M zeeland 127 Marktwerking in de zorg slecht voor Zeeland Tot begin 2014 geen rente, geen aflossing én geen wegenbelasting. De Hyundai 110. Ru voor €3.999,- Zeeuws kostuum prinses Juliana tentoongesteld Zeilwedstrijd voor Zeeuwse bestuurders BETAAL RU DE HELFT ER DE REST IR 2014 ZORDER RERTE woensdag 13 juni 2012 arktwerking moest de macht van de grote zorgorganisaties bre ken. Zo moest ruimte komen voor ver nieuwing en zorg op maat. Nieu we, kleinere zorgaanbieders zoals de privéklinieken werden toegela ten. Concurrentie zou leiden tot ef ficiëntere en goedkopere zorg. De 'zorgconsument' zou immers scherp letten op prijs/kwaliteit verhouding. Net zoals in de win kel, waar je ook uit twintig soor ten jam kunt kiezen. In 2010 waarschuwde de Raad van State al dat aan een aantal basis voorwaarden voor succes niet vol daan werd. Dit jaar legde de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) de vinger nog eens op de zere plek in het rapport Publieke zaken in de marktsamenleving. 'De mogelijkheden om marktwer king te plannen en publieke belan gen te borgen zijn in het verleden stelselmatig overschat', aldus de door Ondine van der Vleuten WRR. Een reeks voorbeelden van zaken die mis gingen (zoals fraude met persoonsgebonden budget ten) ondersteunt deze uitspraak. Wat de WRR in zijn algemeen heid constateert, lijkt in Zeeland nog sterker te gelden. Zorgaanbieders zijn in plattelands gebieden in het algemeen duurder uit. Er zijn weinig inwoners en ze wonen verspreid. Minder inwo ners betekent minder klanten. Dat maakt het lastig kostenefficiënt te werken én om de expertise op peil te houden. De grootste GGZ-instelling van Zeeland, Emergis, heeft al moeite haar aanbod in deze situatie te handhaven. Dat is een van de rede nen waarom Emergis, op aanra den van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg, aansluiting zoekt bij een 'sterke partner'. Voor con currentie van nieuwe zorg aanbieders - een voorwaarde voor marktwerking - lijkt hier weinig ruimte te zijn. Het blijkt al moei lijk één project voor tienermoe ders overeind te houden. Een economische wet is dat bulk altijd goedkoper is. Ook op kunst heupen krijg je quantumkorting. Zeeuwse ziekenhuizen moeten per heupoperatie meer rekenen dan een groot ziekenhuis in een verstedelijkt gebied. Dat betekent een zwakke positie in de onderhandelingen met de zorgverzekeraars, die in de vrije markt een regierol toebedeeld heb ben gekregen. In contracten bepa len zij hoeveel operaties een zie kenhuis mag doen. Een goedkoop ziekenhuis wordt beloond met een groter aantal operaties. Een duur ziekenhuis is wellicht halver wege het jaar al door zijn quotum heupoperaties heen. Voor de pa tiënt betekent dat het risico om in eigen provincie voor een dichte deur te komen. Bovendien: hoe minder operaties, hoe minder er varing een arts en zijn team kun nen opdoen. Dat komt de kwali teit niet ten goede. Is er eigenlijk wel sprake van een vrije markt? De macht van de grote zorgorgani saties lijkt te zijn vervangen door de macht van de grote zorgverzeke raars. Verzekeraars stemmen prij zen en voorwaarden onderling op elkaar af. En ze sluiten contracten die min of meer eenzijdig opge legd worden, zo blijkt uit een uit spraak afgelopen week, in een con flict tussen Apotheek Breskens en zorgverzekeraar Menzis. De apo theek weigerde te tekenen 'bij het kruisje', maar werd in het ongelijk gesteld. Onderhandelingsvrijheid - nog zo'n voorwaarde voor een vrije markt - is daar blijkbaar niet. Volgens een gespecialiseerd ac countantskantoor zou momenteel een kwart van de apotheken al leen nog door banken overeind ge houden worden. Dat is verontrus tend in een provincie waar nu al zo weinig apotheken zijn dat apo- theekhoudende huisartsen de wit te vlekken opvullen. Want niet alleen patiënten zijn in Zeeland schaarser, ook zorgaanbie ders zijn dun gezaaid. Nergens an ders doen nog zo veel huisartsen er verlossingen bij. Tandartspraktij ken zijn in de regel gesloten voor nieuwe patiënten. Er is, kortom, geen keuze uit twin tig soorten jam. Terwijl keuzevrij heid van de zorgconsument mis schien wel de belangrijkste voor waarde is voor marktwerking. Minister Schippers zegt zich de 'uitzonderlijke situatie van regio's als Zeeland' te realiseren. Als haar niet snel wat slimme oplossingen te binnen schieten, is het maar de vraag of het publieke belang van de Zeeuwen gewaarborgd blijft, in deze vrije zorgmarkt. APELDOORN - Wie geïnteresseerd is in klederdracht kan in Paleis Het Loo zijn hart ophalen. Het streek- kostuum van prinses Juliana uit het Land van Hulst wordt voor het eerst tentoongesteld. De prin ses kreeg dit cadeau bij het 25-jari ge regeringsjubileum van haar moeder koningin Wilhelmina in 1923. Het kostuum is onderdeel van de tentoonstelling 'Oranje en de na tionale streekdrachten'. De ten toonstelling laat zien dat streek- dracht een belangrijke rol speelde in de band tussen koningshuis en volk. De kleding werd cadeau gege ven. De vorstinnen droegen deze bij speciale gelegenheden. De tentoonstelling is te bezoeken van 13 juni tot en met 16 septem ber. Naast klederdracht zijn ook sieraden en poppen te zien. SINT-ANNALAND - Burgemeesters en wethouders uit de Zuid-Weste lijke Delta zeilen tegen elkaar in de Schout Schepenen race. Op zaterdag 23 juni is de zesde editie. De wedstrijd is bedoeld om de be stuurders het belang in te laten zien van de (economische) ontwik keling van watersport en walrecrea- tie. Ze varen in authentieke platbo dems, als hoogaarsen en hengsten. Traditiegetrouw is 's morgens voor de start in Sint Annaland het zoge heten Zeeuws Palaver, met ver schillende sprekers. Gedeputeerde Sjoerd Heijning zet dan de laatste handtekening onder het Zeeuws Watersport Manifest. Dit is ge maakt om mogelijkheden door sport en reactie meer met elkaar te verbinden. De race speelt zich af op de Krabbenkreek en de Ooster- schelde. Op de wal zijn er activitei ten voor jeugd en volwassenen. ^014% MIDDELBURG: AUTO STURM B.V., N00RDWEG 467, TEL. 0118 - 612042. GOES: AUTO STURM B.V., AMUNDSENWEG 39, TEL. 0113 - 602000. Gecombineerd brandstofverbruik: 4,2 - 5,5 (1/100 km) 23,8 - 18,2 (km/l); C02 - emissie: 99 - 129 (g/km). Uitstoot- en brandstofverbruikgegevens zijn gebaseerd op tests die zijn uitgevoerd volgens Europese Verordening 715/2007/EEG. Contanle waaide van liet goed Aanbetaling inruil (50%) Totale kredielbedrag Maandelijkse lermijnbedrag 0K30 www.hyundai.nl - jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27