'Zeker geen bruin leventje' 21 In de serie Vrijbuiters verhalen over leven en werken in de buitenlucht. Vandaag: de badmeester. George Boogaart Speedmeet, op zoek naar werk regio agenda dinsdag 12 juni 2012 door Eugène Verstraeten „Ik zou geen twaalf maanden per jaar badmeester willen zijn." Als badmeester heb je let terlijk en figuurlijk een bruin leventje denken veel mensen. Niet zo gek misschien, want zwembadbe zoekers zien de badmeester meest al relaxed in zijn stoeltje langs de zwembadrand zitten. Zich koeste rend in een aangenaam zonnetje. En badmeester George Boogaart (6o) heeft: dan ook nog de pech dat hij ontzettend snel kleurt. „Na twee dagen zon ben ik al hartstik ke bruin", zegt George, die aan zijn 43e seizoen als badmeester is begonnen. „Natuurlijk is het een leuk beroep, vooral bij mooi weer. Maar achter de schermen komt er toch heel wat bij kijken." Bogaart begon in 1970 bij de toen malige gemeente Hontenisse als badmeester bij camping De Vogel in Hengstdijk. Die was toen nog ei gendom van de gemeente. Sinds 1973 is hij badmeester in het zwem bad De Honte in Kloosterzande. Zo'n 60 procent van zijn tijd is hij bezig in het zwembad, in de win termaanden werkt hij bij de tech nische dienst van de gemeente Hulst. Er zijn twee fulltime bad meesters voor het Kloosterse bui tenbad, twee parttime badjuffen en twee caissières op oproepbasis. Hoewel het van buitenaf lijkt op een vrij leventje verlopen de dage lijkse bezigheden volgens een rede lijk strak patroon. Het begint rond half negen 's morgens met een eer ste controle van het zwembad. Boogaart: „Kijken of alles voor honderd procent in orde is en goed werkt. De filterinstallatie, de waterkwaliteit." Om dat laatste te controleren worden dagelijks wa termonsters genomen en bekeken op de hoeveelheid aanwezige chloor en de pH-waarde, zeg maar de zuurgraad. Dat luistert allemaal erg nauw. Niet dat je als zwemmer nou meteen ernstig ziek wordt als het niet helemaal klopt, maar de kwaliteitsnormen zijn er niet voor niets. „Zwemwater kan na een dag al niet meer voldoen aan de ei sen", legt Boogaart uit. „Veel men sen met een eigen zwembad in hun tuin komen ons dan ook om raad vragen. Bijvoorbeeld omdat HULST - De gemeente Hulst en het WerkServicePunt Zeeuws-Vlaan- deren houden dinsdag 19 juni een ontmoetingsdag voor werkzoeken den. Op deze middag kunnen werkzoekenden zich in de centrale hal van het stadhuis presenteren aan werkgevers uit de gemeente Hulst en de Belgische grensstreek. De zogenaamde 'speedmeet' be gint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Aanmelden via info@wspzvl.nl. ze een groene bodem krijgen. Dat komt door te weinig chloor." Maar veel zwembadbezitters strooien juist te kwistig met de chloorbus. „Er is veel minder chloor nodig dan je denkt." De bodem van het bad in Klooster zande wordt eens per week 'gestof zuigd'. Een karweitje waar de bad meester toch een uurtje of twee mee zoet is. „Daarnaast verzorgen we hier ook zelf alle onderhoud, werk aan de technische installatie en de gebouwen." Ook het onder houd van de tuin hoort bij het ta kenpakket. „We proberen de mees te klussen zoveel mogelijk in de ochtenduren te doen, want 's mid dags zitten we hier toch vaak met scholen die komen zwemmen." Vanaf de opening van het zwem bad op 1 mei is er dagelijks iedere ochtend een vaste groep baantjes zwemmers van oudere leeftijd in het water te vinden. Weer of geen weer, steeds komen er tussen de 30 en 40 mensen 's morgens een duik nemen. En zo is er ook een avondgroep van een stuk of 20 zwemmers. „In principe hebben we bijna de gehele dag bezoekers." Na 19.00 uur wordt het zwembad overgenomen door verenigingen. Zo zwemt de reddingsbrigade er een avondje, de duikclub twee avonden en zijn er voor de zwem- club wekelijks drie avonden gere serveerd. Het water in het Kloosterse bad wordt verwarmd tot een temperatuur van 22 graden Cel sius. „Dat is een ideale tempera tuur voor een buitenbad", meent George Boogaart. „Je kunt het nog meer verwarmen, maar het voelt toch altijd koud aan als je er in stapt. Bovendien, als je de water temperatuur een graad opvoert, dan ben je in een seizoen zo'n 7.000 euro extra aan gas kwijt. Da's niet niks." De veelgehoorde uitspraak dat het zwemwater bij koud weer lekkerder aanvoelt is een fabeltje, zegt George resoluut. „Anders zou het op dagen met slecht weer wel drukker zijn." Vanwege het herfstachtige lente weer kende het zwembad begin Badmeester George Boogaart neemt monsters om het chloorgehalte en de pH-waarde van het zwembadwater te meten. De waterkwaliteit wordt vier keer per dag gecontroleerd. foto Peter Nicolai mei een matige tot slechte start. Daarna waren er een stuk of tien zonovergoten dagen met veel be zoekers. Vervolgens weer kou en regen. De bezoekersaantallen ne men hoe dan ook de afgelopen ja ren af „Omdat er steeds minder kinderen zijn", weet George. „Bij mooi weer komen ze allemaal nog wel zwemmen, maar bij iets min der weer blijven ze thuis. Maar dat is een landelijke trend." Wie badmeester wil worden moet minimaal 18 jaar oud zijn en in het bezit zijn van een diploma red dend zwemmen of een diploma lifeguard/toezichthouder. Evenals een EHBO-diploma met reanima tie. Want in noodgevallen kan een mensenleven afhankelijk zijn van snel en deskundig handelen van de badmeester. In Kloosterzande wordt iedere zwemmer nauwgezet in de gaten gehouden. „We volgen alle nieuwe bezoekers om te zien hoe het met hun zwemkwaliteiten gesteld is. Maar ook de goede zwemmers. Er kan altijd iets mis gaan." George Boogaart klopt even af, want in zijn 42-jarige loopbaan als badmeester heeft hij nog geen ern stige ongelukken meegemaakt. „Gelukkig niet. Natuurlijk moet je wel eens ingrijpen en zijn er wel merkwaardige voorvallen." Zo was er een volwassen man die tijdens de zwemles in het diepe gewoon stopte met zwemmen. „We staken de leshaak toe en trokken hem naar de kant. 'Ook goedenavond' zei hij." Een Afrikaanse asielzoeker joeg het badpersoneel de stuipen op het lijf. Hij klom op de duikplank en sprong er gewoon af „De man zei later dat hij niet wist waarom hij het gedaan had. Hij had in zijn leven nog nooit een zwembad ge zien en dacht waarschijnlijk dat hij vanzelf kon zwemmen." FZC seeeae»»«e««»tt<«« Meer agendanieuws op de website van deze krant. Dinsdag 12 juni 2012 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Joke ren, biljarten; Halte, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aero bics; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, sjoelen; Zwembad 't Plaatje, 11.00 - 12.00 uur en 16.00 - 19.00 uur: Zwemvierdaagse; BRESKENS - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal, sjoelen; CADZAND - Dorpskerk, 9.30 uur: Poëzie wandeling; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Prijskaarten; KLOOSTERZANDE - WZCAntonius, 14.00 uur; biljarten, sjoelen, welfare; OOSTBURG - Zwincollege, 18.30 uur: Avondwandelvierdaagse; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; sjoelen, 19.30 uur: Dorps raad; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Biljar ten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.30 uur. Handwerken, soos, bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur KBO koersbal; ZUIDDORPE - SOKA PLUS, 14.00 uur: Kof- fiemiddag;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61