CDA steeds in de rege ring zat. Daardoor had ik een direc te lijn met het kabinet." Waarom de eer aan uzelf gehouden? „Dat ik nog een keer voor het CDA wilde gaan, was niet vanzelf sprekend. De discussie over de PW bijvoorbeeld heeft veel te weeggebracht, ook privé. Zo heb ik thuis politiebewaking gehad vanwege bedreigingen. Toch wilde ik mij inzetten. Zeker nu de partij inzet op een nieuwe koers, terug gaat naar het politieke midden en voluit kiest voor de christelijke volkspartij. Ik was beschikbaar voor een plek bij de eerste 15." U was niet het gemakkelijkste Ka merlid. Denk aan PW, Hedwigepol- der en Mauro. Is het een afrekening? „Dat oordeel is aan u als onafhan kelijk journalist. Ik was niet de makkelijkste. Maar zit de bevol king te wachten op meelopers? Ik vertegenwoordig een achterban. Die moet op je kunnen bouwen en weten dat je ergens voor staat, ook als het moeilijk wordt." U vindt plek 19 wel een mooie plek voor De Milliano. Waarom? „Ik kwam de Kamer binnen op plek 26. In 2010 stond ik op 20. Zij komt hoger binnen dan ik ooit ge staan heb. Het is zeker een kansrij ke plek. Maar het is wel een ver schil of je nieuw in de Kamer komt of al jaren Kamerlid bent." Wat heeft u bereikt? „Ik heb het verschil kunnen ma ken in tal van dossiers. Nu is er wel oog voor de belangen van de zuidwestelijke delta. Denk aan het Völkerak-Zoommeer, Grevelingen- me.er (getijdencentrale) en de zandhonger in de Oosterschelde (is geld voor). Ik heb de mosselvis serij op de Waddenzee op de agen da gezet. Over toerisme was nau welijks overleg, nu wel. Samen met Ger Koopmans heb ik gezorgd voor extra geld voor de N57. Zo maar wat voorbeelden." En de Hedwigepolder? „Ik heb de ontpoldering een tijd te gen kunnen houden. Meer niet. Op het moment dat ik het wel licht met WD en PW had kun Ad Koppejan nen afronden viel het kabinet. Het laatste kabinetsplan was het meest haalbare alternatief waarvoor ook geld was. Het is de vraag of een nieuwe coalitie daartoe bereid is. De kansen dreigen te keren." Spijt van uw verzet tegen de PW? „In het geheel niet. Ik zou het foto Roel Rozenburg/ANP weer zo doen. De keuze voor een gedoogconstructie heeft Neder land en het CDA veel schade be rokkend." Exit Koppejan. Wat nu? „Ik ben als ondernemer de Kamer in gekomen en verwacht de Ka mer als ondernemer weer te verla ten. Er is een leven na de politiek." Nog geen HD-pakket? Ga naarwww.zeelandnet.nl/ek n de Consumentenbond v; ïi 2012 is DELTA DIGITALE TV Het CDA hakt flink in zijn kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Onervaren nieuwelingen komen bin nen ten koste van zittende Kamerleden. door Lianne Sleutjes De afwijzing heeft er bij CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt zo diep inge hakt dat hij partijvoor zitter Ruth Peetoom niet groet als zij in het voorbijgaan gedag zegt. Peetoom toont begrip. „Als je je werk met passie doet, is het moei lijk als het ophoudt." Limburger Ger Koopmans, ook af gevallen, heeft 'een paar minuut jes gerouwd'. „Langer niet. Ik zag het aankomen. Men streefde naar vernieuwing. Limburg had de keu ze: de twee huidige Kamerleden op de lijst, of drie kandidaten bij de eerste zestien van wie twee nieuwkomers. Daar is voor geko zen en daar kan ik goed mee le ven." Limburgers Raymond Knops, Mar- tijn van Helvert en Mohammed Amhaouch gaan wel door. De ste vige Limburgse afvaardiging is niet zonder reden; de partij verloor in 2010 in Limburg veel aanhang. „We gaan er de derby aan", zegt Peetoom. Het CDA-partijbestuur heeft inder daad gekozen voor fikse vernieu wing: bij de eerste twintig kandida ten zitten slechts zeven huidige Ka merleden. Zeven Kamerleden zijn zelf opgestapt. Parlementariërs Henk Jan Ormel, Coskun Corüz en Ad Koppejan wilden wel terugkomen, maar haalden het net zomin als Omt zigt en Koopmans. De vorige CDA-lijst bleek niet aan sprekend. De eens zo machtige par tij haalde er maar 21 zetels mèe in 2010. De kiezers waren lijsttrekker Jan Peter Balkenende beu. Leden waren ontevreden dat de kieslijst weinig vers bloed bevatte. Dat moet anders, concludeerde de par tij later, en lost die belofte nu in. Op twee van de nieuwe lijst staat nieuwkomer Mona Keijzer, als be loning voor haar goede score bij de CDA-lijsttrekkersverkiezing. Geen van de huidige kabinetsle den staat er op. In 2002 bleek een opgeschudde fractie, onder de toen nog 'verse' Balkenende, goed om de grootste te worden. De 43-koppige CDA-fractie telde toen 35 nieuwko mers. Volgens Peetoom is de huidige ver nieuwing geen afrekening met de oude fractie. „We hebben echt niet gekeken: wie was vóór de sa menwerking met de PW en wie niet. Het is geen vernieuwing óm vernieuwing. We hadden wel ach terstallig onderhoud te plegen. In 2010 waren er te weinig nieuwe Kamerleden terwijl een gezonde, partij daar geleidelijk voor zorgt. Nu doen we dat in één keer, dan kan het een volgende keer geleide lijker." CDA-senator en oude politieke rot René van der Linden vindt de ver nieuwing 'doorgeschoten'. Volgens hem verdwijnt de ervaring zo uit de Kamer. zie onze website:binnenland Grote teleurstelling bij Kamerleden die moeten vertrekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66