Nadal is de gravelkoning Boemeltje zet sprinters aan het werk sport 29 dinsdag 12 juni 2012 Sport in het kort TENNIS Spanjaard onttroont Björn Borg met zevende zege op Roalnd Garros Rafael Nadal geniet van zijn zevende eindzege op Roland Garros, nadat hij in de finale Novak Djokovic heeft verslagen. foto Bernat Armangue/AP Tennisster Arantxa Rus is geste gen naar haar hoogste positie ooit op de wereldranglijst. De speelster uit Monster klom in de mondiale ranking van plaats 88 naar 71 en is nu de beste Nederlandse. Ze haal de Michaëlla Krajicek in. Rus ver diende veel punten op Roland Gar ros, waar ze de vierde ronde be reikte. De winnares van het Frans Open, Maria Sjara- pova, is de nieuwe aan voerster van de wereldranglijst. NEC moet op zoek naar een nieu we sponsor. Flynth gaat geen nieu we verbintenis aan met de Nij meegse eredivisionist. De naam van de advies- en accountantsorga nisatie prijkte het afgelopen halve jaar op het shirt van NEC. De over eenkomst, waarmee enkele tonnen waren gemoeid, gold ook voor die periode. Bejde partijen zouden ver volgens in de zomer bekijken of een langere samenwerking werd aangegaan. Flynth ziet daarvan nu af. De firma acht de doelstellingen, een grotere naamsbekendheid in Nederland, in kort tijdbestek te hebben gehaald. De KNVB heeft de bekerfinale ko mend seizoen in De Kuip vastge steld op Hemelvaartsdag: 9 mei 2013. Na de finale volgt nog maar één competitieronde in de eredivi sie. In het afgelopen seizoen werd de bekerfinale al op 8 april ge speeld. Daarna volgden nog zes speelronden in de eredivisie, waar door het lang onzeker was hoe de verdeling van de tickets voor Euro pees voetbal zou uitpakken. UITSLAGEN TENNIS Parijs. Roland Garros. Mannen, finale: Nadal (Spa/2) - Djokovic (Ser/16-4 6-3 2-6 7-5. Halle. Mannen. Eerste ronde: Joezjni (Rus) - Haase (Ned) 6-3 6-2, Kohlschreiber (Dui/8) - Brown (Dui) 7-6 (4) 7-6 (4), Stebe (Dui) - Berlocq (Arg) 6-3 3-6 7-5, Zhang Ze (Chn) - Kamke (Dui) 6-4 7-6 (2), Kubot (Pol) - Nieminen (Fin) 6-4 6-4. WIELRENNEN Ronde van Zwitserland. World Tour. Derde etappe, Martigny-Aarberg: 1 Sagan (Slw) 194 km in 4.35.32, 2. Cooke (Aus), 3. Swift (GBr), 4. Guarnieri (Ita) 0.03, 5. Davis (Aus), 6. Hoetarovitsj (WRu), 34. Kruijswijk, 44. Hooger- land, 51. Gesink, 58. Poels, 64. Ten Dam, 70. Terpstra, 87. Slagter, 101. Kroon, 103. Molle- ma 0.27, 104. Langeveld, 113. Dekker 0.31. Algemeen klassement: 1. Costa (Por) 11.06.57, 2. Frank Schleck (Lux) 0.08, 3. Kreu- ziger (Tsj) 0.15, 4 Pinot (Fra) 0.19, 5. Roche (Ier) 0.21, 6. Löfkvist (Zwe), 16. Kruijswijk 0.47, 20. Gesink 1.09, 25. Poels 1.43, 30. Slag ter 1.59, 44. Ten Dam 2.46, 51. Mollema 4.16, 52. Hoogerland 4.25, 53. Dekker 4.37, 76. Terpstra 8.26, 103. Langeveld 10.44, 117. Kroon 13.46. Rafael Nadal wint in finale van Roland Garros van Novak Djokovic. Spanjaard is voor de zevende keer de beste op het gravel van Parijs. Nadal oogt fitter en hongeri ger dan in 2011. door Marco Knippen PARIJS - Van een apotheose bij het Franse Open kwam het niet. Het op zondag bijna gedoofde, maar plots toch nog opgelaaide vuur bij Novak Djokovic werd gistermid dag door Rafael Nadal in een extra tennissessie vakkundig geblust. De Spanjaard onderstreepte met zijn suprematie (6-4, 6-3, 2-6, 7-5) dat er slechts één gravelkoning is. Nadal behaalde zijn zevende triomftocht op het rode gemalen baksteen van het Parijse Bois de Boulogne. Die reeks betekent een ongeëvenaarde hegemonie in het door Ad Pertijs AARBERG - Peter Sagan bleef giste ren op het pittoreske dorpsplein van Aarberg alle rappe mannen voor, maar het scheelde een haar tje of de derde etappe van de Ron de van Zwitserland was niet geëin digd in de verwachte massasprint. Dankzij een regionale Zwitserse trein. Het boemeltje reed traag richting de spoorwegovergang, waarvoor het peloton al een tijdje geduldig stond te wachten. Uiteindelijk duurde het twee minuten voor de spoorbomen in Murten weer om hoog gingen. Op dat moment waren ook de drie leiders Morkov, Bonnafond mannencircuit. Björn Borg sloeg tussen 1974 en 1981 op Roland Gar ros een half dozijn titels bijeen, Na dal eiste in dezelfde tijdsduur één trofee meer op. „Nadal is onbe twist de beste speler op deze on dergrond", complimenteerde de verliezend finalist de kampioen. „Sowieso is hij een van de sterkste tennissers ooit." Nadal schroefde zijn grandslamto- taal op tot elf enkelspeltitels, waar mee hij op gelijke hoogte kwam met Borg en de al even illustere Rod Laver. Alleen Roy Emerson (twaalf), Pete Sampras (veertien) en Roger Federer (zestien) moet hij nog boven zich dulden. In het geval van Nadal lijkt de oogst aller minst binnengehaald. Zijn fysieke kwetsbaarheid, de afgelopen jaren een achilleshiel en bron van zorg, is afgenomen. De 26-jarige Mallor- caan oogt bovendien niet alleen fit ter dan voorheen, maar ook honge riger dan in 2011. De herwonnen motivatie is te dan ken aan de coup van Djokovic. Na- en Vangenechten evenzovele mi nuten verder uitgelopen. Op zestig kilometer van de finish keek de groep plots aan tegen een achter stand van meer dan acht minuten. „Ik was echt bang dat we ze door die spoorbomen nooit meer terug zouden pakken", zei ritwinnaar Sa gan. „Gelukkig zaten er nog twee klimmetjes in de finale en dat was ideaal voor ons jagers." Toch duurde het tot de laatste kilo meter eer de tempobeulen van de sprintersploegen de laatste twee vluchters Morkov en Bonnafond te pakken kregen. Even zag het er naar uit dat het verhaal van de gesloten spoorbo men nog een staartje zou krijgen. De voorste renners van het pelo dat Nadal de diepgewortelde rivali teit met Federer in zijn voordeel leek te hebben beslecht, werd hij vorig seizoen en begin dit jaar op niet mis te verstane wijze door de Serviër uitgedaagd. De Australian Open (twee keer), Wimbledon en de US Open werden een prooi voor Djokovic, en in drie van de vier gevallen was Nadal zijn laatste slachtoffer. Het zorgde voor een herschikking van de rangorde, waarbij Nadal (evenals Federer) opeens tot de rol van achtervolger was veroordeeld en Djokovic zich zelf tot de nieuwe wereldranglijst- aanvoerder promoveerde. Het geschonden blazoen moest worden opgepoetst, meende de ge tergde Nadal. Niet Federer vormde voortaan zijn belangrijkste richt punt, maar Djokovic. De huidige mondiale nummer twee analyseer de - samen met zijn oom Toni, coach én architect van het succes - het repertoire van zijn kwelgeest grondig en paste op details zijn ei gen tactisch plan aan. Die strategie- ton waren toen de bomen naar be neden gingen en het rode licht knipperde nog naarde overkant ge glipt. Rabo-renner Matti Breschel stopte direct aan de overkant toen hij zag dat de rest van het peloton moest wachten. Leider Rui da Cos ta en zijn complete Movistar-ploeg besloten door te rijden. „Omdat niemand van de jury in de buurt was", zei koerskapitein Marzio Bru- seghin na afloop op een persconfe rentie. „We wisten dus niet wat te doen." Juryvoorzitter Mirko Monti vond dat maar een vage uitleg, maar zei wel begrip te hebben voor het feit dat de renners door het rood wa ren gereden. „Ze konden bij die hoge snelheid zo snel niet meer wijziging sorteerde effect en betaal de zich uit: Nadal nam Djokovic, de man van het excellente voeten werk die als geen ander de kunst verstaat om aanvallen af te weren, weer in een houdgreep. Waarbij overigens aangetekend dat het tot drie keer aan toe gebeurde op gra vel, de meest geliefde ondergrond van de Spanjaard. Het is interessant om te zien hoe het ontbrande titanengevecht zich vanaf nu verder ontwikkelt. Djoko vic weet sinds gisteren dat zijn re cente alleenheerschappij ten einde is en dat, wil hij net als Federer en Nadal zijn carrière met een 'groot slem' omlijsten, hij eveneens zijn (gravel)spel verder zal moeten ver fijnen. Nadal daarentegen aast na drukkelijk op de troon. Immers, het puntensaldo dat Djokovic het komende kwartaal te verdedigen heeft, vormt een zware ballast. En dus zou het zomaar kunnen dat, na de resterende twee majors in deze jaargang, de hiërarchie op nieuw een ander aanzien heeft. remmen, zonder het risico het hal ve peloton in hun rug te krijgen." Hij besloot Rui da Costa en de zij nen dan ook niet te bestraffen voor hun daad. „Al mag je nor maal je niet door het rood rijden bij een spoorwegovergang." Na enkele kilometers werd het groepje Da Costa door een jurywa gen gesommeerd te wachten op het peloton. De koplopers moch ten gewoon doorrijden. „Gesloten spoorbomen worden gezien als een koersfeit. Net zoals een valpar tij de boel kan ophouden", zei Monti. Alle Nederlandse klassementsren ners eindigden in het peloton dat net voor de meet de vluchters te pakken had gekregen. George Hincapie beëindigt in au gustus zijn loopbaan. De 38-jarige Amerikaanse wielrenner neemt nog deel aan de Ron de van Frank rijk en de USA Pro Cy cling Chal lenge en houdt het dan na ne gentien jaar voor gezien als beroeps renner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29