hoop ook Waarom dit Oranje van Duitsland wint belangrijkste wedstrijden van de afgelopen jaren 'Alsjeblieft geen Duitse shirts als wc-papier gebruiken' Nederlaag hoeft niet fataal te zijn De skybox Bondscoach Bert van Marwijk De Duitse bondscoach Joachim Löw over Oranje: „Wesley Sneijder, Robin van Persie, Arjen Robben en Mark van Bommel zijn van wereldklasse." door Dick Hofland Hij kijkt anders naar wedstrijden sinds hij trainer is, maar Youri Mul der houdt nog altijd niet van schaak voetbal. „Soms zijn wedstrijden tac tisch interessant, maar daar geef ik niets om." De oud-speler van FC Twente, Schalke 04 en Oranje, en nu assistent-trainer van FC Twente en analist bij de NOS, vindt het leuker om naar voetbal te kijken dan in de tijd dat hij zelf speel de. „Ik wist van mijn eigen ploeg niet eens hoe het tactisch in elkaar stak. ]a, dat we met twee spitsen speelden, van wie ik er één was. Maar met hoeveel middenvelders... geen idee." Nu kijkt hij bewuster. „Vooral of een ploeg iets doet wat je niet verwacht." Het EK kan hem tot nu toe best bekoren. Mul der heeft genoten van Oekraïne en van Spanje- Italië. En Engeland - 'frisse koppies'- heeft hem verrast „Frankrijk deed maar wat en daar heb ik me wel over zitten opwinden. Spanje speel de zonder echte spits, Italië hanteerde een raar 3-5-2-systeem. Heel onorthodox, dat zijn wat vernieuwende dingen. Maar als ik dat soort tac tische zaken eenmaal in de gaten heb, laat ik die manier van kijken vrij snel varen en kijk ik verder vooral als liefhebber." Zo heeft hij ook wel degelijk genoten van Oran je tegen Denemarken. „De ploeg viel tegen het eind wat terug, maar Nederland vond ik leuker om naar te kijken dan Duitsland-Portugal." Daarop baseert hij ook zijn optimisme voor de kraker van vanavond. En hij ziet nog een licht punt: de hitte. „Nederland zit in nood en dan móet je het redden. Net als iemand die door de woestijn loopt en water moet vinden. Dan ga je tot het uiterste. De Duitsers hebben dat niet en daarom zal de hitte op die ploeg eerder ver lammend werken dan op Oranje." Al heeft Mulder nog wel een goede raad voor het Nederlands elftal: „Ga alsjeblieft niet irri tant lopen doen. Houd de Duitsers te vriend, want misschien heb je ze nog nodig. Mocht Duitsland niet van Nederland verliezen, dan hoeven ze zich in de laatste wedstrijd tegen De nemarken vermoedelijk niet meer in te span nen. Maar Nederland is dan misschien wel ge baat bij een Duitse zege. De Duitsers zijn er echt niet op uit om Nederland in zo'n situatie een loer te draaien, behalve als je ze op de kast jaagt. Dus alsjeblieft geen Duitse shirts als wc-papier gebruiken." door Leon ten Voorde CHARKOV - Wie goed luistert in de kelder van het negativisme vangt hier en daar ook nog wel een posi tief geluid op. Er zijn genoeg rede- men te verzinnen waarom Neder land vanavond 'gewoon' gaat win nen van Duitsland. Oranje gaat verrassen, omdat... 1... 'Wes' het ons heeft beloofd. „Ik heb al die kwalificatieduels toch niet gespeeld om me na twee wed strijden alweer te laten uitschake len?" Als 'onze' beste man zoiets roept, dan gaat er iets gebeuren. Sneijder is getergd. En ook niet on belangrijk: hij heeft iets in z'n hoofd geprent. Noem het een vi sioen. „Ik zie ons 's nachts na de overwinning al in Krakau terugko men bij het hotel. Die neonletters op het dak die je ver van te voren ziet... En dan lekker een wijntje drinken aan de bar." Laat Wes maar schuiven: Die gaat vanavond mooie dingen doen. 2... die verdediging van Duitsland wel eens goed bekeken? Ja, Lahm is een beste, maar verder? Hum mels kan een goede worden, maar hij heeft overal al geroepen hoe goed Van Persie en Huntelaar zijn en dan weet je het wel. Echte verdedigers kennen geen lie ve woordjes en grommen alleen maar in deze fase van het toer nooi. Badstuber en Boateng? Dat zijn talenten, maar nog geen top- verdedigers. Doelman Neuer? Die vinden ze in Duitsland veel beter dan in de rest van de wereld. Hij maakt bijna altijd wel een foutje, let maar op. Dus: 'wij' mogen sidderen van angst van onze eigen defensie, de Duitsers weten als geen ander hoe dat voelt. 3... de Duitsers Arjen Robben de laatste weken zo hebben gekrenkt, dat zijn dribbels in de huiskamers van onze buren voortdurend door 'oeh's en aah's' begeleid gaan wor den. Zelfs zijn schoten van afstand dreigen dit keer richting doel te verdwijnen. De hyena's van Bild schreven zondag doodleuk dat Robben 'de pech van Bayern had meegenomen naar Oranje'. Dat was de druppel. Robben gaat schit teren op de vleugels van revanche. Een penalty in de 89ste minuut bij de stand van 1-1? Geef die bal maar aan Robben. 'Arjen Flop pen'... dat zal ze leren. 4... de Duitsers tegenwoordig door het leven gaan als de nieuwe Ne derlanders. Mooi voetballen, met hier en daar zelfs ruimte voor een frivoliteit. 'Wij' weten als geen an der hoe het voelt om te sterven in schoonheid. In onze verbeelding winnen Duitsers ook altijd alle prijzen, maar in werkelijkheid won 'Die Mannschaft' op het EK in 1996 voor de laatste keer iets CHARKOV - Bij een nederlaag van het Nederlands elftal tegen Duits land hoeft de EK-droom van Oran je nog niet definitief uiteen te spat ten. Want als de Denen vandaag (aanvang 18.00 uur) verliezen van Portugal, kan Oranje zich zondag bij een overwinning op diezelfde Portugezen nog plaatsen voor de kwartfinale. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat Denemarken na een nederlaag tegen Portugal ook nog van Duits land verliest. Bij een overwinning van het Nederlands elftal tegen Por tugal eindigen de drie landen dan groots. De favorietenrol mag Duits land vanavond hebben. Aan dat stempel heb je niks, je kunt er al leen maar over uitglijden. 5... de Duitsers sowieso in verwar ring raken als ze de opstelling van Oranje zien. Speelt Huntelaar niet, dan zullen ze toch denken: die Ne derlanders hebben zoveel kwaliteit in huis dat ze 'onze topscorer' ge woon kunnen negeren. Speelt hij wel, dan weten ze dat het gevaar al tijd in de buurt is. 6... die 3-0 van Hamburg de Duit sers laks heeft gemaakt. Joris Mat- hijsen zei het maandag iets anders, maar hij bedoelde het volgende: 'Wij hebben er op die avond hele maal niets aan gedaan'. Braafheid en Babel opstellen en dan net doen of dat het echte Oranje is. Zand in de ogen strooi en heet dat. Nee; dan het echte Oranje. Dat laat zich niet in de voorronde afschepen op een groot toernooi. Toch? met drie punten, achter groepswin naar Duitsland. Als drie landen op hetzelfde aantal punten eindigen, telt het doelsaldo in de onderlinge duels van de betrokken landen. Wanneer dat gelijk is, geeft het aan tal gemaakte goals de doorslag. Mocht er dan nog geen beslissing zijn, dan tellen achtereenvolgens: het doelsaldo in alle groepswed strijden, het aantal gemaakte goals in alle groepsduels en de plaats op de coëfficiëntenlijst van nationale teams van de Uefa. Oranje staat er dan, met een tweede plaats op die lijst, het beste voor. Niet dat de Oranje-clan nu met een een praatgroep moet worden. De moraal is er nog steeds, zo be zweert Robben, ook na de moker slag die de Denen zaterdag uitdeel den. Het zal vanavond in Charkov een bijzondere wedstrijd worden, tegen een Duitse ploeg waarin hij zes, zeven teamgenoten van Bayern zal treffen. „Ik ben ook op gegroeid met dat gevoel van strijd, als Duitsland de tegenstander is. Maar de relatie tussen beide lan den is wel veranderd de laatste tien jaar. Vanuit Nederland merk je dat er veel meer sympathie is voor het Duitse voetbal. Ik kom nu mensen tegen die zeggen: 'Ik heb nooit van dat Bayern gehou den, maar ik vind het nu best een mooie club'. Dat is toch de verdien ste van Louis van Gaal geweest. Hij heeft het verzorgde voetbal ge bracht." Die renaissance is ook terug te zien bij Die Mannschaft, die tegen woordig voetbal speelt waarvoor mensen naar het stadion komen. Oranje zou dat ook moeten kun nen, nog steeds, met die exceptio neel getalenteerde generatie uit de bouwjaren 1982, '83 en '84. Sneijder, Van Persie, Van der Vaart. En Arjen Robben. De woorden van Platini galmen nog steeds na, de wereld is inder daad niet vergaan. Als die ene kans nog komt om de troon te be stijgen, zullen al die teleurstellin gen motiverend werken dan ooit. „De eerste titel die ik zal behalen, zal nu tien keer zoeter smaken." foto Martin Meissner/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33