Klein zeegras verhuist naar Slikken van Viane Toch kans op laag obstakel langs kade Bruinisse Dijkversterking i8l Restauratie werkplaats stoomtrein in volle gang Optreden Don Giuliani ÈP5I Machinefabriek wordt toegankelijk gemaakt voor het grote publiek dinsdag 12 juni 2012 \£3ké door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Er bestaat een redelijke kans dat er -tegen de zin van het dagelijks gemeentebestuur- toch extra veiligheidsmaatregelen wor- den getroffen op het havenplateau van de Vissershaven in Bruinisse. Een voorstel van WD-raadslid Tom Soeters om langs de rand van de vernieuwde haven een obstakel te plaatsen zodat auto's niet zo maar in de haven kunnen rijden, kon ook bij een aantal andere par tijen op sympathie rekenen, zo bleek maandagavond in de com missievergadering Openbare Ruim te. De WD wil -nét als bij de Nieuwe Haven in Zierikzee- een stalen buis van zo'n twintig centi meter hoog langs de kade. Het college liet al eerder in ant woorden op schriftelijke vragen van Soeters weten dit niet op z'n plaats te vinden, omdat de Vissers haven ook na de herinrichting pri mair een werkhaven blijft. Wet houder Wim Stouten benadrukte maandag nog eens dat de tijdens evenementen dranghekken langs het water worden geplaatst. Ook had de wethouder met vissers ge sproken die hem hadden verteld dat ook een laag obstakel een be lemmering zou vormen. Dat geluid is in strijd met de me ning van voorzitter Cees Otte van Vissersvereniging Algemeen Vis- sersbelang. Hij liet maandagmid dag weten geen enkel bezwaar te gen een soortgelijk obstakel als langs de Nieuwe Haven in Zierik zee is aangebracht. „We hebben aangegeven dat dat bij ons ook heel goed kan", aldus Otte. Ter hoogte van de veertig meter lange loswal zou volgens hem het obstakel op de rand moeten staan, zodat heftrucks goed bij de sche pen kunnen. Otte: „En bij de sche pen zelf kan het anderhalf, twee meter uit de kant zodat we ruimte hebben om te werken", zegt hij. „Veiligheid gaat boven alles." Tij dens de commissievergadering werd het pleidooi van de WD ook nog eens onderstreept door de dorpsraad van Bruinisse. In de raad van 28 juni komt Soe ters met een voorstel om de voor ziening, die enkele tienduizenden euro's zal kosten, te realiseren. door Luc Oggel GOES - De restauratie van het trac- tiegebouw op het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes is in volle gang. De histori sche werkplaats annex locomotie- venstalling uit 1927 wordt in oude luister hersteld. Het werk kan worden gedaan dankzij fikse subsidies. Op dit mo ment is door hoofdaannemer St- rukton Bouw en Onderhoud al veel herstelwerk verricht, onder meer aan de gevels, beton, licht- kappen en dakbedekking. Nu wordt er druk gewerkt aan de vloe ren. Binnenkort begint de inbouw 'smmms^mfmsggsassssssiasBssssBaa^^BfsssssmsssBa^mm BURGH - Het ensemble Don Giulia ni geeft zaterdagmiddag 16 juni een concert in de kerk van Burgh. Het ensemble bestaat uit: Marina Eckhard (mandoline) en Ron Leendertse (gitaar). Zij bieden een afwisselend programma met transcripties van Spaanse en Zuid-Amerikaanse composities en werk van onder meer Vivaldi, Beet hoven en Pagninien Calace. Het optreden begint om 16.00 uur. Goe" en KeiWierve Abemec Goes Smithweg 9, Goes Vrijdag 15 juni van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag 16 juni van 10.00 tot 17.00 uur ABEMEC B r/jHtiM.M "jjevicd^ Abemee Kerkwerve Verseputseweg 3, Kerkwerve Vrijdag 22 juni van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag 23 juni van 10.00 tot 17.00 uur Projectbureau Zeeweringen is een samenwerkingsverband van Rijkswaterstaat en Waterschap Scheldestromen. Het bureau zorgt voor de versterking van de steenbekleding van de dijken in Zeeland. Deze voldoet niet meer aan de wettelijke norm. Om te voorkomen dat het zeld zame klein zeegras verloren gaat door werkzaamheden voor dijk versterking wordt de vegetatie verhuisd van de Slikken van de Krabbenkreek bij Sint Philips- land naar de Slikken van Viane bij Ouwerkerk. door Piet Kleemans Waar het precies aan ligt weet niemand, maar het is een hard feit In de afgelo pen drie decennia is het areaal klein zeegras op de slikken in de Oosterschelde teruggelopen van 1200 tot naar schatting 60 a 80 hec tare. Het groot zeegras is al uitge storven. Om het ldein zeegras te behoeden voor een definitieve on dergang wordt voorzichtig omge sprongen met wat er nog over is van deze vegetatie. In 2013 wordt door projectbureau zeeweringen de dijk bij Sint Philipsland ver sterkt. Om dat werk te kunnen doen is een 'werkstrook' aan de natte voet van de dijk nodig. In 2007 is het bureau Zeeweringen in samenspraak met onderzoekers van de Radboud Universiteit in Nijmegen begonnen met het ver plaatsen van Klein Zeegras van plekken waar het bedreigd wordt naar plaatsen waar het ongehin derd tot wasdom kan komen. Na afloop van het werk monito ren onderzoekers van de Radboud Universiteit de groei van de plan ten op de nieuwe locatie. Rad- boud-woordvoerder Wim Giesen: „We zien vaak dat het in het eer ste en tweede jaar na de Verhui zing' nog goed gaat, maar vaak in het derde jaar een dip ontstaat. Maar we zijn er nog niet achter 'We zien vaak dat het in het eerste en tweede jaar na de 'verhuizing' nog goed gaat' waar dat precies in zit." Om de om standigheden voor het te verhui zen klein zeegras zo gunstig moge lijk te maken wordt onder meer ge keken of er ter plaatse niet al te veel wadpieren zitten. Deze dier tjes kunnen met het hun gewroet in de slikbodem zorgen voor on dermijning van de toplaag waar door het zeegras mogelijk niet aan slaat. Giesen: „Als er meer dan 40 wadpieren per vierkante meter slik zitten moeten we ingrijpen. Wat we dan doen is voor het plan ten van het zeegras eerst een schel penlaag aan te brengen en dan pas de plak slik met zeegras. Wadpie ren komen niet door die schelpen laag heen." Het projectbureau Zeeweringen be schouwt de Slikken van Viane als een natuurlijke groeiplek voor het klein zeegras. De verhuizing van het klein zeegras neemt naar ver wachting één week in beslag. Pro jectbureau Zeeweringen versterkt de steenbekleding van in totaal 325 kilometer dijk in Zeeland. Het project moet in 2015 afgerond zijn. "van de nieuwe raampartijen, die al lemaal nieuw en op maat worden gemaakt aan de hand van één over gebleven half exemplaar. Wel brengt het werk overlast met zich mee, want door de werkzaamhe den is er ruimtegebrek. Restauratie werk aan treinstellen ligt daarom zo goed als stil. De aannemer is over een week of zes klaar, maar daarna hebben de vrijwilligers zelf nog ruim een jaar werk aan onder meer het opknappen van de grote houten deuren. Het tractiegebouw zal straks, naast het gebruik als werkplaats, ook een museumfunc tie krijgen. www.pzc.nl/video Het groot zeegras is al uitgestorven. Om te voorkomen dat het klein zeegras eenzelfde lot beschoren is, wordt er voorzichtig omgegaan met het zoutminnende plantje. Als er op de nieuwe plek teveel wadpieren zijn wordt waar nodig eerst een 'pierwerende' laag schelpen neer gelegd. foto Dirk-Jan Gjeltema Met speciaal voor dat doel gemaakte kunststof bakken wordt het te verhuizen klein zeegras van het slik op een boerenkar gelegd. De tien centimeter dikke plak slik met zeegras wordt om uitdroging tijdens het transport naar Ouwerkerk te voorkomen met natte doeken afgedekt. foto Dirk-Jan Gjeltema Kijk voor meer informatie op www.abemec.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nu de gemeente Vlis- singen investeringen verricht in de voormalige Machinefabriek van scheepswerf De Schelde, ver dwijnt de zo gevreesde sloopha mer weer wat verder uit zicht. Het totale casco van de monumen tale fabriek wordt wind- en water dicht gemaakt. Door het casco te conserveren, blijft ook het openba re gebied veilig. Bovendien heeft de gemeente het stoepje bij de in gang gefatsoeneerd. Eén van de drie hallen wordt mo menteel ook onder handen geno men, zodat er bezoekers kunnen worden ontvangen. Het is leegge ruimd, schoongemaakt, de vloer is geëgaliseerd en en er komen nood uitgangen in. Ook wordt er verlich ting, inclusief noodverlichting in aangebracht. Het gaat om hal 3, die 'uit technisch en financieel oog punt' op de meest eenvoudige wij ze publieksvriendelijk en dus vei lig te maken. Voor de andere twee hallen zou den duurdere technische ingrepen nodig zijn. Maar omdat de hallen met omtrekken van dertig bij ne gentig meter alleen al 2700 vierkan te meter tellen, voldoet eentje al ruimschoots in behoefte. De eer ste gebruiker heeft zich ervoor aan gemeld: het Zeeland Nazomer Fes tival. Dat wil daar eind augustus een aantal voorstellingen laten uit voeren. Een andere aanvraag die de gemeente Vlissingen heeft bin nengekregen, komt van de organi satie van de ijsbaan die andere ja ren nog in de Zware Plaatwerkerij stond. Vanwege het succes zou de Ijsfabriek nog een tandje groter mogen. Hier moet Vlissingen ech ter nog een besluit over nemen. Bij dit tijdelijke gebruik van hal 3 blijft het voorlopig. Projectontwik kelaar AM onderzoekt namens de gemeente en andere marktpartijen de mogelijkheden voor herontwik keling en herbestemming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46