281 Op de camping gloort hoop O 'Liever Huntelaar dan Van Persie' Spullen Het shirt f UT dinsdag 12 juni 2012 CHARKOV - De Duitse verdediger Mats Hummels doet ook graag een duit in het zakje bij het 'spitsen- vraagstuk' bij Oranje. Hij ziet liever Klaas-Jan Huntelaar in de spits. Hummels heeft namelijk slechte er varingen met Robin van Persie. „Met Borussia Dortmund heb ik het dit seizoen in de Champions League niet zo goed gedaan tegen Van Persie. Hij scoorde voor Ar senal drie keer in de twee wedstrij den tegen ons." Beter verging het Hummels in de Bundesliga tegen Huntelaar, de spits van Schalke 04. „Dat ging me wel goed af. Oranje moet meer aan vallen dan de Portugezen deden. Dit geeft ons natuurlijk meer ruim te om aan te vallen, maar zet ook meer druk op onze defensie." Meer dan een warm gevoel, moet het voetbalshirt dit EK technologische trots opwekken. De selectie van Van Marwijk hult zich in een shirt dat maker Nike niet in minder dan een A4'tje kaft omschrijven. Goed, er is een poging gedaan om historie en nostal gie in het shirt te verweven. Met de tekst 'Nieuwe Meesters' in de kraag, die de gedachten terug moet la ten gaan naar zeventiende-eeuwse kunstenaars als Rembrandt en Vermeer. Maar het shirt is toch vooral het product van acht gerecyclede PET-flessen. Voor zien van de Nike Dri-FIT technologie. Dit helpt de spelers hun lichaamstemperatuur te reguleren door transpiratie van het lichaam te verwijderen. De Duit se en Portugese verdedigers kunnen er de komende dagen ook naar hartenlust aan gaan hangen, want het shirt is 20 procent sterker door een nieuwe structuur van dubbel gebreide garens. Wat er ook gebeurt: het Ne derlandse legioen heeft in Charkov een onuitwisbare indruk achtergelaten. Veel Oekraïeners hullen zich in het oranje. door Wilber Hack Bij het Oranje-legioen in Charkov groeit langzaam weer het vertrouwen dat er voor het Nederlands elftal nog wat te halen valt tijdens het EK. Op de Oranje-camping is het ook niet zo moeilijk om na een paar biertjes te beweren dat er 'zeker gewonnen' wordt van aarts rivaal Duitsland. Bovendien zit daar inmiddels weer een aantal frisse mensen, dat het echec tegen Denemarken niet van nabij heeft meegemaakt. Wie voor de wedstrijd tegen Duits land komt, mag in ieder geval nog hopen met Oranje. Maar er zijn ook supporters die alleen voor het duel van zondag met Portugal een plaatsje in een leeuwentent heb ben geboekt. Het is nog maar de vraag of die tegen die tijd nog zal brullen. En een annuleringsverze kering wegens Oranje-leed bestaat nu eenmaal niet. De organisatie schat het aantal mensen met al leen een reis voor het duel met Portugal op ruim tweehonderd. Die zitten morgen met angst en be ven thuis op de bank. Want niets is zo erg om ergens als mosterd na de maaltijd te komen. De Oranje-camping had afgelopen weekeinde hoog bezoek: Nicolien Sauerbreij, de gouden snowboards- ter van de Olympische Winterspe len in Vancouver in 2010. De 32-ja- rige topsportster voelde zich pri ma op haar gemak tussen de vrolij ke fans: „Het is hier echt top. Ik had van tevoren niet kunnen be De Nederlandse supporters lopen in de Oranje-mars richting het stadion in Charkov, voorafgaand aan het duel met Denemarken, foto Koen van Weel/ANP denken dat het zo groots is. Zo veel mensen zijn aan het werk om alles goed te organiseren." Voor de snowboardster was haar bezoekje aan de camping ook een voorbereiding op haar taak in Lon den. Tijdens de Olympische Spe len in de Britse hoofdstad fun geert Sauerbreij als 'burgemeester' van de Oranje-camping daar. „Ik ben hier dus ook om alvast een ge voel te krijgen voor wat me te wachten staat." Sauerbreij zag dat het legioen uit Nederland een onuitwisbare in druk maakt in Charkov. Daar zijn ze aan de strakke discipline bij de vele militaire marsen gewend. De lokale kranten stonden gisteren vol met foto's van vrolijke chaos die door het centrum van de stad trok. Vooral de dubbeldekker wordt veelvuldig in beeld ge bracht. Een dergelijk voertuig ken nen ze in de Oekraïne alleen uit films. Het is ook opvallend hoe veel Oekraïeners er de afgelopen dagen in geslaagd zijn om oranje spullen met officiële KNVB-logo's te bemachtigen. Na de loting was er al veel aandacht voor de komst van vedetten als Robin van Persie, Arjen Robben en Wesley Sneijder. Die werd naarmate de aftrap dich terbij kwam steeds verder opge voerd. Op straat kom je geregeld een Oekraïense Sneijder of Rob ben tegen. De adoratie voor de gro te vedetten van het Nederlandse voetbal is er nog steeds, al kan de stemming in Charkov snel om slaan. Veel geduld hebben ze niet. Het waren de in oranje gestoken Oekraïeners die zich na de achter stand van Nederland tegen de De nen massaal tegen de ploeg van Bert van Marwijk keerden. Niets zou vervelender zijn dan over twee dagen in het centrum van Charkov een Oekraïense ver sie van Bastian Schweinsteiger te gen het lijf te lopen. Engeland speelde gisteravond in het wit tegen Frankrijk. Het volgende duel met Zweden gaat in het blauw. De Engelse fans liepen rood aan, toen bleek dat hun ploeg geen 'uit- shirt' in die kleur in de koffers naar Polen en Oekraï ne had. Zonder het rood waarin 46 jaar geleden de wereldtitel werd gewonnen, een groot töernooi spe len, dat is heiligschennis. Het voetbalshirt is een magisch ding. Het is het wa penschild, de vlag waarmee de ploeg ten strijde trekt en laat zien: dit zijn wij. Shirts worden gespaard, ge koesterd. Ze zijn historisch, imponerend of soms mooi van lelijkheid. Heerenveen moest zijn uitshirt wisselen toen het te veel leek op het wereldberoemde wit-met-rode-baan van Ajax. MW baarde opzien met strakke wielershirts. Oranje werd Europees kam pioen in een dessin dat elke omschrijving tartte. .MM* foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28