Ij Overstap vmbo-havo verandert 'Verzuip je kennis niet' commentaar Lichtpuntjes Nu maar eens kijken wat ze betalen Het mobiliteitscentrum blijft intact Blijven hopen op nieuw werk dinsdag 12 juni 2012 27-04-2012 02-06-2012 07-06-2012 11-06-2012 j De kans op een doorstart is zo goed als verkeken. De curatoren besluiten tot executieverkoop i omdat de gegadigden Alumet (gieterij) en Century i (anodefabriek) een eindbod van de curatoren negeren. Overna- mekandidaten hebben nog zes i weken de tijd om met Zeeland I Seaports zaken te doen, maar er lijkt weinig hoop meer op succes. Het beeld is compleet omgedraaid. Een doorstart van Zalco is nog nooit zo dichtbij geweest. Na gesprekken met i Zeeland Seaports willen UTB Industry uit Utrecht (Alumet is inmiddels afgehaakt) en Century de overname doorzetten. Zeeland Seaports en de Nationale Borgmaatschappij verschilden tot nu toe van mening over hoe de opbrengst bij verkoop moet worden verdeeld. Er lijkt nu overeenstemming te zijn. De onderhandelin gen rond Zalco lijken steeds meer op een soap. De curatoren stellen een perscon ferentie over de doorstart te elfder ure uit, omdat de kopers het toch niet op alle punten eens zijn. Het is dan toch zo ver. De gieterij en de anodefabriek van Zalco krijgen een doorstart. UTB Industry (voor de gieterij) en het Amerikaanse j Century (voor de anodefabriek) i zijn de kopers. De smelterij is 1 vanwege de hoge energiekosten 1 niet meer te redden en wordt ontmanteld door UTB. Willem Adriaansens en Rolant Quist Een 8 voor Robben? Een zes voor Van Persie? Kijk voor het rapport van Oranje op www.pzc.nl/oranjerapport STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Tussen alle ellende van het faillissement van de Vlissingse alumi- umfabriek Zalco ver schijnen wat lichtpuntjes. Het duurde lang, maar nu is het toch zover: kleine onderdelen van het bedrijf maken een door start. Dit betekent behoud van tachtig arbeidsplaatsen. In ver houding met de bijna zeven honderd man die vorig jaar nog bij Zalco werkte, is dat heel wei nig. Toch is deze doorstart be langrijk. De gedeeltelijke red ding bewijst dat niet alles en ie dereen over één kam wordt ge schoren, zoals dat vaak bij fail lissementen gebeurt. Wat de moeite van het behouden waard is, krijgt een kans. De doorstart van de gieterij en de anodefabriek is qua omvang zeer bescheiden, maar biedt mogelijk een basis om later op te bouwen. Deze kleine winst is binnen, maar voor honderden mensen is de ondergang van Zalco nog steeds een drama. Er zijn nog veel inspanningen nodig om alle ontslagen werknemers perspectief te bieden. GOES - Vmbo-leerlingen die na hun examen naar havo 4 willen doorstromen, moeten rekening houden met veranderde regelge ving. Vanaf volgend schooljaar ver dwijnen de toelatingscriteria tus sen scholen onderling. Het Ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap heeft daartoe opdracht gegeven. Volgens Bert Vo gel, voorzitter van het Zeeuws Schoolleidersoverleg is de maatre gel genomen om te voorkomen dat ouders gaan 'shoppen'. Vogel: „De ene school hanteert strenge re gels, terwijl een andere school al leen kijkt naar het gemiddelde exa menei] fer." Waarschijnlijk moeten de eindexa menkandidaten van 2013 al aan de nieuwe regels voldoen. „Er wordt nog overlegd, maar dat het door gaat, is zeker. Alle schoolleiders wa ren het razendsnel eens. Ik voorzie geen problemen," zegt Vogel. Er zijn vijf criteria vastgesteld; leer lingen moeten aan minimaal vier van de vijf voldoen. Leerlingen moeten een instapge- sprek houden en gestandaardiseer de vakaansluitingsmodules volgen. Verder moet het gemiddelde schoolexamencijfer minimaal 6,5 zijn. Niet alleen de resultaten zijn belangrijk, maar ook de algemene indruk. De meerderheid van de vmbo-4 docenten moet een posi tief advies geven. Aan de hand van een motivatiebrief is er een ge sprek met een toelatingscommis sie. foto's Lex de Meester Opluchting na de geslaagde reddingsoperatie van Zalco. MIDDELBURG - Alle jongeren die de ze week slagen voor hun eindexa men krijgen een felicitatiekaart met een bijzondere boodschap: 'Verzuip je kennis niet!' De Zeeuwse campagne 'Laat ze niet (ver)zuipen!' wil geslaagden en hun ouders waarschuwen. Op feestjes wordt vaak veel alcohol ge dronken. De campagne wijst op de risico's. Vooral voor de ontwik keling van je hersenen is het slecht: je hersenen groeien door tot je 24e. In een artikel krijgen ouders tips om te voorkomen dat hun kinderen te veel drinken. De campagne hoopt het alcoholge bruik onder jongeren te verminde ren. Vier op de tien jongeren tus sen de 16 en 18 jaar drinken op een avond regelmatig meer dan vijf glazen. Het aantal jongeren dat met een alcoholvergiftiging in zie kenhuis ADRZ belandde, steeg in 2011 met 40 procent ten opzichte van 2010. Jongeren onder de 16 drinken wel minder sinds 2007. info: www.laatzenietverzuipen.nl ABONNEE VEILING pfESj BIEDEN VANAF O www.pzc.nl/veiling FZC Bart Roelse, ex-werknemer Zalco. Hij klinkt niet echt opge lucht over de doorstart. „Ach, beter iets dan niets. We hebben het maar over 80 men sen. Voor Zeeland is het goed, dat er weer iets gebeurt en misschien vloeit er nog wel meer werk uit- voort, maar er werkten toch bijna 700 mensen bij Zalco." De ex-werknemer is ook voorzitter van de kadergroep FNV. Vanaf de cember is hij werkloos. „Ik hou hoop dat ik weer werk krijg en ik zal ook solliciteren, maar ik werkte bij de milieu-installatie en die komt niet terug in de oude vorm." 5Sf K Ben de Reu. Ben de Reu is blij. „Heel blij. Vooral omdat er nu om en nabij de honderd mensen weer aan het werk kunnen. En dan komen er natuurlijk altijd wel weer indirecte banen bij van toele veranciers en noem maar op. Tel daar de gezinsleden van die men sen bij, en je weet dat binnenkort een heleboel mensen gelukkig wor den. We hebben allemaal kunnen zien wat een impact ontslag heeft. Het mobiliteitscentrum blijft zich inspannen om ook degenen die nu niet aan een baan geholpen wor den, weer aan het werk te krijgen." FNV-bestuurder Koos de Meij. De Kapelse vakbondsbe stuurder Koos de Meij (FNV) heeft zodra hij het goede nieuws hoorde, contact ge zocht met de nieuwe eigenaren. „Piet Verburg van de CNV en ik hebben hen uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek. Hier is de cao voor de grootmetaal van toe passing; die moet in elk geval ge hanteerd worden. Bij Zalco zaten de werknemers behoorlijk boven de cao. Nu maar eens kijken wat de nieuwe eigenaren in de aanbieding hebben, want iedereen krijgt een nieuwe arbeidsovereenkomst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3