JUNI Brief uit Brussel valt fout zeeland 13 Kamer wil meer weten over kazerne Ad en Patricia Bij' de start had ik niet alleen zweetoksels maar ook natte wangen Delta Ride for the Roses geeft je verdriet een plekje Daar gingen ze: in shirtjes met de tekst 'Ik fiets voor Piet Neele' woensdag 13 juni 2012 ZATERDAG Een actie voor commentaar KWF 4 1 KANKER BESTRIJDING Dick denkt tijdens de tocht aan zijn vrouw. foto Lex de Meester Voor de directeur van Scoop, Dick van den Bout, is de Delta Ride for the Roses vaste prik. „De nationale editie-van vijf jaar terug vond ik fantastisch. De organisatie was super. Nu fiets ik de Zeeuwse tocht ieder jaar." Zijn vrouw kreeg vorig jaar vlak voor de tocht te horen dat ook zij kanker had. Dit maakt de tocht extra speciaal voor de Vlissinger. „Vorig jaar was het een heel emo tionele rit. Bij de start had ik niet alleen zweetoksels maar ook natte wangen. Je bent toch heel erg bezig met de angst thuis." In februari hebben ze de onzeker heid af kunnen sluiten. Elke dag gaat het weer een stukje beter met zijn vrouw. „Dit jaar zal ik de tocht met dezelfde emotie fietsen. Maar met het verschil dat we er nu een feestelijke dag van kunnen maken: mijn vrouw staat weer met mijn kleinkind langs het parcours." Dick geniet van de saamhorige sfeer bij het evenement. „Als je wilt, kun je op het podium je ge voelens uiten of praten met de or ganisatie. We moeten het onthou den en erbij stil staan. Want de he le mallemolen in de ziekenhuizen blijft als een fabriek maar door draaien." Hij is van plan nog jaren de rit te blijven fietsen. „En natuurlijk flets ik gewoon de too kilometer, geen dikkebandenrace of bakfiets." Het is pas de tweede keer dat Ad Lijmbach uit Lewe- dorp meefietst. Vorige jaar reed hij de tocht voor zijn jongere zus die overleed aan kanker. Maar dit jaar rijdt hij de tocht met een dubbel naar gevoel. „Vorig jaar is mijn tweede jongere zus ook ge storven aan kanker. Zij was ie mand die graag fietste. Nu denk ik aan hen allebei." Het is moeilijk voor Ad dat zijn twee zussen zijn overleden. „Je geeft het verlies wel een plek. Maar de Delta Ride for the Roses geeft je verdriet toch een extra dimensie." De tocht vindt hij een mooie ma nier om te herdenken. Ad heeft zich net als de vorige keer individueel ingeschreven. Maar waarschijnlijk komt hij ook dit jaar een hele groep tegen waar hij zich bij kan aansluiten. „Er is zoveel col legialiteit onder elkaar. Ik zal dus niet lang alleen fietsen." Ad vindt de combinatie fietsen voor een goed doel erg mooi. „Ik ben een echte fïetsfanaat, maar te gelijkertijd kan ik ook iets doen in de strijd tegen kanker." De presta tie die hij levert, vindt hij mooi. Maar ook vindt hij het belangrijk dat het goede doel de aandacht krijgt. Dat er zoveel mensen zich inschrijven voor de tocht betekent veel. „Veel mensen willen iets doen. Dit is een mooi initiatief dat we zeker moeten volhouden." Ad fietst de tocht voor zijn twee jongere zussen. foto Willem Mieras Het echtpaar Neele rijdt de tocht op de tandem. foto Dirk-Jan Gjeltema Piet Neele uit Nieuwerkerk fietst de tocht op de tandem, samen met zijn vrouw. „Ik heb kanker overleefd: opgeven is geen optie. Kan het niet op de race fiets, dan op de tandem." In 2009 is hij geopereerd aan alvleesklierklan- ker. Eerder is een nier weggehaald. In 2010 is hij geopereerd aan zijn buikwand omdat zijn buik te veel klappen had gehad. Maar 3 procent overleeft alvlees klierkanker. „Het is een wonder dat ik nog leef. Het is ontzettend emotioneel dat ik dit weer kan." In 2008 fietste hij de tocht op de race fiets. Nu krijgt hij door het vooro ver zitten pijnaanvallen. Toch blijft het kriebelen: „Zaterdag deed mijn door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer wil alsnog een technische briefing met ambtenaren van het ministerie van Defensie over de mogelijke verhuizing van de marinierskazer ne van Doorn naar Vlissingen. Dat heeft de Kamer dinsdagmid dag besloten. In een technische briefing kunnen Kamerleden (ver duidelijkende) technische vragen stellen aan ambtenaren. Aanvankelijk hadden D66 en PvdA om zo'n overleg gevraagd, maar dat voorstel kreeg toen geen steun. Gekozen werd voor een hoorzitting met een afrondend de bat op 26 juni. In een extra verga dering gaven alle fracties dinsdag aan dat er veel onduidelijkheid is over de plannen rondom de Van Braam Houckgeestkazerne. Alle fracties vinden dat de hoorzitting van maandag 'juist meer vragen heeft opgeroepen dan er zijn be antwoord. „Het verhaal van Defen sie en van Zeeland was warrig", zei Marical Hernandez (PW). Wassila Hachchi (D66): „Er ont breekt informatie.'' Angelien Eij- sink (PvdA): „Defensie moet vertel len waaraan ze precies behoefte heeft." CDA en WD sloten zich daarbij aan. De briefing zal snel worden gehouden. Behalve ambte naren van Defensie zal er ook een vertegenwoordiger van Zeeland en één van Utrechtse Heuvelrug aan wezig zijn. Of de besluitvorming over de kazerne vertraging op loopt, is nog onduidelijk. zoon mee aan de Alpe d'Huzes. Ik was erbij en ben ook keer naar bo ven gefietst. Het ging goed! Dat was echt bijzonder." Hij fietst de Ride for the Roses in het Alpe d'Huzes-shirt van zijn zoon. Toen Piet ziek was, fietsten zijn zoon en een aantal kennissen de Ride for the Roses voor hem. „En daar gingen ze: in shirtjes met de tekst 'Ik fiets voor Piet Neele' en mijn handtekening eronder." Zijn vrouw trekt nu dit shirt aan. Door een speciaal dieet gaat het sinds negen maanden weer beter met Piet „Ik had er niet meer moe ten zijn. En ik moet wel slikken bij zo'n tocht. Het is emotioneel en de sfeer is fantastisch." abonnee veiling VANDAAG EURO 2012 VOETBAL BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling FZC Ad Koppejan stapt uit de race. De Zeeuwse parlementariër is on tevreden over zijn plaats op de CDA-kieslijst. Dus houdt hij het voor gezien. Kop pejan eindigt even eigenzinnig als hij opereerde. Hij was een opmerkelijk Kamerlid. Tegen de grens van de partijdiscipline aan, maar nooit erover. Met weerzin tegen de PW, maar ge hoorzaam aan het CDA-con- gres. Een vurige tegenstander van ontpoldering, maar toch ak koord met een deels natte Hedwige. Hoe effectief Koppe jan was, is moeilijk te beoorde len. Het CDA werkte toch sa men met de PW en de polder blijft waarschijnlijk niet droog. Hoe dan ook, Koppejan hield Zeeuwse zaken wel goed op de politieke agenda. Patricia de Milliano, die nu van het CDA de kans krijgt, kan een voor beeld aan hem nemen. Als De Milliano in de Kamer komt, zal zij de bekendheid van Koppejan niet snel overtreffen. Dat is ook helemaal niet nodig. Als ze er dan maar wel in slaagt voldoende voor Zeeland in de wacht te slepen. TERNEUZEN - De brief waarin Euro- commisaris Janez Potocnik het bui tendijkse natuurherstel in de Wes- terschelde afschiet, komt hard aan in Zeeland. Gedeputeerde Sjoerd Heijning van Water en Natuur zegt 'onaangenaam verrast' te zijn door zijn opstelling. „Zijn standpunt over de Hedwige kenden we natuurlijk, maar over het Middengebied wisten we niet dat hij er zo over denkt. We zijn volkomen te goeder trouw bezig. De plannen om buitendijks 300 hectare natuur in de Westerschel- de. te creëren zijn in goed overleg met het ministerie van Economi sche Zaken, Landbouw en Innova tie opgesteld", aldus Heijning. Vooralsnog voelt hij er niks voor om de noodklok te luiden. „Nu al zeggen dat de lopende projecten niet doorgaan, is mij te vroeg." Dinsdag liep de termijn af waar binnen bezwaren ingediend kun nen worden tegen de aanleg van strekdammen bij Baalhoek en Knuitershoek later dit jaar. Tussen die nieuwe dammen zou via slik ken en schorren 62 hectare nieuwe natuur moeten ontstaan. Voor anti-ontpolderaar Guus Lan- geraert komt het ontpolderscena- rio nu wel heel erg dichtbij. „Ik vrees dat de Eendragtpolder en de Hellegatpolder nu ook het loodje gaan leggen." Het verbaast hem dat de Europese Commissie van af stand zo oordeelt over de plannen in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3