Breivik 'gezonde geest' Polen-Rusland in teken van vliegramp 8| Geen stoornis gevonden Holocaustmonument Jeruzalem beklad Meppende politicus juridisch in de aanval Minister in problemen door 'vliegend' tapijt DNA in de strijd voor een drolvrij Jeruzalem dinsdag 12 juni 2012 Aan welke psychische stoornis lijdt Anders Behring Breivik en maakt die ziekte hem toereke ningsvatbaar voor zijn daden of niet? Deze week staat in de rechtbank in Oslo de geestelijke gezondheid van de Noorse mas samoordenaar centraal. door onze correspondent Windy Kester OSLO - „Het is verleidelijk om alles vanuit een ziektebeeld te verkla ren, maar slechtheid komt niet al tijd voort uit ziekte." In de getui genbank in rechtszaal 250 in Oslo zit professor in de psychiatrie Ei- nar Kringlen. Hij is duidelijk: niets duidt er op dat Breivik schizofreen of psychotisch is. „Hij drukt zich duidelijk uit en spreekt geen war taal. Hij accepteert kritiek op zijn wereldbeeld en past zich aan. Ie mand met waanideeën kan dit niet, die schiet in de verdediging." Kringlen is één van de zeven psy chiatrische deskundigen die Brei- viks advocaten deze week hebben opgeroepen om aan te tonen dat de man die afgelopen zomer met twee aanslagen 77 mensen om het leven bracht, niet gestoord is. Brei vik zegt zijn daden bij zijn volle verstand te hebben gepleegd uit angst voor islamisering van Noor wegen. Schizofrenie, psychose, het syn droom van Asperger, het syn droom van Gilles de la Tourette: het ontbreekt niet aan de psychi sche aandoeningen die genoemd worden als mogelijke verklaring voor Breiviks daden. Geen van de door de verdediging opgeroepen getuigen steunt deze diagnoses. Een man met een overdreven posi tief zelfbeeld, ja. Een nareist ook. Iemand met weinig empathie. Voor Breivik moeten de verklarin gen van de psychiaters een opluch ting zijn. Hij wil toerekeningsvat baar worden verklaard, zodat hij niet terechtkomt in wat hijzelf'het gekkenhuis' noemt. JERUZALEM - Het holocaustmonument Yad Vashem in Jeruzalem wordt schoongemaakt na dat vandalen het hadden beklad. 'Hitier, bedankt voor de Holocaust', en 'Als Hitier niet had be staan, hadden de zionisten hem wel uitgevon den', en soortgelijke uitlatingen stonden er te le zen in foutloos Hebreeuws. De verdenking gaat uit naar radicale ultra-orthodoxen, zei Avner Sha- lev van Yad Vashem tegen de legerradio. Veel ul tra-orthodoxe joden zijn fel antizionistisch. De huidige joodse staat is in strijd met hun geloofs overtuiging. Zij geloven namelijk dat pas na de komst van de messias een joodse staat mag wor den gesticht. foto Jim Hollander/EPA door onze correspondent Michiel van Blommestein WARSCHAU - Het zijn al geen vrien den; de Polen en de Russen. Op het EK-duel vanavond in War schau staat echter extra spanning. Politieke strubbelingen, de vlieg ramp op 10 april 2010 bij Smo lensk waarbij de Poolse president Lech Kaczynski omkwam en Rus sische hooligans bepalen de sfeer. Al weken speculeren de media over de Pools-Russische voetbal confrontatie. Een nationalistische groep deelt buiten het stadion flyers uit waarop Rusland wordt beschuldigd van opzet bij de vlieg ramp in Smolensk. Kaczynski-aan- hangers hielden voor het spelers hotel van de Russische ploeg een wake. Onhandige optredens van de Poolse minister van Sport, Joan na Mucha, hebben de spanning al leen maar opgevoerd. Eerst ver zocht Mucha de Russen om een ander hotel te zoeken. Daarna vroeg ze Lech Kaczynski's broer, oppositieleider Jaroslaw, zijn maan delijkse Smolensk-herdenkingen op te schorten. Beide verzoeken werden met hoon ontvangen. Dit weekeinde kondigde de Russische supporters vereniging aan een optocht naar het stadion te houden. Op 12 juni wordt in Rusland herdacht dat het communisme viel. Er worden en kele duizenden Russen bij de mars verwacht. De partij van Kaczynski, Recht en Gerechtigheid (PiS), eist een verbod op de tocht omdat de Russen communistische symbo len willen tonen. „Dat is hetzelfde als. de Duitsers een optocht met ha kenkruisen zouden organiseren in Tel Aviv", aldus PiS-woordvoerder Adam Hofman. Afgelopen weekeinde doken bo vendien beelden op van Russische fans die na de wedstrijd Tsjechië- Rusland in Wroclaw een steward in elkaar slaan. Wat als ze tijdens hun optocht ook agressief gaan doen, vragen de media zich af De reactie van de Russische sup portersvereniging hielp niet: de ste ward zou een Rus onterecht staan de hebben gehouden. Het stadsbe stuur ziet echter geen aanleiding voor een verbod. Het is makkelij ker om één grotere groep suppor ters in de gaten te houden, dan af zonderlijke kleine groepen. Ook de supporters begrijpen de commotie niet. „Waarom zijn ze zo bang voor ons", vraagt Joeri (50) zich af Het is gebruikelijk dat uitsupporters samen naar het stadion optrekken. Ik ben benauw der voor wat Poolse nationalisten kunnen uithalen." ATHENE - Ilias Kasidiaris, de woord voerder van de extreemrechtse Griekse partij Gouden Dageraad, heeft juridisch de aanval geopend op de twee linkse vrouwelijke poli tici die hij donderdag tijdens een li ve televisiedebat te lijf ging. Ook de tv-zender die het debat uitzond sleept hij voor de rechter. De 31-jarige Kasidiaris ging volle dig door het lint tijdens een verhit te discussie over de Griekse poli tiek in de aanloop naar de verkie zingen van 17 juni. Toen Rena Do- rou van de linkse partij Syriza aan een strafzaak refereerde die tegen de woordvoerder loopt, sprong hij op uit zijn stoel om de vrouw een glas water in het gezicht te smij ten. Toen Liana Kanelli van de Griekse Communistische Partij met een krant in haar hand uit haar stoel veerde, kennelijk om tus senbeide te komen, spong Kasidia ris op haar af en mepte haar tot drie keer toe met de vlakke hand in het gezicht. Tegen beide vrou wen heeft Kasidiaris maandag een klacht wegens belediging inge diend. Tegen de zender Antenna diende hij een klacht wegens we derrechtelijke detentie in. zie onze websife:buitenDand Kasidiaris: 'Ik ben ten onrechte vastgehouden in de studio' JERUZALEM - De gemeente Jeruza lem bindt de strijd aan met de hondendrollen op straat. Alle eige naren van honden, op zijn minst 11.000, moeten het DNA van hun geliefde huisdier bij de gemeente inleveren. Inspecteurs gaan daarna op straat hondenpoep verzamelen. In een laboratorium zal vervolgens het DNA van de drol bepaald wor den. Via de reeds verzamelde gege vens van het DNA van de lokale viervoeters kan dan bepaald wor den wie de eigenaar van de hond is. Deze krijgt vervolgens een bon van 750 shekel (155 euro) omdat de uitwerpselen van zijn huisdier niet zijn opgeruimd. BERLIJN - Hij wilde naar eigen zeg gen de Afghaanse economie stimu leren. Vandaar dat hij bij een be zoek aan Kabul een tapijt kocht. Het matje ligt Dirk Niebel, de Duit se minister voor Ontwikkelingssa menwerking, nu echter zwaar op de maag. Niebel liet het kleed, waar hij 1100 euro voor neertelde, in Afghanistan achter. Het was te zwaar (30 kilo) om mee te nemen. Hij vroeg zijn liberale partijgenoot Gerhard Schindler, baas van de Duitse geheime dienst, om het voor hem mee naar Duitsland te nemen in zijn jet. Hij was toch ook in Afghanistan. Schindler deed dat braaf. En leverde het ta pijt af bij Niebels woning. En daar ligt het probleem. Niebels aan koop ging niet via de douane. Ep dus betaalde de minister geen in voerrechten (200 euro). Justitie is nu een onderzoek begonnen. Nie bel heeft inmiddels 'spijt' betuigd en toegezegd de invoerrechten als nog te zullen voldoen. Overigens liet hij het kleed afleveren bij de zwaarbeveiligde Duitse ambassade in Kabul. Hoe dat kon, is de vraag. Net als onduidelijk is hoe Niebel het tapijt überhaupt vond. Trans port naar Duitsland via de diplo matieke post zou gratis zijn ge weest. De kosten van Schindlers 'koerierdienst' waren 3840 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8