Sleutelen aan een betere toekomst 221 zeeland Reorganisatie van Orionis vertraagd Angelo Anzola GGD onderzoekt effect knal op de Rifthemmers Bezitter oranje Renault weet het zeker: Nederlands team wint woensdag 13 juni 2012 1 V\ „ledereen is welkom. En ook heus niet alleen Antilliaanse jongeren. Sterker nog we zijn heel multiculti, zowel in de begeleiding als in de jongeren. We 'Hen echt naartoe dat hier straks evenveel Marokkaanse en Hollandse jongeren zijn ernpe! moet weg." door Maurits Sep VLISSINGEN - De reorganisatie van de sociale dienst en sociale werk voorziening op Walcheren gaat veel langer duren dan verwacht. Voor juli had orde op zaken ge steld moeten zijn, maar dat gaat een halfjaar langer duren. Althans, het streven is nu gericht op januari 2013, aldus voorzitter Marin de Zwarte van Orionis Wal cheren, waarin de sociale dienst (SDW), de sociale werkvoorzie ning (Lété) en de Kredietbank Walcheren zijn samengegaan. Ze ker weten of dat lukt, doet hij ech ter niet. Hij blijft zelfs hopen dat het toch nog sneller zal gaan. De Zwarte - ook de Vlissingse wet houder sociale zaken - werd maan dagavond in de commissie maat schappelijke zaken door de PvdA aan de tand gevoeld over de voort gang van de reorganisatie. Het klopt dat de deadline van 1 juli niet wordt gehaald, zei hij. Voor de oorzaak van die vertra ging wees hij op het overleg dat no dig is om tot een sociaal statuut te komen, waarin werkgever en werk nemers afspraken maken over bij voorbeeld ontslagprocedures en af vloeiingsregelingen. Dat vergt meer tijd. En pas als dat statuut er door Claudia Sondervan RiTTHEM - De GGD Zeeland onder zoekt wat de reactie was van de in woners van Ritthem op de explo sie van het caisson, vrijdag 23 sep tember vorig jaar. Die avond den derde de schokgolf door het dorp van de explosie die de restanten van een caisson op het Wester- scheldestrand verpulverde. De Gemeentelijke Gezondheids Dienst wil met het onderzoek het gedrag leren kennen van mensen als er een ongeval met gevaarlijke stoffen op de Westerschelde zou plaatsvinden: wat de mensen dach- is, kan de reorganisatie worden uit gevoerd, verklaarde De Zwarte. Dat er intussen 'niks' gebeurt, zo als PvdA-raadslid Mariska Nastaly constateerde na een werkbezoek aan Orionis en de antwoorden van de wethouder, klopt niet, be nadrukte De Zwarte. Misschien hebben personeelsleden af en toe die indruk, maar de werkelijkheid is anders, reageerde hij. Bij Orionis Walcheren is een inte rim-directeur (Joost Struijk) aange steld om de reorganisatie uit te voeren. Hij is druk bezig met de plannen. Omdat die fors vertra ging oplopen, zal hij ook langer in dienst blijven. Orionis zal pas een vaste nieuwe directeur zoeken, als de reorganisatie is afgerond. Struijk was aanvankelijk vooral be last met de fusie van de drie instel lingen. Nu ligt de nadruk op het inhoudelijk samenwerken, het be zuinigen op kosten en het vergro ten van de uitstroom van mensen uit gesubsidieerde banen bij de werkvoorziening en uit uitkerin gen naar vast werk. De reorganisatie van de sociale dienst en sociale werkplaats neemt een halfjaar langer in beslag. ten en hoe ze vervolgens handel den. Met de uitkomsten wil de GGD de Zeeuwen beter voorberei den op groot ongeval op de zeearm. De gezondheidsdienst zoekt ongeveer veertig inwoners tussen de 18 en 65 jaar die in groepjes van tien mensen willen praten met sociaal psychologen van de GGD over hun reacties op de knal. De vier gespreksavonden vinden plaats in dorpshuis Het Dorpsle ven in de komende twee weken. Mensen die interesse hebben, kun nen zich aanmelden bij de GGD: 0113-249456. Vlissingse jongeren hebben ein delijk de sleutelwerkplaats die de gemeente hen toegezegd had. Hele dagen knutselen ze er aan hun eigen auto's of die van anderen. Geen brug is onbezet. door Wendy van den Hurk De sleutelwerkplaats is een kleine werk plaats op industrie terrein Vrijburg. Een bron van leven tus sen de zo stille bedrijven. Vanuit de garage klinkt muziek, gelach en buiten zitten klanten op een stoel tje te wachten tot hun auto klaar is. De sfeer is heel relaxed. Terwijl er binnen toch echt hard gewerkt wordt. De Lexus die nu nog op de brug staat, wordt zo op gehaald en bij de wielen zit iets nog niet helemaal goed. Mali Mar tin schijnt met een lamp bij, ter wijl zijn pupillen zich over de con structie buigen. Ze zien het al. Er worden wat woorden Papiamento gewisseld en de juiste gereedschap pen komen voor de dag. Martin is in dienst van de stich ting ROAT: een landelijke stich ting, opgericht door Angelo Anzo la. Als straathoekwerker was hij al jaren zo succesvol, dat allerlei ge meenten hem inhuurden. Van Rot terdam tot Utrecht tot Breda: over al stapte hij op de veelal verveelde Antilliaanse jongeren af en knoop te gesprekken aan over hoe het ver der moet. Overal kreeg hij jonge ren naar school, aan het werk en veilig onder een eigen dak. Dat wil de de gemeente Vlissingen ook voor het groepje Antilliaanse risico jongeren en dus haalde ze ROAT in 2009 naar Vlissingen. „De situatie hier was niet veel an ders dan in andere steden", zegt Anzola. „Buurtbewoners in met Angelo Anzola name het Middengebied klaagden over jongeren die altijd maar bui ten rondhingen. De jongeren zelf voelden zich niet serieus geno men. Het vertrouwen was weg; in instanties, maar ook in henzelf. Ik heb in kaart gebracht wie naar school gaat en wie niet, wie werk heeft en wie niet, wie een huis heeft en wie niet, en heb er zo'n veertig jongeren uit gepikt om mee aan de slag te gaan." Een aantal is aan het werk gezet via re-integratiebureau Four Star, een aantal is opgevangen binnen ROAT, dat intussen een kantoortje heeft betrokken in het gemeen schapsgebouw aan de Adriaen Coortelaan. Drie begeleiders van Stichting ROAT ROAT staat voor Reach Out And Touch, een veel gebezigd gezegde in sociaal-kerkelijke kringen. Oprichter is Angelo Anzola De Stichting is in 2009 ook naar Vlissingen gehaald, om hier over lastgevende jongeren te helpen. Nederland telt 21 'Antillianenge- meenten', waaronder Vlissingen. de stichting proberen de jongeren op het rechte pad te krijgen. Anzo la: „Ze gaan naar het ROC om mét, en dus niet óver, jongeren te praten. In het weekend ontfermen ze zich over een groep meiden, die al jong moeder zijn geworden. Die meiden krijgen hulp bij dingen waar ze tegenaan lopen." Maar de jongeren worden ook aan het werk gezet. Als vrijwilliger in het beheer en de schoonmaak van het ROAT-kantoortje, in de cate ring van brede school De Combi natie in het Middengebied en op de sleutelwerkplaats. Met behoud van uitkering, als tegenprestatie, werken er nu 21 als fulltime vrijwil liger op één van de locaties. Daarvan is de sleutelwerkplaats nog wel het meest sprekende voor beeld. De jongeren die er werken, doen iets wat ze heel leuk vinden en waar ze dus heel gemotiveerd voor zijn. Zo'n dertig tot veertig in totaal, waarvan ene de helft bege leiding krijgt en de andere helft er gewoon in de vrije tijd sleutelt aan zijn eigen auto. Geeft niet, zegt An zola, „zolang ze maar van straat zijn. Iedereen is welkom. En ook heus niet alleen Antilliaanse jonge ren. Sterker nog: we zijn heel mul ticulti, zowel in de begeleiding als in de jongeren. We willen er echt naartoe dat hier straks evenveel Marokkaanse en Hollandse jonge ren zijn. Dat stempel moet weg." Vorige maand is de Stichting offici eel in dienst gesteld van de ge meente Vlissingen om de proble men in vier jaar terug te dringen. De sleutelwerkplaats heeft voor twee jaar subsidie gekregen. Voor het leerwerkbedrijf krijgt de stichting ROAT 120.000 euro subsi die per jaar. Het Nederlands elftai verslaat vanavond het Duitse team en zondag de Por tugese voetballers, zo weten deze mannen uit Zoutelande. foto Ruben Oreel door Emile Calon ZOUTELANDE - De oranje Renault Megane van Gijs en Bas Melis, Robbert van de Graaf en een ze vental andere jongemannen uit Zoutelande zorgt voor heel wat be kijks. Als ze met hun auto door het dorp rijden, lacht iedereen en kinderen rennen vrolijk roepend mee, zegt Van de Graaf Zelf Duit se toeristen steken volgens hem hun duim op als ze hen in hun zeer opvallende auto zien passe ren. Of die Duitse toeristen morgen ook nog zo vrolijk zijn bij het zien van de oranje wagen weet hij ech ter niet. Want hij weet zeker dat het Nederlands elftal, 'met Van Persie en Huntelaar in de basis', vanavond met 3-0 wint van het Duitse team. „En zondag wordt het een kleine 2-1 tegen Portugal." Vervolgens rolt het team van Van Marwijk ook alle andere tegenstan ders op en keert het over dik twee weken met de beker terug naar Ne derland, zo voorspelt de speler van De Meeuwen. De vriendengroep uit Zoutelande pimpt al een aantal jaren, vooraf gaand aan een groot voetbaltoer nooi, een oude auto op. Vier jaar geleden namen ze een Fiat Panda onder handen. Ze von den dat samen klussen zo leuk en de reacties waren ook dusdanig dat ze twee jaar later, voorafgaand aan het WK in Zuid-Afrika een Su zuki Swift een grote beurt gaven. En nu dus een oude en afgekeurde Renault. Ze hebben hem flink on der handen genomen. Zo is de au to deels geverfd en deels gespoten en ook voorzien van een zeer krachtige geluidsinstallatie. Omdat het dak gedeeltelijk is verwijderd, is het nu mogelijk om met veer tien man een rondje door het dorp te maken, zoals ze afgelopen zaterdag deden. Volgens de inwo ner van Zoutelande is veertien niet het maximum. „Als we goed ons best doen moet het mogelijk zijn om met nog meer mensen mee te rijden." Van de Graaf benadrukt echter dat ze geen gekke dingen met hun au to doen omdat ze geen problemen met de politie willen. „Want de au to is niet verzekerd en mag offici eel niet op straat komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22