Koningin naar 'verjaarspartijtje' iojturkije Handel en piraten leiden tot relatie Turkije heeft na het aanknopen van diplo matieke betrekkingen, 395 jaar moeten wachten op het eerste staatsbezoek uit Nederland. Dat was in 2007. Nu gaat ko ningin Beatrix er opnieuw op visite; een erkenning van het belang van Turkije. woensdag 13 juni 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Liever Turks dan paaps, was een van de strijdkre ten die de Geuzen aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog hanteerden. Het Turkse - of beter gezegd het Osmaanse - Rijk bleek al gauw voor de Repu bliek der Zeven Verenigde Neder landen, die in 1568 in opstand wa ren gekomen tegen de Spaanse ko ning, een natuurlijke bondgenoot. De Turken, toen op het toppunt van hun macht, vormden een veel bedreigender vijand voor de Habsburgse landen Spanje en Oos tenrijk dan de opstandige provin cies van de Republiek. Toch zou het nog tot 1612 duren voordat de Republiek officiële diplomatieke betrekkingen aanging met het Os maanse Rijk. Handel was daarvoor de belangrijkste drijfveer. Doordat na het uitbreken van de oorlog met Spanje, koopvaarders van de Republiek niet meer in Spaanse havens terecht konden voor pro ducten uit het Middellandse Zeege bied, voeren de zeevaarders van de Republiek steeds meer om Spanje heen om zeifin het Midden-Oos ten handel te drijven. Daarbij lie pen zij het- risico gekaapt te wor den door de Barbarijse zeerovers die opereerden vanuit Noord-Affi- ka, gebied dat onderhorig was aan de Turkse sultan. Zeelieden raak ten daardoor in slavernij. De Repu bliek hoopte door onderhandelin gen met de sultan aan deze praktij ken een eind te kunnen maken en liet als gebaar van goede wil een groot aantal op de Spanjaarden buitgemaakte Turkse galeislaven naar Türkije terugkeren. Sultan Achmed I beloonde dit door Repu bliek uit te nodigen een gezant naar Istanbul te sturen. De Sta- ten-Generaal koos daarvoor de Schiedamse regent Cornelis Haga (1578-1654), die eerder diplomaat in Zweden was geweest. Na tal van plichtplegingen kreeg Haga op 6 juli 1612 een handelsverdrag los van de sultan. Een voorwaarde van de Turken was wel dat onder handelaar Haga als permanent ge zant in Istanbul zou blijven. Zo werd deze, niet geheel van harte, de eerste Nederlandse ambassa deur in Turkije. Een van zijn be langrijkste bezigheden bleef daar het steeds weer onderhandelen over vrijlating van door piraten ge vangen genomen zeelieden van de. Republiek. Ook wist hij te regelen dat inwoners van de Republiek in het Osmaanse Rijk belastingvrij stelling kregen. Pas in 1639 mocht Haga naar de Republiek terugke ren. door Hans Jacobs Werkbezoek, cultu reel bezoek, bila teraal bezoek. Er doen vele benamin gen de ronde voor het protocollair moeilijk te plaatsen bezoek van ko ningin Beatrix aan Turkije dat van middag begint. Een staatsbezoek is het in elk geval niet. Staatsbezoe ken worden in beginsel maar één keer in een regeerperiode afgelegd, en dat is in 2007 al gebeurd. Een officieel bezoek is het ook niet, daarvoor ontbreken de gebrui kelijke toeters en bellen. Een privé- bezoek is het evenmin, anders Koningin Beatrix en minister Maxime Verhagen yan-£fönomische Zaken kijken vanuit het Topkapi-paleis in Istanbul uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10