Kritiek op Zeeuws plan Samen op weg naar een groene economie 221 zeeland V A VBk. alleen voor nodig hebt Bromfiets weg Betaal watje dinsdag 12 juni 2012 Hoorzitting over marinierskazerne in Kamer 'Het is ook een geweldige impuls voor de ^jÊ ÊËÉk grensoverschrijdende regio' Minister Maxime Verhagen Dat bijna de helft van de Twee de Kamer pas na de verkiezin gen over de toekomst van de marinierskazerne in Doorn wil praten is bekend. Maar gisteren nam ook de PW een uiterst kriti sche houding aan. De gevolgen voor Zeeland zijn onduidelijk. door Jeffrey Kutterink Zeeland heeft geen goed visitekaartje ach tergelaten. Commissa ris van de Koningin Karla Peijs is arrogant. Ze praat te gemakkelijk over belas tinggeld. Het plan van Zeeland voor een nieuwe kazerne is gebak- ken lucht. Er is en blijft: een ver schil van 62 miljoen euro tussen nieuwbouw en renovatie. Zeeland kan niet aantonen dat ze dat gat kan dichten." Dat zei PW-Kamerlid Marcial Her nandez gisteren na afloop van de hoorzitting in de Tweede Kamer over de mogelijke verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen. Hernandez: „Peijs rekent erop dat verkoop van de ka zerne in Doorn zo'n 30 miljoen oplevert. Maar wat als niemand die kazerne wil kopen? Wie draait dan voor het financiële gat op? Zeeland stelt ook gronden om-niet beschikbaar. Het is en blijft belastinggeld. De antwoor den van Zeeland waren te gemak kelijk. Ik moet er nog eens een nachtje over slapen of we de ver huizing eind juni wel in de Kamer moeten behandelen. Doorn kwam tegen de verwachting in wel met feitelijkheden." Zijn reactie is politiek belangrijk. Want alleen WD, CDA, PW en Brinkman wilden de discussie over de marinierskazerne niet over de verkiezingen tillen. Als de PW van mening verandert, is het de vraag of de Kamer voor de verkie zingen nog een besluit neemt. Behalve PW, waren ook D66, PvdA en GroenLinks kritisch over de mogelijke verplaatsing van de Van Braam Houckgeestkazerne. Of het een CDA-onderonsje is? Of iets van compensatie voor de Hedwigepolder? En hoe zit het nou met de kosten? Peijs: „We staan voor onze berekeningen. Als defensie hogere eisen gaat stellen komt er iets bij. Maar daar gaan wij niet over. Wij hebben gere kend op basis van wat defensie te gen ons gezegd heeft." Ze nam met kracht afstand van suggesties over een CDA-onderons je tussen haar en defensieminister Hans Hillen. „Dat verhaal hangt me de keel uit. De Commissaris van de Koningin in Utrecht is ook een CDA' er." Ook verwierp ze de indruk dat het een doekje voor het bloeden is voor de Hedwigepolder. „Alsof ik de Zeeuws-Vlamingen zou uitver kopen. Dat heeft geen stijl." Defensie gaf aan dat zelfs na reno vatie de kazerne in Doorn niet aan de wensen zal voldoen en dat nieuwbouw in Vlissingen de voor keur heeft. Duidelijkheid over de exacte kosten kan nog niet wor den gegeven. Er wordt volgens het ministerie nog gerekend. Ook is niet duidelijk aan welke eisen een nieuwe kazerne precies moet vol doen. Daardoor moeten zowel Zee land als Utrechtse Heuvelrug aan names doen. En de Kamer kan die cijfers niet vergelijken. Utrechtse Heuvelrug pleitte daarom voor een onafhankelijk onderzoek naar de huisvestingseisen. Verder stelde ze dat er in Doorn wel degelijk ge noeg ruimte is voor uitbreiding en dat de kosten van renovatie lager •zijn dan van nieuwbouw. Nederland en Vlaanderen gaan intensief samenwerken om de biogebaseerde econo mie te stimuleren. Een bila terale werkgroep van ex perts begeleidt de samen werking en stippelt een marsroute uit. door Wout Bareman Nederland en Vlaande ren hebben internatio naal een. voorsprong mede dankzij het grens overschrijdende project Bio Base Europe met een trainings- en voor lichtingscentrum in Temeuzen en een Pilot Plant aan de Moervaart in de Gentse kanaalzone. Minister Maxime Verhagen (econo mie, landbouw en innovatie) en de Vlaamse premier Kris Peeters benadrukten maandag bij de ope ning van de twee locaties de nood zaak van samenwerking. Het verge makkelijkt zo goed als zeker de weg naar de goed gevulde Europe se subsidiepotten voor biogebaseer de economie en op die manier kunnen ook gemakkelijker hinder nissen worden weggenomen op het gebied van wet- en regelge ving, scholing en erkenning van wederzijdse diploma's. Peeters en Verhagen benadrukten dat de omschakeling naar de bio-economie er één zal zijn van de lange adem. Bio Base Europe kan die wel iets bespoedigen. In de plant aan de Moervaart kunnen bedrijven gebruikmaken van hy permoderne proefinstallaties en personeel lean worden opgeleid of omgeschoold via het trainingscen trum in Terneuzen. In beide loca ties is 21 miljoen euro gepompt door Europa, Vlaanderen en Ne derland. Verhagen: „Het geeft nog eens aan hoe belangrijk wij dit project vin den. Het is ook een geweldige im puls voor de grensoverschrijdende regio." Peeters: „Haast is geboden. We lopen nu nog voorop, maar de concurrentie rust niet en is jaloers op Gent Bio Energy Valley en nu Bio Base. Wij als bestuurders zijn overtuigd van de potenties, de be drijven inmiddels ook. We zijn sa men op weg naar een groene eco nomie." Een hele rij sprekers - zo wel in Gent als in Temeuzen - zong het loflied op de plant en het opleidingscentrum, dat overigens ook met een permanente exposi tie zal proberen de jeugd te interes seren in de technische beroepen. De twee bewindslieden openden de plant aan de Moervaart met een druk op de knop, waardoor een regen van groene en blauwe snippers op de honderden geno digden neerkwam en commissaris der koningin Karla Peijs in een rookwolk verdween. In Terneuzen drukte Verhagen alleen op de knop, waarmee hij een filmpje in gang zette, terwijl Peeters per com puter een proces-operator naar het auditorium dirigeerde. Commissaris Karla Peijs verdween door de openingshandeling in een rook wolk. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - In de nacht van zon dag op maandag werd uit de tuin van een woning in Poortershove in Middelburg een bromfiets gesto len. Het gaat om een rode Gilera, type C27 met kenteken DX 165 T. De bromfiets stond op slot met een ketting- en een stuurslot. ABONNEE VEILING telfort.nl 08001707 Telfort winkels VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 WWVV.P7C.N! 'VERING PZC Werkt in je voordeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56