18 Tijdelijk huis voor bewoners Suikerbieten als grondstof voor chemie 'Voldoende kennis flora en fauna' Ad de Kok Ook volgend jaar weer WAK markt Tunnelweg klaar almanak Dierenpolitie Klassiek concert in zorglocaties van SVRZ dinsdag 12 juni 2012 WZ&SGG8SSBSBSBBXBB8BS6BGB3SSSSS6S6S&nS[£&&5'. Voortgang zorgcentrum Antonius ligt stil door Pascalle Cappetti kloosterzande - De nieuwbouw van zorgcentrum Antonius in Kloosterzande laat vermoedelijk nog jaren op zich wachten. De voortgang van het nieuwbouw- plan ligt stil. Onduidelijk is nog waar en hoe het toekomstige woonzorgcentrum wordt gereali seerd. Stichting Curamus start, als de ver gunningen rond zijn, begin sep tember met de bouw van tijdelijke huisvesting voor 56 van de 100 be woners omdat vervanging van het huidige Antonius niet langer kan wachten. De bouwkundige staat van de delen uit i960 en 1970 is er barmelijk. Lekkages zijn aan de or de van de dag, installaties krijgen kuren en vooral de sanitaire ruim ten zijn veel te klein voor kwalita tief goede zorg. In de tijdelijke nieuwbouw zijn 24 kamers, verdeeld over drie groeps woningen, bestemd voor mensen met dementie. Vanaf eind dit jaar heeft Kloosterzande daarmee een volwaardige verpleeghuisvoorzie ning voor dementerenden. Daar naast komen er nog 16 eenper soons- en acht tweepersoonsappar tementen, die volgens Piet van der Maas van de Raad van Bestuur van Curamus ook voldoen aan plannen uit het Kunduz-akkoord voor een versnelde scheiding tus sen zorg en wonen. Het deel van Antonius aan de Groenendijk uit 1990 blijft gehandhaafd, al zal dit over vijf tot tien jaar ook vervan gen moeten worden. Bewoners en familieleden van be woners worden vandaag, dinsdag, bijgepraat over de bouwplannen en de gang van zaken rondom de verhuizing. „We hopen dat alle be woners de kerstboom in hun nieu we woning kunnen opzetten." Van der Maas twijfelt er niet aan dat de nieuwbouw echt tijdelijk is en dat uiteindelijk een definitieve oplossing in zicht komt. „Er is veel investeringsgeld mee gemoeid. Er was eerst sprake van dat we zou den huren van een projectontwik kelaar, later van een woningbouw corporatie. De gemeente Hulst wil graag dat we naar het Hof te Zan- deplein verhuizen. Binnen vijfjaar moet er een definitieve situatie zijn. Als blijkt dat die niet moge lijk is op de gewenste locatie dan zijn we gedwongen op zoek te gaan naar alternatieven." terneuzen - De gemeente Terneu- zen gaat helemaal niet te makke lijk om met de Flora- en faunawet. Dat stelt het college van B en W in reactie op vragen van GroenLinks over de uitstel van de sloop van de Kop van de Noordstraat. Daar kan nog niet worden ge sloopt, omdat er vogels broeden. GroenLinks-voorman Peter Clij- sen vond de wijze waarop wethou der Frank van Hulle de vertraging toelichtte, laconiek. Hij stoorde 'Bedrijven die veel verpakkingsmaterialen gebruiken zoals Coca Cola, Nestlé en Danone zijn geïnteresseerd in het gebruik van groene grondstoffen, maar de kostprijs moet dan wel enigszins in de buurt komen van de huidige productieprijzen met aardolie'. zich daaraan, vooral omdat de ef fecten van de Flora- en faunawet in een planning moeten worden verwerkt. Dat moet volgens hem algemene kennis zijn. Van vertra ging kan derhalve volgens Clijsen geen sprake zijn. Het college vindt dat Clijsen een verkeerd deuntje fluit. Volgens het dagelijks bestuur wordt de Flora- en faunawet bij bouwprojecten altijd in acht geno men en is er voldoende deskundig heid bij de ambtenaren. Het olietijdperk is eindig. De chemische industrie bereidt zich daar al op voor. Op tijd, want aardolie zal niet morgen al op zijn. Dow Benelux in Terneuzen deed met de SuikerUnie en Car- gill onderzoek naar de mogelijke vervanging van aardolie door bio-ethanol, gewonnen uit sui kers uit suikerbieten. Het kan economisch nog niet uit, maar een eerste stap is wel gezet. door Harmen van der Werf Dow Benelux produ ceert jaarlijks in Ter- neuzen twee mil joen ton ethyleen, een bouwsteen voor tal van kunststoffen. Een aardolie- fractie, nafta, wordt gebruikt om deze enorme hoeveelheid ethy leen te maken. 'Kan dat niet anders?', is een vraag waarmee Dow en andere chemi sche bedrijven zich al enige tijd be zighouden. Ze krijgen daarbij on dersteuning van het ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie (E, L&I) via het platform groene grondstoffen. Dat klopte bij Dow Benelux, Car- gill en de SuikerUnie aan om een onderzoek te doen naar het ge bruik van bio-ethanol voor de pro ductie van ethyleen. De drie concerns pakten de hand schoen op. „We hebben, tenslotte met elkaar als Nederlandse chemi sche industrie afgesproken dat we in 2030 dertig procent van onze productie uit hernieuwbare grond stoffen willen halen", verduidelijkt Ad de Kok. Hij is directeur her nieuwbare grondstoffen bij Dow Benelux in Terneuzen en betrok ken bij het inmiddels afgeronde onderzoek. De techniek is het probleem niet. De SuikerUnie maakt meer dan honderd jaar suikers uit suikerbie ten, en van die suikers kan weer bio-ethanol worden geproduceerd, dat als bouwsteen kan dienen voor de productie van ethyleen. De Kok: „De drie bedrijven die aan de studie meewerkten, heb ben de technologie in huis. Maar kan die ook economisch haalbaar worden toegepast? Zonder dit on derzoek was dat giswerk geble- Zeven verschillende scena rio's zijn in het kader van de studie doorgerekend. De conclusies luidden steeds dat het momenteel nog niet rendabel is. Een hoge kostenpost is dat er een nieuwe suikerfabriek ge bouwd zou moeten worden om de extra hoeveelheid suikerbieten te verwerken. Dat is een giganti sche hoeveelheid. Er is gerekend met een productie bij Dow van 200.000 ton ethyleen uit bio-etha nol, oftewel tien procent van de huidige productie. Alleen daar voor zijn al vier miljoen ton suiker bieten nodig, wat neerkomt op on geveer veertig- a vijftigduizend hectare. Momenteel wordt zeven tig- tot tachtigduizend hectare in Nederland benut voor de suiker bietenteelt. Het is niet onmogelijk het areaal aan suikerbieten te verhogen, al dus de SuikerUnie. Tien, vijftien jaar geleden werd er in Nederland nog op zo'n 120.000 hectare suiker bieten geteeld. Deproductiviteit per hectare is zo sterk gestegen dat dit niet meer nodig is. Er is dus ruimte 'over', maar dan blijft de hulst - Een doorlopend program ma op een podium en dansvloer, meer dan dertig kramen gevuld met amateurkunst en zo'n 600 be langstellenden maakten de eerste WAK markt op de Grote Markt in Hulst tot een succes. Volgens orga nisator Ellen Verstraten van Stich ting Welzijn Hulst komt er vol gend jaar dan ook een vervolg tij dens de Week van de Amateur Kunst (WAK). Op het podium stonden leerlingen van de Zeeuw se Muziekschool, het gezelschap Sax-Cube, troubadour Benny de Vet en zangeressen Jessy de Kerf en Juanita de Potter. De dansvloer werd gevuld met groepen van dansstudio Anneke Hamelink. Stichting Dansz uit Goed, Jeugdcir- cus Reinardi en danseres Anne Weeda. Die Middelburgse loopt sinds zon dag wat schichtig door haar stad. Vooral als ze een agent ziet aanko men, probeert ze hem of haar zo on opvallend mogelijk te ontwijken. Ze vreest dat ze heel hoog op de hit lijst van de dierenpolitie terecht is ge komen. Ze heeft namelijk de dood van een groot aantal dieren op haar geweten. terneuzen - De NV Westerschel- detunnel viert morgen, woensdag, een feestje bij het Zeeuws-Vlaam- se deel van de tunnelweg. De eer ste fase van de verdubbeling is afge rond. Aan de Zuid-Bevelandse zij de is eind maart vorig jaar al de verbrede tunnelweg opgeleverd. Tip? redactie@pzc.nl Mogelijk kan ze zelfs voor opzet wor den vervolgd. Ze liet namelijk afgelo pen zaterdag de honingpot geopend achter op het aanrecht. De volgende ochtend zag ze dat mieren die pot hadden ontdekt en een flink aantal van hen waren, gelokt door een zoe te geur, in depot gekropen, in de ho ning terecht gekomen, bedwelmd ge raakt en jammerlijk omgekomen. MEÊST CELEZEN 1Provincie goochelt met grondprijs 2. Hennepkwekerij in Terneuzen 3. 'Webcam op stadhuis Terneuzen' TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De l-lonte" zaamslag - Het klassieke duo San ne Bijleer en Clara Biermasz brengt deze week een klassiek mu ziekprogramma in verschillende Zeeuws-Vlaamse locaties van zor gaanbieder SVRZ. Vandaag treedt het ensemble vanaf 14.00 uur op in De Molenhof in Zaamslag. Woensdag 13 juni beginnen ze hun concert om 14.30 uur in Ter Schorre in Terneuzen en om 19.00 uur in De Vurssche in Axel. Op sommige locatiers wordt een ver goeding gevraagd, inclusief con sumptie. Celliste Sanne' Bijker en pianiste Clara Biermasz brengen een geva rieerd programma van Schubert, Brahms, Fauré en De Fella. De con certen zijn georganiseerd in. nau we samenwerking met Stichting Muziek In Huis, die al tien jaar klassieke kamermuziekconcerten organiseert in zorgcentra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58