aansterken in het oog van de storm 25 'De Hollanders staan met de rug tegen de muur. Bij verlies zijn ze zo goed als uitgeschakeld.' De skybox 'Bij onze succesploeg werd ook heel wat gemokt' dinsdag 12 juni 2012 Lukas Podolski, aanvaller van Duitsland Wesley Sneijder: „Het kan toch niet zö zijn dat ik twee jaar lang kwalificatiewedstrijden speel en dan na twee duels op een EK snel naar huis kan." Van veel spelen word je niet moe, maar juist fit, vindt Robin van Per- sie, die dit seizoen alleen voor zijn club Arsenal al bijna zestig wed strijden afwerkte. Als je die theo rie van de spits loslaat op Oranje, zie je meteen wat het probleem kan worden. Zaterdag sprak zowel Van Marwijk als Löw over de benauwde lucht in Oekraïne, waardoor de omstan digheden loodzwaar waren. Van daag en morgen wordt het in Charkov met 34 graden nog veel warmer. En dan te bedenken dat het gisteren bij de afsluitende trai ning van Oranje in Krakau 16 gra den was en regende. Die overgang maakt het nog wat lastiger voor een ploeg, die niet alleen mentaal maar ook fysiek nog wel kan aan sterken. door Roel Wiche KRAKAU - Voor het eerst als bonds coach is Bert van Marwijk in het oog van de storm terechtgekomen. Is hij in staat om onder die im mense druk de juiste beslissingen te nemen? Het zijn de dagen van de waarheid voor de baas van Oranje. DE KWESTIE Huntelaar of Van Persie: is er in Nederland nog iemand te vinden die er géén mening over heeft? De roep van het volk is duidelijk: Klaas-Jan moet morgenavond te gen Duitsland in de spits. Bert van Marwijk is geen man die zich laat meevoeren in de stroom van de massa, maar hij moet nu wél een besluit nemen dat ver strekkende gevolgen kan hebben. Houdt hij vast aan Robin van Per sie als aanvalsleider en Oranje zou verliezen, dan krijgt de bonds coach alles en iedereen over zich heen. Geeft hij Huntelaar een kans ten koste van Van Persie, dan wordt de laatste een tijdbom die elk moment kan ontploffen bin nen een ploeg waarin de eenheid toch al uiterst broos is. Uit sportief en psychologisch oogpunt is alle bei opstellen wellicht nu de beste optie. DE BVTJES Het Nederlands elftal is geen voor beeldig collectief, maar een verza meling van BV'tjes met een niet te onderschatten eigenbelang. Bij suc ces vinden die BV'tjes geen plat form om zich te roeren. Bij tegen slag juist wél. De BV Huntelaar is achter de schermen bezig aan een offensief, de BV Van der Vaart ook. En hoeveel BV's zullen er straks op hol slaan, mocht het fout aflopen tegen Duitsland? De vraag is of Van Marwijk dan nog door dat mijnenveld kan laveren. DE MEDIA De media vormen een cruciale machtsfactor in het krachtenveld rondom het Nederlands elftal. De Telegraaf heeft inmiddels openlijk de aanval op Van Marwijk geo pend. Algemeen Dagblad is bezig aan een grote Huntelaar-promotie. Op tv vechten NOS Sportzomer en Voetbal International om de hoog ste kijkcijfers. De publieke opinie wordt van alle kanten bespeeld. DE KWESTIE (2) Als er ooit een moment is geweest waarop Van Marwijk zijn aanvoer der en schoonzoon had moeten wisselen, dan was het afgelopen za terdag tegen de- Denen wel. Mark van Bommel had een gele kaart op zak en kon het na zeventig minu ten op het middenveld niet meer belopen. Maar Van Marwijk durf de deze gevoelige wissel niet aan en haalde Nigel de Jong van het veld. Het gevolg: ook de BV De Jong is nu woest en de eigenlijk be graven schoonvader-schoonzoon discussie laait weer op. DE TOEKOMST Als Nederland er in de eerste ron de van het EK uitvliegt, wordt de positie van de bondscoach schier onhoudbaar. Het gezichtsverlies is nauwelijks meer te herstellen: het is 32 jaar geleden (EK 1980) dat Oranje voor het laatst de poulefase niet overleefde. Van Marwijk be seft ongetwijfeld als geen ander dat de wedstrijd van morgen avond tegen de Duitsers, en an ders die van zondag tegen de Por tugezen, zijn toekomst bepaalt. Hij bevindt zich in het oog van de storm, zoveel is meer dan ooit dui delijk. EK in het kort O De zware blessure van Grieks inter national Avraam Papadopoulos heeft tot een botsing geleid tussen het nationale team en Olympiakos Piraeus. De werkgever van Papado poulos vindt het onbegrijpelijk dat hij vrijdag in het openingsduel met Polen twintig minuten lang heeft doorge speeld met een kniebles sure. Na het duel bleek dat Papado poulos dit EK niet meer in ac tie kan ko men. Olympiakos Piraeus beschul digt de medische staf van Grieken land van 'criminele nalatigheid'. O De Poolse voetbalbond noemt de klachten van Spanje over te lang en droog gras onzin. „Nonsens. Het gras was perfect op lengte", zei voorzitter Grzegorz Lato. De Spanjaarden mopperden na de 1-1 tegen Italië over de toestand van de gras mat. Het was te lang en te droog, waardoor de bal niet goed rolde. Lato erken de dat er niet gesproeid was voor het duel. „Dat gebeurt alleen als beide teams daarmee instemmen. De Spanjaarden wilden het, maar de Italianen niet. Zij wisten dat het veld dan 'langzamer' zou zijn." De Europese voetbalbond Uefa heeft adequate maatregelen geëist van de Poolse en Oekraïen se autoriteiten om racistische of discriminerende uitingen bij trainin gen te voorkomen. Deze reactie volgde na de rel die vorige week ontstond na de publieke training van het Nederlands elftal in Kra kau. De spelers van Oranje hadden naar eigen zeggen oerwoudgelui den gehoord vanaf de tribunes. door Dick Hofland foto llvy Njiokiktjien/ANP Heimwee naar de glorieuze tijden op het veld heeft hij niet. „Ik denk er met veel plezier aan terug, maar ik heb geen tijd gehad om het te mis sen", zegt Hans van Breukelen. Hij is de doel man van een gouden generatie - Europa Cup I met PSV en Europees kampioen met Oranje. Nu geeft hij lezingen, honderd a honderdtwin tig per jaar, met als uitgangspunt dat onderne men en managen topsport is. „Ik deel hoogte en dieptepunten met mijn gehoor. Leer ze om gaan met zowel succes als tegenslag. In de hoop dat ze zichzelf daarna in de spiegel aankij ken er er hun voordeel mee doen." Net zoals hij dat in zijn boek Winnen be schrijft, vraagt Van Breukelen zich tijdens die sessies onder meer hardop af of er een handlei ding is voor succes. Als supporter van Oranje geeft hij zelf antwoord op de vraag of het nog goed kan komen met de nationale ploeg. „Vijf elementen moeten goed zijn: de stemming, een duidelijke focus, bereidheid om het met el kaar te doen, herkenbare speelstijl die bij de groep past en als laatste: passie en trots." Als die elementen er niet zijn 'ga je de bieten- brug op', maar bij Oranje zijn ze volgens hem wel degelijk aanwezig. „Zeker ook de beleving. Anders creëer je niet zoveel kansen als tegen Denemarken." Wat hij niet wil horen: het Oranje dat in 1988 de tot nu toe enige Europe se titel naar Nederland haalde, was beter dan het huidige team. „Deze 'mindere' generatie heeft wel de finale van een WK bereikt; dat is ons nooit gelukt. Bij onze succesploeg werd ook heel wat gemokt. Door Van Basten die de eerste wedstrijd op de bank zat, door Bosman die ons mede naar de eindronde had geschoten maar alleen de eerste groepswedstrijd speelde, door Kieft, die alleen mocht invallen als het hoognodig was en door Van 't Schip, die alleen maar op de bank zat." Er is, vindt Van Breukelen, niet zoveel nieuws onder de zon. „Neem het gezeur over verdedi gende middenvelders en dat je Van Persie niet moet passeren omdat je dan niets meer aan hem hebt. Ten eerste hadden wij in '88 maar drie aanvallende spelers: Gullit, Van Basten en Vanenburg. En verder móet je als speler niet zeuren als je er naast komt te staan. Topsport gaat maar om één ding: winnen. Dat gaat ten koste van mensen. Zo hard is topsport."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25