De de Van Marwijk: 'Kritiek ais motivatie' Staat van Oranje Persconferentie De KNVB verwacht dat vanavond zo'n 10.000 Nederlanders in het stadion in Charkov zitten voor het duel tussen Oranje en Duitsland. Edwin van der Sar speelde gisteren op Amsterdam CS met Nederlandse treinreizigers een potje tafel voetbal tegen Duitse reizigers. Nederland won. s 0 9 door Roel Wiche Daar zitten we dan, met zijn allen, als sardien tjes ingeblikt in de veel te kleine perszaal van het Metalist Stadion in Char kov, wachtend op de persconferen tie van Bert van Marwijk. Het bril jante van de klassieke Van Mar wijk-persconferentie is dat er niks gebeurt dat eeuwigheidswaarde heeft. Behalve deze keer dan. Bert Maalderink mag de eerste vragen stellen. Dat doet Bert altijd namelijk, al snapt de buitenland se pers-dat hier niet helemaal. Na een paar vragen grijpt de bobo van de Uefa in. Bert mag dan over al de eerste vragen stellen, maar in Charkov is Bert niet de baas. De andere Bert wijst verontrust naar zijn buurman, Wesley Sneij- der. Is-ie voor niks meegekomen? Ha, gelukkig is daar Angela, de nieuwe Oranje-tijger van SBS die SBS-vragen stelt. „Wesley heb je er nog vertrouwen in?" Wesley: „Ja, heel veel vertrou wen." Dan neemt een of andere Pjotr het woord. Schitterende vraag. Jammer dat het volledig in het Oekraïens is. Sneijder, gevat: „Ging dat over Huntelaar?" Geschater in de zaal. De microfoon gaat naar een dame in een tomaatrode jurk met een hemelse glimlach, vermoedelijk uit China (kan ook Zuid-Korea zijn). Vraag: „Ik slaap naast jullie hotel, vervelen jullie je niet?" Bert, proestend, kijkt naar Wesley. Hij moet maar antwoord geven. Wesley: „Wat dacht je, we hebben de hele dag ruzie. En we gaan nu verder met vechten." De dame in de tomaatrode jurk tikt alles driftig op. Fantastische primeur in China. De rest buldert van het lachen. Het was een mooie persconferen tie daar, in Charkov. De littekens van de verloren finales zullen altijd blijven, maar Arjen Robben heeft de hoop nog niet opgegeven dat hij ooit een gouden kroon op zijn carrière zet. door Roel Wiche Het was niet eens een troost, daarvoor was hij veel te verdoofd door de immense teleurstel ling. Maar toch werkte het op de een of andere manier zalvend, als of iemand hem even duidelijk moest maken dat niet de hele we reld was vergaan. Toen Arjen Rob ben de verliezersmedaille uitge reikt kreeg na het bittere verlies van Bayern München in de Cham pions Leaguefinale tegen Chelsea, zei Uefa-baas Michel Platini tegen hem dat hij 'ook wel eens een penalty had gemist'. En wat voor eentje: een strafschop in de zinde rende kwartfinale van het WK 1986, Frankrijk-Brazilië. Zelfs de al lergrootsten falen dus wel eens, zo was de boodschap. Hij moet intussen een fenomenaal incasseringsvermogen hebben op gebouwd, Arjen Robben, de man - van de ontelbare blessures en de verloren finales. Twee keer ging het mis in de Champions League, in 2010 (tegen Inter) en in 2012 dus. Over zijn demarrage naar het Spaanse doel op het WK in Zuid- Afrika en de teen van Casillas is in middels een hele bibliotheek volge schreven. En het ergste is, zo zegt hij, de klappen komen steeds har der aan. „Ik ben niet gelovig, maar je vraagt je wel eens af: waarom ik weer? Maar daar krijg je toch geen antwoord op. Die laatste klap, te gen Chelsea, was misschien wel de hardste. Je staat drie, vier keer op Arjen Robben: „Dat uitfluiten heeft me niet zo heel lang achtervolgd. Ik heb vrij snel de knop om kunnen zetten, de focus móést op Oranje." foto Jerry Lampen/ANP matchpoint en toch gaat het nog mis. En dan krijg je het gevoel: komt zo'n kans nog wel een keer? Dat is het moeilijke. Na die laatste finale dacht ik echt: ik stop ermee, ik kap met alles." In de kranten verscheen een weer galoze foto, waarop hij na de wed strijd volkomen gedesillusioneerd onderuit gezakt aan het banket zit, met echtgenote Bernadien die kansloos zijn stropdas probeert te fatsoeneren. Drie dagen later werd hij in zijn eigen Allianz Arena ge nadeloos uitgefloten. Zijn ploeg- makkers bij Oranje, Mark van Bommel voorop, namen het voor hem op, maar bij het grote publiek hoefde hij niet op onvoorwaardelij ke steun te rekenen. Had hij door zijn egocentrische spel niet alle on heil over zichzelf afgeroepen? En daar moet een gelouterde voetbal prof toch tegen kunnerf, een paar fluitconcerten? „Mijn vrienden van Bild zijn al maandenlang be zig. Sinds de finale heb ik geen let ter meer gelezen. Maar dat uitflui ten heeft me niet zo heel lang ach tervolgd. Ik heb vrij snel de knop om kunnen zetten, de focus móést op Oranje." Hij hoefde daarvoor niet op de so fa te gaan liggen, nuchter als hij is. Maar toch kan hij zich heel goed voorstellen dat er jongens zijn die even hun hart willen uitstorten bij een vertrouwenspersoon. Het na tionale elftal van Duitsland heeft al zes jaar een sportpsycholoog in de staf en ook bij zijn eigen club, Bayern, is er altijd een mental coach ter beschikking. In tegenstel ling tot bij Oranje. „Er wordt binnen de voetbalwe reld lacherig over gedaan, alsof het een teken van zwakte is. Maar waarom zou een speler niet naar zo iemand toe kunnen gaan, als hij dat fijn vindt? Het klinkt gelijk heel duur als je het woord psycho loog gebruikt. Maar het hoeven niet allemaal zware gesprekken te zijn, met een tafeltje ertussen." Vermoedelijke opstellingen Van der Wiel Heitinga Mathijsen Willems Van Bommel Sneijder De Jong Kuijt Scheidsrechter: Eriksson (Zwe) Khedira Schweinsteiger Lahm Badstuber Hummels Boateng door Leon ten Voorde CHARKOV - Het is de meest crucia le interland sinds de verloren WK-finale. De klassieker Neder- land-Duitsland in het bloedhete Charkov zal veel duidelijk gaan ma ken. Niet alleen staat de rol van Oranje op het EK op het spel, de uitslag zou ook wel eens bepalend kunnen zijn voor de toekomst van Bert van Marwijk als bondscoach. Van Marwijk zegt niet gebukt te gaan onder alle druk van buitenaf Aan de vooravond van de kraker tegen Duitsland gaat hij in op en kele prangende kwesties. Over de kritiek op Oranje: „Wij krij gen lang niet alles mëe wat er in Nederland leeft. En daar ik soms wel blij om. Ik moet af en toe ook een beetje lachen om alle dingen die er na een nederlaag bij worden gehaald. Bepaalde zaken irriteren me daarentegen wel. Aan de ande re kant is het ook heel normaal dat de spanning na een verlies toe neemt. Het is nu aan ons en de spelers om die kritiek te gaan ge bruiken als motivatie. Geloof mij nou maar: met dit team is hele maal niets aan de hand." Over deslopende hitte in Charkov: „Wat ik als eerste dacht toen ik uit het vliegtuig stapte? Dat hét warm was. Ik vind niet dat wij slecht hebben gehandeld door in Krakau te gaan zitten. Als wij als Neder land altijd een ding goed voor el kaar hebben, dan is het wel de in vulling van onze randvoorwaar den. Dat er nu vraagtekens wor den geplaatst bij ons basiskamp in Polen, terwijl wij drie wedstrijden spelen in Oekraïne, vind ik onzin. Dat is dus zo'n ding dat er bij wordt gehaald als je een wedstrijd verliest. Iedereen doet hetzelfde als wat wij doen. Duitsland zit zelfs aan de Oostzee en daar is het nog veel kouder dan in Krakau." Over de ego's in Oranje: „Vanaf de eerste dag dat ik bij het Neder lands elftal zit, ben ik bezig ge weest met het collectief. En dat we alleen wat met elkaar kunnen be reiken als iedereen bereid is zich weg te cijferen. Heeft Wesley Sneij der gezegd dat we vanavond alle ego's opzij moeten zetten? Ik ben blij dat Wesley dat nu ook eens roept. Dat geeft aan dat er met z'n allen hetzelfde over denken." Over tegenstander Duitsland: „FIoer we Duitsland gaan aanpakken, ga ik nu niet vertellen. Natuurlijk heb ben we geleerd van die 3-0 neder laag in Hamburg, maar dat was een totaal andere wedstrijd. Toen waren we bij lange na niet com pleet, nu wel. Nee, ik ga hier ook niets zeggen over de opstelling. Dat doe ik nooit voor een wed strijd en al helemaal niet voor zo'n belangrijk duel als vanavond." zie onze website:oranjerapport Bekijk het spelersrapport van Oranje en geef ook uw eigen cijfers aan het Nederlands elftal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32