Geschreven zoals Van der Gijp zelf is sport 139 Jf r ÜM -■ Spullen De schoen Onderzoek Uefa naar spreekkoren woensdag 13 juni 2012 Van het door Michel van Egmond geschreven boek Gijp zijn al zo'n 75.000 exemplaren verkocht. Van der Gijp; „Plotseling sta je met de slager uitgebreid te praten over Sneijdertje. Dat is niet goed, man. Dat houd je niet vol." door Arthur van den Boogaard - René? - 'Zeg het eens, ouwe reus.' - Ik wil graag een boek over je schrij ven. - 'Nou, is toch goed, pikkie?' -Ja? - 'Tuurlijk wel. Boekie, altijd leuk.' Aldus spraken schrijver/journalist Michel van Egmond en René van der Gijp elkaar in het najaar van 2oii. En met deze dialoog begint het resultaat, de biografie Gijp: het ruim driehonderd bladzijden dik ke 'boekie' dat Van Egmond schreef over de oud-voetballer/te levisiecommentator en die sinds enkele weken bovenaan de Neder landse bestsellerslijst prijkt. Het tweetal kende elkaar al langer door hun werkverband bij Voetbal International en het aan het week blad verbonden televisieprogram ma. Eindredacteur Van Egmond wilde Van der Gijp portretteren door hem enkele maanden te vol gen. Klinkt eenvoudig - Van der Gijp enkele maanden volgen en dan.op- schrijven wat hij zegt en doet - en het is eigenlijk ook eenvoudig. Toch kun je als schrijver zomaar de plank helemaal misslaan. Naast levensstijl (alleenwonend zonder veel poespas) en -instelling (wie niets verwacht kan ook niet wor den teleurgesteld) schuilt de aan trekkingskracht van Van der Gijp is zijn gevoel voor timing. Wil je dat vangen op papier, dan moet je op soortgelijke wijze doseren. Van Egmond kan dat. Wat het boek inhoudelijk extra in teressant maakt was de depressie waar Van der Gijp gedurende die maanden in belandde. Als voetbal ler en als bejubeld houder van le zingen voor bedrijven kende hij al populariteit. Maar met zijn aanste kelijke televisiecommentaar tij dens het WK 2010 groeide dit zo groot, dat Van der Gijp doordraai de. 'Opeens zit je dan gevangen in Gijp René van der Gijp tijdens een uitzending van VI Oranje, met rechts Hans Kraaij jr. foto Robin Utrecht/ANP je eigen toneelstuk. Plotseling sta je ook met de slager uitgebreid over Sneijdertje te praten en over de verkeerde passjes van Manolev. Dat is niet goed, man. Dat houd je niet vol.' Betrokkenen maken duidelijk dat neerslachtigheid in het karakter van Van der Gijp zelf zit. Interes sant is ook diens hang naar orde en netheid in zijn huis. Het zijn de kwaliteiten van Van Egmond - mgamgsamamemmi foto Jerry Lampen/ANP Een flitser durfden de fotografen bij de team plaat van Oranje waarschijnlijk niet te gebrui ken, zoveel fluorescerend materiaal zit er ver werkt in de schoenen van 'onze jongens'. Wit met rood, wit met groen, wit met oranje, blauw met oranje... er loopt er maar één met degelijke zwar te Pumaatjes: Ron Vlaar. De Feyenoorder is inmid dels de uitzondering. Halverwege de jaren negentig was een andere Feyenoorder dat nog: Henk Vos. De aanvaller haalde stadionpubliek en tegenstanders het bloed onder de nagels vandaan met zijn witte muil tjes. Toch was de man die bij zijn afscheid van sup porters nog een 'Witte Schoenen Award' kreeg toebe deeld, geen echte pionier. Helemaal zeker is het niet, maar vooralsnog staat de Engelsman Alan Ball in de boeken als de eerste voetballer die van zijn sponsor witte schoenen kreeg aangemeten. De in 2007 overle den Ball gaf in de WK-finale van 1966 de voorzet waaruit Geoff Hurst de nog immer omstreden onder- kant-lat-goal maakte tegen Duitsland. Vier jaar later, als speler van Everton, verscheen hij met witte Hum mel-schoentjes op het veld. De fabrikant had hem er 2000 pond voor geboden. Bij een regenbui bleek ech ter dat Ball zijn oude, zwarte Adidasjes wit had laten verven. Hummel hield het geld op zak en het witte- schoenenexperiment gleed in een lang coma. Al thans, met één korte opleving in Nederland. Kees Kist speelde in het seizoen 1971-1972 een paar wed strijden op witte kicksen. De doelpuntenmachine had zijn middenvoetsbeentje gebroken en liet door Adidas een schoen maken waarmee hij toch comfor tabel kon voetballen. Het werd een omgebouwde, soe pele gymschoen - en zoals voetbalschoenen in die tijd zwart waren, waren gymschoenen keurig wit. Auteur: Michel van Egmond. Uitgeverij: De Buitenspelers Prijs: €19,95 ISBN: 9789071359477 scherp observeren en een fijne pen - die deze worsteling met le ven verder duiden. Hij beschrijft de drang van Van der Gijp men sen aan te raken. Hij analyseert het typische taalgebruik - veel ver kleinwoorden, altijd grappen - en verbindt dit met de ongrijpbaar heid 'zodra het onderwerp al te persoonlijk wordt'. Hij duikt in oude fotoalbums ('Wat opvalt: op elke afbeelding staat hij alleen, of naast zijn moeder.') en belicht aan de hand van onder meer plakboe ken de voetbalcarrière. Ook duidt de schrijver de achtergrond van Van der Gijp: de trots op zijn voet ballende vader Wim en oom Cor: beiden ooit in het Nederlands elf tal. En ook de invloed van zijn moeder, op wie Van der Gijp vol gens zichzelf veel meer lijkt. Verkoopcijfers en de kwaliteit van een boek hebben niet noodzake lijk iets met elkaar te maken. Goe de marketing kan een slecht boek prima doen verkopen. Vaak zorgt ook de juiste timing voor hoge op lagecijfers. Dat laatste geldt zeker voor Gijp. Meedeinend op de over weldigend media-aandacht voor het EK voetbal. En ook nog door het dagelijkse commentaar van Van der Gijp in het veelbekeken te levisieprogramma VI Oranje voor zien van een levende reclamezuil. Toch wordt in dit geval op grote schaal kwaliteit verkocht. Van Eg mond heeft namelijk een boek ge schreven zoals Van der Gijp zeifis: begrijpelijk, aanstekelijk en met op gewekt gemoed de problemen van het leven trotserend; Dat lijkt een voudig, maar is vooral zeer prij zenswaardig. WARSCHAU - De Europese voetbal bond Uefa gaat onderzoek doen naar vermeende racistische spreek koren tijdens duels bij het EK. De Italiaanse aanvaller Mario Balotelli en de Tsjech Theodor Gebre Selas sie, beiden donkere spelers, zou den tijdens de wedstrijden Span- je-Italië en Rusland-Tsjechië doel wit zijn geweest van racistische uit latingen. Inmiddels zijn er ook offi ciële aanklachten binnen over wan gedrag van Kroatische, Portugese, Duitse en Russische fens. Het gaat in vrijwel alle gevallen om het gooien van projectielen, afsteken van vuurwerk en rookbommen of het tonen van ongepaste spandoe ken. De Uefa kan de voetbalbon den bestraffen met boetes voor mis dragingen van hun fans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39