ÉA%*j Sluis en bieb steggelen om euro's Chinese eikel bloeit in Hulst 'Webcam op stadhuis in Terneuzen' ZEEUWS-VLAANDEREN Sluise winnaars NK standbeelden DINSDAG 12 juni 2012 17 Bibliotheek samen met mediatheek in Zwincollege; ook locaties op scholen in Sluis, Aardenburg, Breskens en IJzendijke door Henk Boot SLUIS - Ze zijn het eens over de op zet van het nieuwe bibliotheek werk in de gemeente Sluis. Maar over de financiering ervan hebben de gemeente Sluis en de Stichting Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen een serieus probleem: één ton. B en W van Sluis vinden dat de bieb dat geld maar moet ophoesten. De bieb daarentegen kijkt daarvoor naar de gemeente. Vanavond spreekt de politiek in Sluis zich uit over de bibliotheekvisie van B en W. Wat is er aan de hand? De Stich ting Bibliotheek Zeeuws-Vlaande ren wil weg uit De Hoekzak in Oostburg. Met goedvinden van de gemeente Sluis. Er wordt nu ge mikt op een locatie in het Zwincol lege in Oostburg. Daar hebben ze al een mediatheek en dat lijkt zo wel de school, als B en W van Sluis als de Stichting een gunstige combinatie. Daarnaast wil de Stichting Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen in Aar denburg, Breskens, Sluis en IJzen dijke in totaal vier schoolbibliothe ken onderbrengen. Goed idee, want dan is er sprake van een rede lijke spreiding over de gemeente, vinden ook B en W van Sluis. Alleen: wie betaalt wat, is nu de vraag. De gemeente wil minder gaan betalen voor het bibliotheek werk. Nu dokt Sluis jaarlijks zo'n 5 ton) inclusief de huur (150.00 eu ro) voor De Hoekzak. Voor ongeveer dat bedrag zegt di recteur Rudi Crombeen van de Stichting Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen ook de nieuwe huis vestingsplannen te kunnen bekos tigen. „De gemeente krijgt uitein delijk meer voor hetzelfde geld", luidt zijn mening kort samenge vat. Maar B en W van Sluis willen toe naar een subsidie van maximaal 4 ton per jaar. Daarmee beweegt Sluis zich op het niveau van wat de Vereniging van Nederlandse Ge meente voorstelt. Waarbij B en W aantekenen dat de bieb zelf voor extra inkomsten zou kunnen zor gen. Bijvoorbeeld door een leen- prijs per boek in te stellen. Of door de abonnementsprijs voor le zers vanaf 18 jaar op te krikken van 40 euro naar 100 euro per jaar. „Voor Sluis maken we geen uitzon dering", aldus Crombeen. „We hanteren in heel Zeeland dezelfde abonnementsprijzen en we ken nen geen leenprijs per boek. De bieb is een basisvoorziening en het mag geen eliteclub worden." door René Hoonhorst Suikerbieten grondstof voor chemie 18 en 19 HULST - Het is al weer bijna zes jaar geleden dat Ria en Piet Hame link een rondreis naar China maak ten. Maar het Hulster echtpaar denkt, dankzij een eikeltje, nog da gelijks aan de Chinese Muur en Het Plein van de Hemelse Vrede. Vlakbij dat beroemde plein raapte Piet in de zomer van 2006 drie ei kels op. Thuis bleven de eikels het eerste jaar liggen, maar vervolgens gingen ze de grond in. Eentje deed niets, de tweede stak een klein tak je omhoog alvorens de geest te ge ven, maar de derde begint zowaar op een boompje te lijken. Ook de derde eikel had het moeilijk om te ontkiemen. Het stammetje van de kleine eik stopte na een jaar met groeien. Maar na een tijdje groeide een vertakking van de stam flink uit. En nu, vier jaar nadat de eikel werd geplant, lijkt het boompje zo waar een echte eik te worden. „Er zit al een blad van 39 bij 25 centi meter aan", zegt de 80-jarige Piet trots. Of het echt bijzonder is dat een Chinese eikel in Nederland tot bloei komt, weten Piet en Ria niet. Of het een bijzondere soort eik is, is hen ook niet bekend. De Terneu- zense bomenkenner Lucien Calle Piet Hamelink bij het Chinese eikeltje, dat steeds meer een echte eik wordt. foto Camile Schelstraete weet ook niets van Chinese eiken. Hij meldt dat in andere wereldde len meestal ook andere eiken voor- komen.„Dat sluit niet uit dat uit een eikel een eik ontspruit. Maar of die boom dan overleeft in een gebied met heel andere grond en een heel ander klimaat is de vraag." Calle is verbaasd dat het eikje een heel groot blad heeft voortgebracht. Maar hij waar schuwt dat dat er ook op kan dui den dat het boompje al zijn groei kracht in het blad heeft gestoken en straks niets over heeft om de stam verder omhoog te laten schie ten. Piet en Ria Hamelink hopen dat het boompje toch de kracht vindt om verder te groeien. Aan Piet zal het niet liggen. Hij staat elke mor gen in pyjama bij het eikje. Om hem water te geven en bemoedi gend toe te spreken. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen wil onderzoeken of een web cam op het dak van het stadhuis in Terneuzen bijdraagt aan de pro motie vanTerneuzen als haven en vestigingsplaats. Het hangt niet alleen van techni sche en financiële aspecten af of het plan haalbaar is, maar ook van juridische aspecten. Het college van burgemeester en wethouders doelt daarmee onder meer op het openbaar vertonen van de beelden op internet. Ook moet duidelijk zijn wie de webcam beheert. Het college van B en W beantwoordt hiermee vragen van TOP/Ge- meentebelangen. Een aantal frac tieleden was een paar maanden ge leden op een bijeenkomst in Gent over de Seine-Scheldeverbinding. Hoewel de verbinding in Terneu zen begint, werd de havenstad de hele dag niet genoemd. Reden voor de coalitiepartij om weer eens een oud promotieidee uit de kast te halen: een webcam. Vijf jaar geleden werd dat om finan ciële redenen afgeschoten. „Maar inmiddels is de techniek verbeterd en zijn de kosten aanzienlijk la ger", aldus fractievoorzitter Giel van Boom. Het liefst ziet hij een webcamketen door heel Terneu zen. „De beelden van de nieuw te bouwen zeesluis zullen, naar ver wachting, een ware hit worden en bekendheid van Terneuzen vergro ten. Ook nog beschikbare indus- triegrond kan worden getoond." NIEUWVLIET - Tijdens het Neder lands Kampioenschap Living Sta tue in Valkenburg heeft Rini Fe- nijn uit Nieuwvliet gewonnen in de categorie 'Vernieuwend Con cept Levende Standbeelden' met zijn 'Blue Man Blue Thoughts'. Hij mag nu naar het WK, op 23 sep tember in Arnhem. Ook De Wens- put van Maris Laperdrix uit Groe- de mag naar het WK, omdat burge meester Eurling van Valkenburg die als zijn favoriet aanwees. ABONNEE VEILING VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 WWW.PZC.NL/VEIUNG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57