zeeland 123 Organisaties Terneuzen heeft nog maar weinig ruimte voor nieuwe investeringen Uitverkoop vanaf woensdag 13 juni Zeeuws-Vlaamse forten ontdekken, op de fiets, wandelend en in optocht Ess A A fSJ fSJ woensdag 13 juni 2012 BIERVLIET Buitenspeeldag in bos van Braakman-Noord kinderzender Nickelodeon heeft woensdag 13 juni, vandaag dus, uit geroepen tot buïtenspeeldag. Staats bosbeheer speelt daarop in met spe ciale activiteiten in het speelbos in natuurgebied Braakman-Noord. Er zijn boswachters present van 13.00 tot 16.00 uur om alle mogelijke vra gen over de natuur te beantwoor den. Wie dat wil, kan er bouwen, klimmen en 'kliederen'. De entree van het speelbos is aan de Oostzee dijk tussen Biervliet en Hoek. Het Ravelijn moet open om de historie dichterbij te halen, foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf Noodweer was het za terdag 10 september vorig jaar met de For tennacht. In IJzendij- ke en Koewacht kwa men toch enkele hondenden men sen op de evenementen af Dat suc ces smaakt naar meer. Zaterdag 23 juni krijgt de Fortennacht een ver volg met een Fortendag, van 9.00 tot 22.00 uur, met activiteiten ver spreid over Hulst, Koewacht, IJzen- dijke en Aardenburg. In de avonduren ogen de forten in de Staats-Spaanse Linies spannen der, toch is er deze keer voor geko zen een Fortendag te houden. „Be zoekers vroegen erom, omdat ze dan meer tijd hebben de activitei ten te bezoeken", verklaart provin ciaal projectleider Winant Half- werk. „Ook de organisatoren von den dat beter." Het programma van de Fortendag ziet er volgende week zaterdag als volgt uit: Aardenburg, 14.00 uur, wandeling met gids langs de vestingwerken, met gedichten, circa zes kilometer, vertrekpunt archeologisch mu seum, Marktstraat; gratis. Aardenburg, 13.00-17.00 uur, spel- lenmiddag, met onder meer brood jes bakken boven houtvuur, Olie schans, Draaibrugseweg, gratis. Hulst, 13.30,14.30 en 15.30 uur, ves tingwandelingen met VW-gids, on geveer twee kilometer, inclusief be zoek aan molen en 's Landshuis waar recente archeologische vond sten uit de Nieuwe Bierkaai zijn te bezichtigen, start bij 's Landshuis, Steenstraat 37; organisatie Bezoe- kersmanagement Hulst, gratis. Koewacht, 14.00 uur, fietsrit over en langs onder meer de forten Sint Andries, Sint Jacob, Ferdinan- dus, Sint Marcus en Moerspui, met historicus Willy Verschraegen als gids, dertig kilometer, vertrek punt De Vlaschaard, Nieuwstraat 98,1,50 euro. Koewacht, 9.00 uur, wandeltocht langs aantal forten, twintig kilome ter (start bij De Vlaschaard) en ze ven kilometer (tent bij fort Sint Li- vinus), met Willy Verschraegen als gids, 1,50 euro. Koewacht, 14.00 en 19.00 uur, vos senjacht, tent nabij fort Sint Livi- nus, vijf kilometer, ook met Willy Verschraegen, 1,50 euro. Koewacht, 10.00 uur, fort Sint Ja cob en fort Sint Livinus, uitleg door Willy Verschraegen over ge schiedenis Staatse en Spaanse Li nies, vanaf 10.00 uur, gratis. Koewacht, doorlopend van 14.00 uur, toneelvoorstelling fort Sint Ja cob over StaatsSpaanse Linies, gra tis. IJzendijke, 9.30 uur ontvangst in museum Het Bolwerk,-Markt 28, einde activiteit 14.45 uur in party centrum Het Mauritshof, evene ment Zwaaiend langs de linies/Fort Ravelijn herdacht, verteller Ray mond Wauters brengt spannend verhaal over het fort Ravelijn in IJ zendijke, waarna de deelnemers zelf aan de slag gaan met het ma ken van vlaggen onder leiding van docente Yolenta Becude, vervol gens trekt het gezelschap in op tocht met slagwerkers van harmo nie Geduld Overwint naar de Markt om een korte presentatie te geven en daarna naar het Maurits hof, deelname per gezin met één kind 14,50 euro en voor elk extra kind 4,00 euro, aanmelden vóór 10 juni, via museuminfo@zeeland net.nl of 0117-301200. IJzendijke, 15.00 uur, museum Het Bolwerk, wandeling over het Mauritspad, 15.00 uur, circa vijf ki lometer, rondleiding in museum door Wilfried Vanneste, gevolgd door een wandeling over het Mau ritspad met met stadsgids Jenny van de Meulen, gratis. Voor alle deelnemers aan de For tendag ligt het Suske Wiske-al- bum Laaiende Linies (gratis) klaar. www.staatsspaanselinies.nl SLUIS Wekelijks rondleiding door oude centrum De geschiedenis van Sluis ontdek ken, het kan deze zomer elke dinsdagochtend onder begeleiding van een gids. Deelnemers worden onder meer langs de oude stads poorten geleid en bezoeken het eni ge belfort van Nederland. De rondleiding duurt twee uur en kost vier euro per persoon. Vertrek punt is elke dinsdag om 10.30 uur bij de VW aan de Sint-Annastraat 15 in Sluis, 0117-461700. De laatste trip is dinsdag 11 september. HEIKANT Aspergediner: 1150 euro voor Tragel De inmiddels traditionele asperge maaltijd voor het goede doel in brasserie Du Commerce in Hei kant heeft 1150 euro opgeleverd. Mede-organisator Jen Francken zegt daarmee erg tevreden te zijn. De opbrengst is bestemd voor het cluster ouderen van Tragel Zorg. Francken: „We gaan nu in overleg met Tragel bekijken welke activi teit we het beste van dit geld voor de mensen kunnen organiseren." TERNEUZEN Promotie Mariska den Heijer uit Terneuzen De in Terneuzen geboren Mariska den Heijer promoveert vandaag aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. De titel van haar proef schrift is met recht een mond vol: The Long-Term Psychological Impact of either Regular Surveillance or Prop hylactic Mastectomy in Women at Risk for Hereditary Breast Cancer. Den Heijer studeerde psychologie in Til- burg en is oud-leerlinge van het Zeldenrustcollege in Terneuzen. Het Zeeuwse Landschap, bezoekersmanagement Hulst, stichting Cultuur en Ontspan ning De Vlaschaard Koewacht, Museum Het Bolwerk IJzendijke, werkgroep thematise ring Koewacht en de provincie Zeeland tekenen voor de organisatie van de Fortendag. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Terneuzen heeft de komende jaren maar weinig ruim te voor het doen van nieuwe inves teringen. Het college van B en W antwoordt dit op schriftelijke vra gen van raadslid Gerry de Loof- Bakker (Christenunie). De Loof-Bakker trok eind mei aan de bel over de hoge schuldenposi tie van Terneuzen. De gemeente torst momenteel een schuldenlast van bijna 173 miljoen euro. Die zal vermoedelijk nog oplopen tot zo'n 200 miljoen euro. Wethouder Co van Schaik heeft altijd aangegeven dat dit niet erg is, zolang rente en aflossing kunnen worden betaald. In 2011 was Terneuzen 8,6 miljoen euro aan rente kwijt. Terneuzen heeft de afgelopen pe riode veel geïnvesteerd in met na me basisscholen, onder meer in de nieuwbouwwijk Othene. Ook Sas van Gent en Biervliet krijgen nieu we scholen en Sluiskil volgt op kor te termijn. Ook is veel geld gesto ken in de renovatie van zwemba den in onder meer Koewacht, Sas van Gent en Zaamslag. De gemeenteraad heeft steeds eensgezind of in elk geval in grote meerderheid met deze investerin gen ingestemd. Toch maakt raads lid De Loof-Bakker zich ernstig zorgen. Niet alleen over de vrij ho ge schuldenlast van Terneuzen, maar ook over het feit dat in de na bije toekomst, in een volgende raadsperiode, nieuwe of uitbrei dingsinvesteringen niet of nauwe lijks mogelijk zijn. In antwoord op haar vragen wordt Loof-Bakker daarin bevestigd door het college van B en W. 'Het be leid zal dan ook eerder gericht moeten zijn op het behoud van voorzieningen dan op het tot stand brengen van nieuwe voorzie ningen', aldus B en W. Hoe lang dit duurt, zal volgens het college 'sterk afhankelijk zijn van de eco nomische ontwikkelingen'. MCDZDc^ MASKT ÏO MSOl <=._J OOSTSUSS OT)^ 1IS 21 3S Gerry Weber, Edition, Taifun, Betty Barclay, Claudia Strater, Giovane, Mac, San Marti no, Pause Café, Fred Sa batier, Bandolera, Atmos, UK Concept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63