'Het woord ZeeZin viel gelijk goed' EINC )ELIJK /IER!!! 241 zeeland Op wiebelende pitjes Bootnaam M O OIE ZONNEBRIL woensdag 13 juni 2012 Koken is de passie van Monique Pieters, ook op het water „Niet zozeer het zei len zelf, maar vooral het koken op de boot vind ik heel leuk. De uitdaging om in een kleine ruimte op wiebelende pitjes en met beperkte grondstoffen toch een perfect gerecht te bereiden." Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. door Marijke Vael In de dikke Van Dale komt het woord niet voor, maar voor het Zierikzeese gezin Pieters heeft 'zeezin' meerde re betekenissen. „Het .drukt onze zin uit om het ruime sop te kiezen, om de vrijheid van het zei len te ervaren," straalt Joost Pie ters (44) bij wie het woord ook poëtische en zelfs filosofische ge dachten oproept. „Het gesprek met de zee. En nadenken over de zin van de zee waardoor je vanzelf stilstaat bij het leven. Bij de zin van het zijn." Het was de jongste telg uit het ge zin, de 13-jarige Jillis, die op het idee kwam om het Ranger 32 zeil jacht, dat drie jaar geleden werd aangeschaft, ZeeZin te noemen. „Het moest een naam zijn met twee keer Z erin, net als ZierikZee. Daar waren we het over eens toen we met het hele gezin zaten te 'pingpongen' over een boomaam," herinnert Monique Pieters-Hilter- mann (47) zich. Nadat onder ande re ZouteZin, ZouteZoen, Zilte- Zoen en ZeeZoen over tafel vlo gen, kwam Jillis met ZeeZin. „Dat voelde gelijk goed. Het is een mooi woordbeeld met een goede klank en het is origineel," vertelt Joost, mèt verstand van zaken van- 'Zeilen is mijn tweede na tuur. Ik heb altijd een boot gehad. Ik weet niet of ik zonder zou kunnen' wege het communicatiebureau dat hij al jaren runt. Behalve voor taal heeft de geboren Rotterdammer een passie voor zeilen.„Ik groeide op in de Hoekse Waard waar we vlak bij een klein meer woonden, de Binnenmaas." Maar ook vanuit de genen is Joost behept met va ren. „Mijn vader was stuurman op de Grote Vaart en mijn Friese grootouders hadden een tweemas ter, de IJzeren Vrijer, ontworpen door mijn opa. Daar gingen wij al tijd mee op vakantie. Opa ver trouwde zijn schip als enige aan mijn vader toe." Op het kajuitdak van de IJzeren Vrijer stond dan een Optimist, een kleine zeilboot die Joost op 5-jarige leeftijd kreeg. „Zoals de meeste andere kinderen voetbalden ging ik na school met vriendjes zeilen." Op zijn 12e gaf Joost, namens de plaatselijke wa tersportvereniging, zeilies en vanaf zijn 18e nam hij in een open kiel- boot; een Yngling, fanatiek deel aan wedstrijden, waaronder twee keer de wereldkampioenschappen. „Zeilen is mijn tweede natuur. Ik heb altijd een boot gehad. Ik weet niet of ik zonder zou kunnen, al denk ik er de laatste tijd wel eens stiekem aan om hem weg te doen." Want door zijn communi catiebureau met vestigingen in Rot terdam en Zierikzee èn hun Zierik zeese winkelcafé De Zeeuwse He mel hebben Joost en Monique het zo druk dat de ZeeZin maar af en toe buitengaats komt. Joost:„Vorig jaar hebben we slechts vijf keer ge zeild. Wanneer de scheepsromp Monique en Joost Pieters met hun zonen Jillis en Okke op de ZeeZin waarvoor Jillis de naam en Monique het logo ontwierp. foto Dirk-Jan Gjeltema dan aan het eind van het seizoen vol algen zit denk ik: 'Oh, daar ligt dat beestje maar in de haven'." Hun kinderen Jillis en Okke (15) vinden zeilen leuk, maar gaan toch vooral op in andere passies, waaronder breakdance. En Moni que 'zeilt mee'. „Evenals vroeger bij mijn ouders. Ik ben geboren in Deventer, maar opgegroeid in Friesland. Mijn vader had een klei ne houten schoener, de Lytse Pier, waarmee we regelmatig het water opgingen. Hij zeilde en wij voeren mee. En zo is het nog altijd, maar l_ I 1 M L— L— 1— 1 w I Hoog tijd voor een (op sterkte) nlvision.nl kcH Alex de Nie Optiek 't Optiek Zierikzee j; Burghsering 27 Havenpark 1 4328 LL Burgh Haamstede 4301 JG Zierikzee Tel. 0111 -652440 Tel. 0111 -411611 www.alexdenieoptiek.nl www.toptiek.nl VLISSINGEN Kogel gevonden in winkelstraat In de Vlissingse Walstraat is dins dag in alle vroegte een kogel gevon den. De kogel, volgens omstanders van een klein kaliber en nog intact, dus niet afgevuurd, lag op de grond ter hoogte van drogisterij De Rode Pilaren. De politie onderzoekt hoe de kogel daar terecht is gekomen, maar zegt op voorhand dat dit 'geen verontrustende zaak' is. KLOETINGE Tuin bij historische buitenplaats open De tuin van de historische buiten plaats in Kloetinge is zondag 17 juni van 10.00 tot 17.00 uur openge steld voor bezoekers. De tuin is tus sen 1840 en 1870 aangelegd in land schappelijke stijl, met majestueuze bomen waaronder de grootste mammoetboom van Zeeland. In de tuin bevinden zich een historisch Zeeuws bergje en borders met bloeiende planten en rozen. VLISSINGEN Torenkraan gaat stuk de hoogte in De oude Torenkraan op het voor malig Scheldeterrein in Vlissingen gaat vandaag weer de hoogte in. Dat gebeurt in de ochtend tussen 8.00 en 12.00 uur. De toren van de kraan wordt dan omhoog gehesen op de kade aan de noordzijde van het Dok. Daarna wordt de giek er op gezet. Daarmee is 'een icoon op het Scheldeterrein in ere hersteld'. SLUIS Wekelijks rondleiding door oude centrum De geschiedenis van Sluis ontdek ken, het kan deze zomer elke dinsdagochtend onder begeleiding van een gids. Deelnemers worden onder meer langs de oude stads poorten geleid en bezoeken het eni ge belfort van Nederland. De rond leiding duurt twee uur en kost vier euro per persoon. Vertrekpunt is el ke dinsdag om 10.30 uur bij de VVV aan de Sint-Annastraat. THOLEN Chantez a Dieu viert dertigjarig bestaan Het christelijke kamerkoor Chan tez a Dieu viert zaterdag haar der tigjarig bestaan met een concert in de N. H. Kerk van Tholen. Nederlandse componisten door de eeuwen heen staan centraal, zoals J.P. Sweelinck, J. Verhulst en D. Manneke. Het concert begint om 19.45 uur. De entreeprijs is 7,50 euro. HULST Verdachte dodelijk ongeval vrijgelaten De 24-jarige verdachte van een do delijk aanrijding na Vestrock in Hulst komt vandaag vrij. Zijn voor lopige hechtenis wordt geschorst. De man uit Heikant was in de nacht van zaterdag op zondag na het ongeval op de Tolweg doorgere den. Pas de volgende ochtend meld de hij zich op het politiebureau. Bij het ongeval kwam een 46-jarige fletser uit Kemzeke om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52