België in de ban van radicale moslims Stip goes orange! buitenland 19 Veel onzeker rond steun aan banken Spanje dinsdag 12 juni 2012 Voorman Sharia4Belgium blijft zeker nog zes maanden in de cel Brussel zint op een verbod van radicale groeperingen. De ouders van de voorman van Sharia4Belgium klagen over de behandeling van hun zoon in de cel. door onze correspondent Eric Bracke De radicale moslimorga nisatie Sharia4Belgium, die streeft naar een door Allah's wetten ge stuurde maatschappij, beheerst het debat in België. De Kamercom missie voor binnenlandse zaken beraadslaagt over een mogelijk ver bod van dit soort radicale, religieu ze groeperingen. Eind juni komen daarover hoorzittingen, want niet iedereen vindt zo'n verbod een goed idee. Intussen blijft de woordvoerder van Sharia4Belgium, Fouad Belka- cem, in de cel nadat hij vorige week werd opgepakt omdat hij had aangezet tot haat en geweld. Belkacem jutte moslims op om te rug te slaan na een uit de hand ge lopen controle van een vrouw met een gezichtssluier een week eer der. Daarop probeerden jongeren het politiebureau in de Brusselse wijk Molenbeek te bestormen. Vol gens burgemeester Philippe Mou- reaux was het aandeel van de plaat selijke jongeren in de rellen be perkt. Uit opnamen van de politie blijkt dat de meeste onruststokers 'Vlaams' spraken en wellicht van uit de Antwerpse thuisbasis van Sharia4Belgium naar Brussel zijn getrokken. De 'Nikab-rellen' kregen een ver volg toen een Franse moslim vori ge week in een Molenbeeks metro station uit onvrede met het boerka- verbod twee agenten met een mes in de nek en rug stak. De slachtof fers, een moslima en haar manne lijke collega, zijn buiten levensge vaar. De dader had een krantenarti kel op zak over het Belgisch boer- kaverbod en beriep zich op de isla mitische wet, de sharia. In de regio Brussel is de terreur dreiging verhoogd naar het op één na hoogste niveau. Volgens de laat ste berichten is de Fransman een eenling die geen banden heeft met extremistische moslimorganisa ties. De ouders van Fouad Belkacem klagen intussen dat hun zoon in de cel 'als een monster wordt be handeld'. Fouad zou zijn vastgeke tend aan zijn enkels en geen eten of drinken krijgen. Sommige ci piers legden het werk neer, uit angst dat sympathisanten van Sha- ria4Belgium in en rond de gevan genis amok kwamen maken. Minister Annemie Turtelboom van Justitie heeft verklaard dat Belkacem, die vandaag voor de rechter komt, hoe dan ook nog zes maanden in de cel blijft. Dat heeft te maken met een straf die hij vo rig jaar april kreeg voor geweld tij dens een betoging tegen het boer- kaverbod. Turtelboom legt de re gel dat straffen tot zes maanden wegens plaatsgebrek niet worden uitgevoerd, naast zich neer. Dat zij dat doet ontlokte de verdediging van Belkacem scherpe kritiek. Ad vocaat Walter Damen zei dat justi tie om politieke redenen met twee maten meet en Belkacem blijkbaar de 'publieke vijand nr is. De christendemocratische minis ter van Binnenlandse Zaken, Joëlle Milquet, sprak zich vlak na de rel len al uit voor een verbod van ex tremistische groeperingen zoals Sharia4Belgium. Ze kreeg daarbij steun van premier Elio Di Rupo, de Franstalige socialistische partij (PS) qn de Vlaamse liberale partij (VLD). Milquet werkt nu aan een tekst voor de ministerraad. De Vlaamse socialist Peter Vanvelt- hoven heeft een oud wetsvoorstel van hem weer op tafel gelegd: een verbod op neonazistische groepe ringen zoals Blood and Honour moet worden uitgebreid naar extre me, religieuze groeperingen die op roepen tot geweld en terrorisme. Maar niet iedereen vindt een ver bod het gepaste instrument om Sharia4Belgium te bestrijden. Te genstanders zijn beducht voor een inperking van de vrijheid van me ningsuiting en menen dat de aan hangers hun activiteiten onder gronds voortzetten. Ook is het ver boden om aan te zetten tot haat, dus kan de overheid ook nu al op treden. LONDEN Cameron laat dochter (8) achter in pub De Britse premier David Cameron heeft zijn 8-jarige dochter Nancy per ongeluk achtergelaten in een pub. Hij had er zondag geluncht en kwam er bij thuiskomst achter dat Nancy nog in de kroeg zat. Came ron dacht bij het verlaten van de pub dat ze bij zijn vrouw en hun twee andere kinderen in de auto zat. Zijn vrouw dacht dat ze bij haar man was ingestapt. SAN GABRIEL Minister VS rijdt door na ongeluk De Amerikaanse minister van Han del, John Bryson, wordt ervan ver dacht dit weekend te zijn doorgere den na twee ongelukken. Agenten vonden Bryson na de tweede bot sing bewusteloos achter het stuur van zijn auto. Uit een blaastest bleek dat er geen alcohol in het spel was. Een woordvoerder van het ministerie zei dat Bryson was getroffen door een beroerte. TONGEREN Levenslang voor moord op oma Een 4i-jarige Belg is maandag voor de moord op zijn 75-jarige oma in Maasmechelen veroordeeld tot le venslang. De man was uit op het spaargeld van zijn oma, die hem had grootgebracht na de dood van zijn moeder. De vrouw droeg haar geld in een washandje op haar buik. De ex van de man, die hielp bij de roofmoord, kreeg 20 jaar cel. TOULOUSE Vader moordenaar klaagt politie aan De vader van de Franse terrorist Mohamed Merah klaagt de Franse politie aan voor moord. Agenten schoten Merah in maart dood na een beleg van 32 uur. De 23-jarige Fransman verschanste zich in zijn flat nadat de politie hem had geï dentificeerd als degene die eerder drie militairen en vier mensen op een joodse school vermoordde. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De euforie op de Europe se beurzen en financiële markten over het steunplan voor de Spaan se banken was maandag van korte duur. Even veerden de aandelen koersen op, steeg de euro in waar de en daalde de rente op Spaanse staatsobligaties, maar een paar uur later bewogen die alweer in tegen overgestelde richting. De oorzaak is onzekerheid of de hulp waartoe de ministers van Fi nanciën van de eurozone zaterdag besloten wel gaat helpen, gevoegd bij het ontbreken van details over waar die hulp precies vandaan moet komen. En het hielp ook niet dat Brussel en Berlijn stelden dat Spanje, hoewel het dat ont kent, wel degelijk verscherpt Euro pees toezicht moet dulden. Premier Rajoy hamerde er zondag op dat de EU-hulp geen gevolgen heeft voor zijn hervormingsbeleid, en dat Spanje dus de 'vernedering' bespaard blijft van Griekenland, Portugal en Ierland, die onder Eu ropese curatele zijn gesteld. Maar de Europese Commissie en de Duitse regering maakten duidelijk dat Madrid er niet zo gemakkelijk vanaf komt als het denkt. „Natuurlijk zijn er voorwaarden", zei eurocommissaris Almunia (Me dedinging). „Wie geld geeft, doet dat niet voor niks." De Duitse mi nister van Financiën Schauble zei dat het geld naar de banken gaat via de Spaanse overheid, en dat die verantwoordelijk is voor terug betaling ervan. En daarvoor is een degelijk financieel-economisch be leid voorwaarde. Als daar twijfels over ontstaan, zal Europa ingrijpen. De Europese Commissie, de Europese Centrale Bank, het IMF en de bankenwaak- hond EBA zullen de hervorming van het Spaanse financiële stelsel begeleiden en aan de eurominis- ters rapporteren. Onzeker is nog of de leningen ko men uit het huidige tijdelijke noodfonds EFSF, dat 240 miljard groot is, of uit het permanente fonds ESM, dat 500 miljard groot wordt maar dat er nog niet is. Ne derland is voor het ESM omdat dat de status van 'preferente schuldeiser' krijgt, waardoor het voorrang heeft als Spanje niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Andere schuldeisers, zoals buiten landse banken, moeten dan achter aan aanschuiven. Een besluit hier over moet genomen worden door de ministers van Financiën, die vol gende week donderdag in Luxem burg bijeenkomen. TJ^WtSXtSSSXËSSSBOSXS'JXiX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9