Zorgen over bezuiniging op preventie Nieuw restaurant in Goes rijgt gerecht aan het zwaard Het is bijna tijd voor de ramen BEVELANDEN/THOLEN almanak Dierenpoliie DINSDAG 12 juni 2012 17 Betaalbare, energiezuinige woningen 18 en 19 Zeeuwse gemeenten moeten vanaf 2015 zelf opdraaien voor kosten maatschappelijke opvang en verslavingszorg door Luc Oggei GOES - De Zeeuwse gemeenten moeten vanaf 2015 zelf opdraaien voor de kosten van maatschappelij ke opvang en verslavingszorg. Het Rijk bezuinigt namelijk op die zogeheten mo-gelden. Voor Zee land gaat het om 1,2 miljoen euro. Dat bedrag wordt uitgekeerd aan centrumgemeente Vlissingen, die het vervolgens weer verspreidt. Vanaf volgend jaar wordt de subsi die al afgebouwd, tot nul vanaf 2015. De ontwikkeling baart het Goese college van burgemeester en wet houders zorgen, zegt wethouder Jan de Pooter. Volgens hem zijn er op dit moment gesprekken gaande met partners in het veld over hoe opvang en preventie in de toe komst met dezelfde kwaliteit kan worden geboden, maar dan goed koper. „De vraag is of we die 1,2 miljoen gaan verdelen over de ge meenten en of we dat willen dra gen." Over vier ton is inmiddels een akkoord, over de resterende acht ton moet in de loop van dit jaar duidelijkheid komen, aldus De Pooter. Ook GroenLinks en SP in de Goe se gemeenteraad zijn ongerust over de ontwikkeling. Volgens GL-raadslid Dorith van Ewijk is be knibbelen op preventie 'het paard achter de wagen spannen'. „Dat komt als een boomerang terug, want uiteindelijk zullen we duur der uit zijn. Voorkomen is altijd IMMIBIIIIIIIBIIIIIIillli'IIIIWIIIWilii'iliili'iTl'iJ'l'IIIIIB'IIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIWMil II nog beter dan genezen." De beide fracties uiten hun zorgen naar aan leiding van het Goese Uitvoerings programma aanpak alcohol en drugs, waaruit onder meer blijkt dat drank- en (hard)druggebruik in Goes toeneemt. Het gaat dan vooral om 'bingedrinken' (vijf gla zen alcohol in zeer korte tijd) on der jongeren, het drinkgedrag in sportkantines tijdens de 'derde helft', en comazuipen. Ook staat in de nota dat de verwachting is dat het dealen rond scholen en in het uitgaansgebied zal toenemen als gevolg van de invoering van de wietpas. „Daar hebben wij altijd al voor gewaarschuwd", zegt Marjan van Heugten (PvdA). Wat betreft het alcoholmisbruik is het volgens burgemeester René Verhulst zo dat bewustwording meer doet dan 'kruistochten'. „Dat keert zich eerder tegen je." Over het harddruggebruik stelt hij dat het ook vaak om hoger opgeleiden gaat, die het zich kunnen permitte- GOES - De restauratie van het trac- tiegebouw op het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes is in volle gang. De histori sche werkplaats annex locomotie- venstalling uit 1927 wordt in oude luister hersteld. Het werk kan worden gedaan dankzij fikse subsidies. Op dit mo ment is door hoofdaannemer St- rukton Bouw en Onderhoud al veel herstelwerk verricht, onder meer aan de gevels, beton, licht- kappen en dakbedekking. Nu wordt er druk gewerkt aan de vloe ren. Binnenkort begint de inbouw van de nieuwe raampartijen, die al lemaal nieuw en op maat worden gemaakt aan de hand van één over gebleven half exemplaar. Wel brengt het werk overlast met zich mee, want door de werkzaamhe den is er ruimtegebrek. Restauratie werk aan treinstellen ligt daarom zo goed als stil. De aannemer is ovér een week of zes klaar, maar daarna hebben de vrijwilligers zelf nog ruim een jaar werk aan onder meer het opknappen van de grote houten deuren. Het tractiegebouw zal straks, naast het gebruik als werkplaats, ook een museumfunc tie krijgen, www.pzc.nl/video abonnee veiling VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling PZC GOES - 'Restaurant de Werelt, heel de wereld op een spies'. Dat is de slogan van Restaurant De Werelt, dat zaterdag de deuren opent in de Wijngaardstraat in Goes. De eetgelegenheid neemt de gas ten volgens eigenaar Rudi de Kooning mee op een culinaire reis rond de wereld. Het restaurant - wordt gekenmerkt door het berei den van de gerechten op de Brazili aanse barbecue - churrascaria ge noemd - en het serveren van de ge rechten geregen aan een zwaard. Aan het zwaard worden de ver schillende gerechten aan tafel ge presenteerd en geserveerd. Het ma ken van een keuze is niet nodig. Tijdens het diner komt de gehele kaart voorbij. Deze manier van werken is afkomstig van een oude anekdote over een vergeetachtige ober die door zijn vele fouten zijn baas verplichtte tot het serveren van alle gerechten aan alle gasten. De kaart is gebaseerd op verschil lende culturen en de daarbij horen de eetgewoontes. Het nieuwe res taurant bevindt zich in het gelijk namige pand de Wereld. In het verleden was brouwerij De We reld er gevestigd, toen uitgebaat door een voorvader van de huidi ge eigenaar. Het restaurant is geo pend van donderdag t/m zondag vanaf 17.00 uur. www.werelt.nl Tip? redactie@pzc.nl Die Middelburgse loopt sinds zon dag wat schichtig door haar stad. Vooral als ze een agent ziet aanko men. Ze vreest dat ze heel hoog op de hitlijst van de dierenpolitie terecht is gekomen. Ze heeft namelijk de dood van een groot aantal dieren op haar geweten. Ze liet namelijk zater dag de honingpot geopend achterop het aanrecht. De volgende ochtend zag ze dat mieren die hadden ont dekt en een fink aantal van hen wa ren in de pot gekropen, bedwelmd ge raakt en jammerlijk omgekomen. r 'U-T -a III rinm Het tractiegebouw heeft al weer veel van zijn oude glorie terug. Binnenkort worden de ramen met speciaal opnieuw gemaakte stalen kozijnen geplaatst. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51