Slag maken 19 Caférazzia verhit de gemoederen in Zelzate dinsdag 12 juni 2012 De Nederlandse chemische industrie in Nederland wil in 2030 dertig procent van de productie uit hernieuwbare grondstoffen halen in plaats van aardolie. Technisch kan het, maar economisch is het nog niet rendabel. Ad de Kok, directeur hernieuwbare grondstoffen bij Dow Terneuzen. foto PZC vraag of de productieprijs van bio-ethanol wel tegen die van aard olie op kan. De Kok laat daar geen misverstand over bestaan. „Hoe gek het ook klinkt met de huidige prijzen aan de pomp, de aardolie- prijzen zijn te laag. Die moeten ze ker anderhalf keer, zelfs twee keer hoger worden, wil bio-ethanol on der de huidige omstandigheden concurrerend worden." In het onderzoek is bekeken of het mogelijk al wel economisch haal baar is bio-ethanol uit Brazilië te importeren. Brazilië kent een gro te bio-ethanol-industrie. Dit stuit echter op een ander financieel ob stakel. De Europese Unie rekent per kubieke meter bio-ethanol een importheffing van 193 euro, om de eigen suikermarkt te beschermen. Landbouwpolitiek botst hier met de wens tot vergroening van de economie. Toch wil De Kok niet wanhopen. De suikerbietenproductie per hec tare stijgt nog altijd door betere teeltmethoden en veredeling. Een vervolgstudie aan de Universiteit Wageningen is ook in gang gezet om te onderzoeken of bio-ethanol direct te produceren is uit suiker bieten, zodat de productiestap van suikerbieten naar suikers kan wor den overgeslagen. „Het komt er on der meer op aan de productiepro cessen te versimpelen. Niemand heeft gezegd'dat dit een gemakke lijke weg is, maar je moet wel er gens beginnen. En er is nu echt een begin gemaakt." Niet dat De Kok al het einde van het aardolie tijdperk ziet naderen, dat her nieuwbare grondstoffen de rol van aardolie zullen overnemen. „Dat gaat nog wel drie generaties duren, zeker tot het einde van deze eeuw." ZEEUWS-VLAANDEREN Bibliotheek verkoopt afgeschreven boeken In alle Zeeuws-Vlaamse biliothe- ken worden, met uitzondering van de onbemande vestigingen in Koe wacht en Zaamslag, van 18 juni tot en met 11 augustus afgeschreven boeken verkocht voor een schappe lijk prijsje. Er is volop keuze in alle genres en de afgeschreven boeken worden regelmatig aangevuld. Be langstellenden zijn welkom tijdens de openingtijden van de verschil lende vestigingen. NIEUW-NAMEN Concert Scheldezonen in historische groeve Fanfare De Scheldezonen uit Nieuw-Namen houdt vrijdag 15 juni een openluchtconcert in de Meester van der Heijden-groeve. Vanaf 20.00 uur brengen de muzi kanten goed in het gehoor liggen de nummers. Voor de bezoekers zijn zitplaatsen voorzien. Bij slecht weer wordt het concert verplaatst naar de oefenlocatie De Schelde- galm van De Scheldezonen. TERNEUZEN Black White Party in Oudelandse Hoeve Jongeren uit de wijk Oudelandse Hoeve in Terneuzen houden vrij dag 15 juni een Black 8c White Par ty voor de jeugd van 13 tot en met 16 jaar in buurthuis De Hoeve. De jongeren worden op dit dansfeest verwacht in zwarte en/of witte kle ding. De avond begint om 19.30 uur en de entree is gratis. Iedereen die na 20.30 uur komt moet twee euro entree betalen. STEENOVENS Expositie fotoclub op boerderij Steenovens In het weekend van 16 en 17 juni ex poseert Fotoclub Brandpunt op de boerderij van familie den Hamer op Steenovens 33 van 11.00-18.00 uur. De leden komen om de week samen in het Zeldenrust-Steelant- college in Terneuzen. Meer infor matie kunt u verkrijgen tijdens de tentoonstelling en op www.foto- brandpunt.nl. Toegang is gratis. GRAAUW Activiteiten voor jong en oud tijdens kermis Graauw viert van vrijdag 15 tot en met maandag 18 juni kermis. Naast kermisattracties voor de jeugd op het Arnold Bruggemanplein zijn er activiteiten voor jong en oud. Vrij dag begint op sportpark De Boom- wai om 19.30 uur een schieting, za terdagmiddag is er een volkskoers voor de jeugd. In het gemeen schapshuis speelt vanaf 21.00 uur Tricity en zondagmiddag spelen er regionale muziekverenigingen. SINT-JANSTEEN Feestmuziek op het Martje van Wardje Het Midzomemachtfeest in Sint-Jansteen gaat zaterdag 16 juni op de feesttoer. Terwijl in voor gaande edities de nadruk van het muziekfestijn op het Martje van Wardje op een festival met bands lag, krijgen de bezoekers nu feest muziek voorgeschoteld. Er zijn van af 20.30 uur optredens van DJ Pim, Rudi Rozenberg en danceformatie Lash. De toegang bedraagt 3 euro. TERNEUZEN Zwemvierdaagse in Vliegende Vaart Van maandag 18 tot en met donder dag 21 juni houdt Zwem- en Polo club De Schelde voor de vijfde keer de Zwem4daagse in Terneuzen in het buitenbad van Vliegende Vaart in Terneuzen. De kosten voor deel name zijn 5 euro. Meer informatie: 0115-613168 of 06-21978355 of www.zpc-deschelde.nl. TERNEUZEN Roerstraat in teken rommel/hobbymarkt In de Roerstraat in Terneuzen is za terdag van 9.00 tot 13.00 uur een rommel- en hobbymarkt. Werkleer- bedrijf 't Trefpunt is ook open. Ver kopers kunnen zich aanmelden via gdevanzundert@zeelandnet.nl; kos ten twee euro voor het project Si- busiso in Tanzani. KLOOSTERZANDE Unicef krijgt 1464 euro van zwemmers De zwemvierdaagse voor Unicef in zwembad De Honte in Kloosterzan- de heeft 1464 euro aan sponsorbij dragen opgebracht. Ondanks het slechte weer doken er 130 deelnemers in het water om hun baantjes te zwemmen. Lynn Perdaen (9) haalde met een bedrag van 79 euro het meeste geld op, de jongste deelnemer was de vijfjari ge Jarno Mei. abonnee veiling w w w W BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling FZC door Henk Boot ZELZATE - In Zelzate is het bijna elk weekend raak. Stappers die het ver na middernacht met elkaar aan de stok krijgen. Meestal onder invloed van iets meer dan een glaasje fris. Al langer klinkt de roep dat het maar eens uit moet zijn met het geweld, het dealen en het drugsgebruik in en om cafés in het centrum. In de nacht van vorige week vrij dag op zaterdag is het weer zover. Met 80 man sterk en een waterka non in de buurt valt de politie op de Grote Markt drie cafés en een pittatent binnen. Liefst 178 bezoe kers worden met tiewraps om de polsen afgevoerd naar het gemeen tehuis. Daar wordt hen het doel van de actie uitgelegd: een admini stratieve aanhouding om dealers, ruziezoekers en drinkebroers af te schrikken, aldus politiechef Luc van Peteghem. „Wie zich verzette is wat steviger aangepakt", weet burgemeester Freddy de Vilder. „Er zijn geen arrestaties verricht, al heb ik nog overleg of we iets aan de cafés moeten doen. Want drugs zijn er verboden." De oogst van de razzia: 38 zakjes coke en speed, wat xtc-pillen, een handvol blokjes hasj en een tiental zakjes weed voor eigen gebruik. Plus een boksbeugel, een mes en een bus pepperspray. En een hoop kritiek. „Een vorm van ongeoorloofde vrij heidsberoving", meldt Geert As- man van de zeer linkse PvdA uit de Zelzaatse gemeenteraad. „Drug dealers en criminelen aanpakken, akkoord, maar onschuldige bezoe kers? Nee." Hij verzamelt klachten en stelt een petitie op tegen de bur gemeester. Die reageert laconiek. „Ach, in oktober zijn het verkiezin gen. Doen we niks, is het niet goed. Voert de politie een controle uit, deugt het ook weer niet." Café bazen voelen zich letterlijk overval len. „Controle ja, maar niet zo", meldt een van hen. De politie in Zelzate viel vorig weekend drie cafés en een pittatent binnen. Zij troffen daar coke, speed, xtc-pillen, hasj en weed aan. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59