II Het kabinet Rutte sprong krampachtig om met het diplomatieke jubileum woensdag 13 juni 2012 ging minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken niet mee. Zijn ministerie houdt het op een werk bezoek. De RVD kwam na lang denken met het omslachtige 'bilateraal be zoek in het kader van de viering van 400 jaar diplomatieke betrek kingen'. Verjaardagsbezoek - er is feest, compleet met etentje en par tijtje - is dan nog het beste. De boodschap is in ieder geval dui delijk. Turkije doet er voor Neder land toe en dat horen ze in Ankara graag. Koningin Beatrix wordt van middag bij haar terugkeer in de Turkse hoofdstad dan ook met open armen ontvangen. Haar visi te in het kader van de viering van 400 jaar diplomatieke betrekkin gen mag dan kort zijn, dat de vor stin zo kort na haar staatsbezoek in 2007 weer langs komt - niet ge bruikelijk in het internationaal ver keer - wordt gewaardeerd. Een prettige bijkomstigheid is dat de vi site van de koningin plotseling on der veel gunstiger gesternte staat dan het staatsbezoek dat haar gast heer, president Abdullah Gül, nog maar twee maanden geleden aan Turkije doet er voor Nederland toe en dat horen ze in Ankara graag Nederland bracht. Turkije mag dan als handelspartner en bondge noot van belang zijn, op dat mo ment was het behoud van de wan kele gedoogconstructie met de PW voor het kabinet Rutte ook van gewicht. Vandaar dat wat krampachtig werd omgesprongen met het diplomatieke jubileum. 'Noem het geen viering, maar een herdenking. Leg de nadruk op de economische betrekkingen' luid den de instructies uit Den Haag in de hoop om Geert Wilders, die zich in weinig vleiende termen had uitgelaten over Turkije, Gül en het feest, koest te houden. Dat luk te maar ten dele. In Limburg sneu velde zelfs het college over de vraag of PW-gedeputeerden wel of niet aanwezig moesten zijn bij een lunch met de bezoekende Turkse president. Geen wonder dus dat over het te genbezoek van de koningin lange tijd terughoudend werd gedaan. Minister Uri Rosenthal meldde het niet eens in een brief aan de Tweede Kamer waarin tal van be zoeken aan Turkije werden opge somd. „De woordvoering over be zoeken van de Koningin lopen via de RVD", was één verklaring daar voor. Maar Rosenthal schroomde in een terugblik op het staatsbe zoek van Gül niet om andermaal de 'goede betrekkingen' te bena drukken. Nu de gedoogconstructie niet meer bestaat, hoeft het kabi net niet meer over de schouder te kijken of Wilders niet klaar staat om het bezoek te veroordelen. Hoogstens kan de PW-voorman nog kanttekeningen plaatsen bij het feit dat het staatshoofd bij de vierde buitenlandse reis van dit jaar, na de Verenigde Arabische Emiraten en Oman, voor de derde keer een moslimland bezoekt. Maar dat is toeval - Turkije is aan de beurt vanwege het jubileum van de onderlinge betrekkingen. Die betrekkingen hebben volgens president Gül wel wat onderhoud nodig, en de komst van de konin gin, dat begint met een ontvangst in het presidentieel paleis, draagt daartoe bij. Het tweedaagse be zoek wordt donderdag voortgezet in Istanbul, waar de koningin in het consulaat, dat met recht 'Hol lands paleis' heet, Turkse studen ten en wetenschappers ontmoet. Donderdagavond is Beatrix te gast bij een voorstelling van het Neder lands Dans Theater z. Ook woont ze een receptie bij van deelnemers aan culturele evenementen georga niseerd in het kader van het diplo matieke jubileum. Voor zover bekend is Arif Sag, de Turkse zanger die in mei boos rechtsomkeert maakte op Schip hol toen hij door de marechaussee werd opgehouden, daarbij niet aan wezig. De behandeling van Sag, die in Nederland als onderdeel van de jubileumfestiviteiten zou optreden, leidde in Turkije tot be hoorlijk wat ophef er de Bosporus tijdens het staatsbezoek in 2007. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11