Klein zeegras weg uit de Krabbenkreek 241 zeeland Zeeuws-Vlaamse scholen werken samen met ROC _IJK RH! Dijkversterking Zorgen over bezuiniging op preventie verslaving Gemeente Tholen zet parkeerverbod voor vrachtwagens in kernen door MOOIE ZONNEBRIL Rechter wil onderzoek filmbeelden woensdag 13 juni 2012 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Samenwerking tus sen alle Zeeuws-Vlaamse middel bare scholen en het Regionaal Op leidingen Centrum (ROC) is nood zakelijk om technische vakken op vmbo- en mbo-niveau in Zeeuws- Vlaanderen te behouden. Op korte termijn wordt een intentieovereen komst getekend om hier samen de schouders onder te zetten, meldt directeur techniek Jeroen van den Oord van het ROC. Op Walcheren hebben twee mid delbare scholen, Scheldemond in Vlissingen en Nehalennia in Mid delburg, én het ROC elkaar al eni ge tijd geleden gevonden. Ze wer ken samen in het Vakcollege Wal cheren. De resultaten zijn opmer kelijk. Het aantal leerlingen vmbo- basis en -kader dat voor een tech nische opleiding kiest, is meer dan verdubbeld. Het Vakcollege biedt een zesjarige opleiding, waarvan de laatste twee jaar op het niveau van middelbaar beroepsonderwijs, binnen het ROC. „Het gevolg is niet alleen dat het aantal leerlingen sterk is gestegen", laat directeur Hendrik-Jan Arent- hals van Scheldemond weten, „maar veel meer leerlingen stro men ook door naar het ROC. Voor heen ging dertig procent een ande re vervolgopleiding doen. Zorg, welzijn of economie, nu is dat nul tot tien procent." Eddy van Driessche, sectordirec teur vmbo aan het Reynaert Colle ge in Hulst, ziet de noodzaak van samenwerking in. Het aantal leer lingen bouw-, metaal- en electro- techniek is nu nog voldoende, maar dat aantal zal dalen door de bevolkingskrimp. In welke vorm de samenwerking moet worden ge goten, weet Van Driessche nog niet. Het onderwijs moet zo dicht mogelijk bij de leerlingen worden gegeven, vindt hij. Van den Oord van het ROC is voorstander van één centrale locatie voor theorieles sen, in Terneuzen. „Machines zijn duur en je kunt met grotere groe pen werken. Het reizen moet dan ook goed geregeld worden." Van den Oord hoopt dat er binnen een jaar meer duidelijk is. door Rob Paardekam THOLEN - Ondanks hevig protest van vrachtwagenchauffeurs zet de gemeente Tholen het plan door om geparkeerde vrachtwagens bin nenkort te weren uit de kernen. Chauffeurs kunnen hun voertuig dan tegen betaling stallen bij on dernemers. Veel vrachtwagenchauffeurs uit de gemeente Tholen werken voor transportbedrijven elders. Ze ne men hun voertuig daarom mee naar huis. Dat leidt volgens de ge meente op veel plekken tot over- Hoog tijd voor een (op sterkte) nlvision.nl jojc 3 Van de Ree Brilmode Korte Geere 11, 4331 LE Middelburg Tel.: 0118-615860 www.vandereebrilmode.nl - info@vandereebrilmode.nl Projectbureau Zeeweringen is een samenwerkingsverband van Rijkswaterstaat en Waterschap Scheldestromen. Het bureau zorgt voor de versterking van de steenbekleding van de dijken in Zeeland. Deze voldoet niet meer aan de wettelijke norm. Om te voorkomen dat het zeld zame klein zeegras verloren gaat door werkzaamheden voor dijk versterking, wordt de vegetatie verhuisd Van de Slikken van de Krabbenkreek bij Sint Philips- land naar de Slikken van Viane bij Ouwerkerk. door Piet Kleemans Waar het precies aan ligt weet niemand, maar het is een hard feit: In de afgelo pen drie decennia is het areaal klein zeegras op de slikken in de Oosterschelde teruggelopen van 1200 tot naar schatting 60 a 80 hec tare. Het groot zeegras is al uitge storven. Om het klein zeegras te behoeden voor een definitieve on dergang wordt voorzichtig omge sprongen met wat er nog over is van deze vegetatie. In 2013 wordt door Projectbureau Zeeweringen de dijk bij Sint Philipsland ver sterkt. Om dat werk te kunnen doen, is een 'werkstrook' aan de natte voet van de dijk nodig. In 2007 is het bureau Zeeweringen in samenspraak met onderzoekers van de Radboud Universiteit in Nijmegen begonnen met het ver plaatsen van klein zeegras van plekken waar het bedreigd wordt naar plaatsen waar het ongehin derd tot wasdom kan komen. Na afloop van het werk monito ren onderzoekers van de Radboud Universiteit de groei van de plan ten op de nieuwe locatie. Rad- boud-woordvoerder Wim Giesen: „We zien vaak dat het in het eer ste en tweede jaar na de Verhui zing' nog goed gaat, maar vaak in het derde jaar een dip ontstaat. Maar we zijn êr nog niet achter 'We zien vaak dat het in het eerste en tweede jaar na de 'verhuizing' nog goed gaat' waar dat precies in zit." Om de om standigheden voor het te verhui zen klein zeegras zo gunstig moge lijk te maken, wordt onder meer gekeken of er ter plaatse niet al te veel wadpieren zitten. Deze dier tjes kunnen met hun gewroet in de slikbodem zorgen voor onder mijning van de toplaag waardoor het zeegras mogelijk niet aanslaat. Giesen: „Als er meer dan veertig wadpieren per vierkante meter slik zitten, moeten we ingrijpen. Wat we dan doen is voor het plan ten van het zeegras eerst een schel penlaag aan te brengen en dan pas de plak slik met zeegras. Wadpie ren komen niet door die schelpen laag heen." Het Projectbureau Zeeweringen be schouwt de Slikken van Viane als een natuurlijke groeiplek voor het klein zeegras. De verhuizing van het klein zeegras neemt naar-ver wachting één week in beslag. Pro jectbureau Zeeweringen versterkt de steenbekleding van in totaal 325 kilometer dijk in Zeeland. Het project moet in 2015 afgerond zijn. last. Daarom wil het college later dit jaar parkeerverboden instellen in alle kernen behalve Sint Philips land en Sint-Annaland. Deze vol gen later. De verboden gelden voor zowel de woonkernen als de bedrijventerreinen. Vrachtwagenchauffeurs kunnen hun voertuig vanaf dat moment stallen bij ondernemers, die hun terrein daarvoor beschikbaar stel len. Op dit moment zijn zeven on dernemers uit heel de gemeente bereid ruimte beschikbaar te stel len. De chauffeurs moeten betalen om daar te kunnen staan. door Luc GOES - De Zeeuwse gemeenten moeten vanaf 2015 zelf opdraaien voor de kosten van maatschappelij ke opvang en verslavingszorg. Het Rijk bezuinigt namelijk op die zo geheten mo-gelden. Voor Zeeland gaat het om 1,2 mil joen euro. Dat bedrag wordt uitge keerd aan centrumgemeente Vlis singen, die het vervolgens weer verspreidt. Vanaf volgend jaar wordt de subsidie al afgebouwd, tot nul vanaf 2015. De ontwikkeling baart het Goese college van burgemeester en wet houders zorgen, zegt wethouder Jan de Pooter. Volgens hem zijn er op dit moment gesprekken gaande met partners in het veld over hoe opvang en preventie in de toe komst met dezelfde kwaliteit lean worden geboden, maar dan goed koper. „De vraag is of we die 1,2 miljoen gaan verdelen over de ge meenten en of we dat willen dra gen." Over vier ton is inmiddels een akkoord, over de resterende acht ton moet in de loop van dit jaar duidelijkheid komen, aldus De Pooter. Ook GroenLinks en SP in de Goe se gemeenteraad zijn ongerust over de ontwikkeling. Volgens GL-raadslid Dorith van Ewijk is be knibbelen op preventie 'het paard achter de wagen spannen'. „Dat komt als een boomerang terug, want uiteindelijk zullen we duur der uit zijn. Voorkomen is altijd nog beter dan genezen." De beide fracties uiten hun zorgen naar aanleiding van het Goese Uit voeringsprogramma aanpak alco hol en drugs, waaruit onder meer blijkt dat drank- en (hard)drugge- bruik in Goes toeneemt. MIDDELBURG - De filmbeelden die op de vroege zondagochtend van 25 maart zijn gemaakt door came ra vijf worden onderzocht op de ware toedracht van de schermutse ling tussen de 22-jarige Goesenaar Twan de Vaal en een politieman op de Grote Markt in Goes. Ook worden zeven getuigen gehoord. Die opdracht gaf de politierechter in Middelburg dinsdag. Advocaat J. Wouters had de rechter gevraagd om de verklaringen van tien getui gen op te nemen in de verdedi ging van De Vaal. De Goesenaar zou een politieman hebben gesla gen. Hij beschuldigt zelf de politie man van buitenproportioneel ge weld. De getuigen zijn vrienden en passanten. De rechercheur die volgens De Vaal ten onrechte ont kende dat er filmbeelden waren, wordt niet gehoord. De politierech ter zag daar geen been in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24