21 zeeland Bescheiden doorstart voor anodefabriek en gieterij CDA kapittelt De Reu dinsdag Een buur De krant 6 weken voor 18 euro! PZ€ Calvijn College in groene race dinsdag 12 juni 2012 door Marleen Blommaert Hij komt breed lachend binnen, als altijd. Zijn onafscheidelijke pet in zijn hand. De pet is ver schoten. Alle lange wandelingen in de polder hebben de pet ge maald: zoals de dingen hier meest al zijn, verweerd. Onze hond is blij als hij en zijn vrouw arrive ren. Onze luie oude hond die tel kens verandert in een blije pup zo gauw hij verschijnt. Zelfs mijn mensenschuwe zwarte kat ver trouwt hem. Ze kijkt hem rustig aan en sluit even haar ogen alsof ze wil zeggen: Ik ken jou, jij deugt. Zijn wieg stond in het Ho ge noorden in de stad Groningen. Zijn ogen gaan schitteren als hij Ede Staal het Hogeland hoort be zingen. De zachte weemoedige klanken van de Jacques Brei van het Groninger land voeren hem mee naar zijn jeugd. De wind van het lot voert hem en zijn kookkunsten naar alle uithoe ken van het land en daar voorbij. Hij beklimt de ladder van bakkers knecht tot leerling-kok tot chef-kok in tal van restaurants. Hij kookt thuis voor de oude Frits Philips. Uiteindelijk strijkt hij neer op onze dijk en wijdt zich aan het overdragen van zijn rui me ervaring en kennis aan jonge Zeeuwse koks in spe. Ook Sergio en zijn vrouw heeft hij opgeleid, maar misschien dat ik dat zelfver- zonnen heb. Zijn hulpvaardigheid is grenzeloos. Hij zorgt voor zijn hoogbejaarde buur, hij vangt mijn kinderen op en rijdt ze, als het moet, heen en weer naar school, naar tekenles, en zelfs naar het eind van de wereld als dat zou moeten. Hij laat de honden uit van meerdere werkende lui hier op de dijk. Hij kookt goddelijk en vertelt je boven iedere maaltijd, als Scheherazade, weer een prach tig verhaal. Ook zondag luidden we weer samen het weekend uit met dwaze verhalen, eten en drin ken. Een prachtig mens. Maar ook een mens met kanker, waar hij al jaren tegen vecht. Vandaag begint hij aan zijn zoveelste chemokuur. Net zoals velen neemt hij vandaag plaats in zijn stoel om het infuus te laten aankoppelen. Deze co lumn is voor hem en al degenen die vandaag en morgen het ge vecht weer aan moeten gaan. Sterkte Jan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg 1:0118-43 4050 L- walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terrieuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuw5-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeel and T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie pok het privacy statement op www.pzc.nll Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (n/qb) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld v Rekeningnummer an mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal iorgvuldig om mei persoonsgegevens. In lid cololc in treil u nadere Informatie aan. De groene kade bij het blauwe gebouw van Zalco zal veranderen in een kade waar zeeschepen kunnen aanleggen. Onder druk ontstaat soms een wondertje, zei curator Benne van Leeuwen. Een halfjaar na het faillissement van Zalco werd maandag de gedeeltelijke redding van de aluminiumfabriek in Vlissin- gen-Oost bekendgemaakt. door Edith Ramakers Het Nederlandse bedrijf UTB Industry met Cen tury uit Amerika was niet de eerste combina tie die voor de overname van Zal co in beeld kwam. UTB zat met een zeventall andere partijen op de reservebank. De curatoren Ben ne van Leeuwen en Ernst Butter- man zetten eerst in op een door start van het hele bedrijf in de combinatie Alumet en Century. Maar toen dat onmogelijk bleek kwam UTB Industry met Century aan de onderhandelingstafel en verliet Alumet het veld. Van Leeuwen: „We hebben er toen voor gekozen om de executie van het bedrijf in gang te zetten, waardoor maximale druk op de onderhandelingen kwam te staan en de praktijk leert dat er dan iets moois zoals we vandaag kunnen melden, kan gebeuren. Met de doorstart is iedereen gelukkig." De gieterij (UTB Industry) en de anodefabriek (Century) worden weliswaar voortgezet, maar de on rendabele aluminiumsmelterij wordt gesloopt. De energiekosten voor het produc tieproces van het smelten van alu minium zijn schrikbarend hoog. Volgens de curatoren was de ont manteling vooral voor Zeeland Seaports 'een forse aderlating'. De aluminiumsmelterij beslaat onge veer de helft van het terrein dat cir ca 50 hectaren groot is en het zou niet eenvoudig zijn om een nieu we pachter voor dat gedeelte van het terrein te vinden. Zeeland Seaport had echter ook veel kaarten in de hand, juist om dat het havenbedrijf ook nog ver huurder van de grond is. Voor de curatoren was het faillissement van Zalco in veel opzichten een complexe zaak. „We hadden aan vankelijk ook nog te maken met de Nationale Borg Maatschappij, een verzekeringsmaatschappij die eerste hypotheekhouder was", ver klaart Benne van Leeuwen. Zeeland Seaports en de Nationale Borg Maatschappij kwamen er door bemiddeling van de curato ren samen uit. „We konden niet om hen heen voor de verkoop van het bedrijf om een doorstart te maken", zei curator Van Leeuwen. Er werd een minnelijke regeling ge troffen tussen Zeeland Seaports en De Nationale Borg Maatschap pij, 'waarmee iedereen kon leven.' Hans van der Hart van Zeeland Seaports is dan ook gelukkig met de uitkomst. „We hebben extra mogelijkheden voor havenactivitei ten gekregen. We kunnen de kade uitbreiden met zo'n 600 meter, waar grote zeeschepen in de toe komst kunnen aanleggen. En er is geregeld dat het water ook over het terrein goed bereikbaar is." 17-12-2011 De provincie neemt het initiatief om werknemers aan ander werk te helpen. Er wordt een speciaal mobiliteitscentrum voor opgericht. 04-01-2012 MIDDELBURG - De CDA-statenfrac- tie ergert zich aan uitspraken van gedeputeerde Ben de Reu over meisjes die een opleiding volgen aan de Pedagogische Academie. De PvdA'er zei vorig week tijdens een symposium in Terneuzen dat 'er voor meisjes toch geen werk is te vinden'. Het CDA vindt dat de nigrerend en veel te ongenuan ceerd. De partij heeft schriftelijke vragen gesteld. De Reu zei het te betreuren dat dat Pedagogische Academie in Vlis- singen vrij veel nieuwe studenten trekt. De christen-democraten zijn juist blij met het feit dat de Hoge school Zeeland in september be gint met een opleiding pedago giek. Dat verstevigt de positie van de HZ als zelfstandige hogeschool. De CDA-fractie vindt dat gedepu teerde staten de HZ juist moeten complimenteren. De uitspraak van De Reu vindt de fractie haaks staan op de inspanningen van de provincie om onderwijs in Zee land te behouden en verbeteren. GOES - Leerlingen van het Calvijn College in Goes zijn met drie pro jecten naar de internationale ron de van de duurzaamheidsolympia de INESPO. Hun oplossingen voor duurzaamheidsvraagstukken be hoorden bij de beste tien (zo'n 130 leerlingen van 32 scholen deden mee). De internationale ronde ein digt vandaag. De beste inzendin gen worden beloond met een geld prijs en deelname in internationa le wetenschapsolympiades. Zalco gaat failliet. De 480 vaste personeelsleden en de 120 inleenkrachten van het bed rijf in Vlissingen-Oost verliezen hun baan. Acht kandidaten melden zich bij de curatoren voor een (gedeeltelijke) overname van Zalco. Havenbedrijf Zeeland Seapc speelt als eigenaarvan de grond een sleutelrol in de onderhan delingen, die moeizaam verlopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2