Oranje moet fysiek nog Löw is geen 'Idiot' en Robben geen onderwerp 241 SD Staat van Oranje Schieten dinsdag 12 juni 2012 Oranje won in 38 duels slechts tien keer van (West-)Duitsland en verloor veertien keer. Doelsal do in de onderlinge duels: 75-63 voor Duitsland. door Leon ten Voorde Temidden van die lawine aan meningen, is het wel eens goed dat een collega een sms'je krijgt van zijn bejaarde moeder die niet zoveel van voetbal zegt te weten. „Waar om schieten spelers, die al dertig jaar trainen, nooit eens op doel, maar altijd hoog over en ver naast?" Deze schitterende vraag van een zelfverklaard niet-kenner stemt tot nadenken. Sterker: het is zelfs de essentie van alles. Hier is ook wel degelijk sprake van ken nis, kunde en terechte kritiek. Wat nou Van Persie of Huntelaar? Wat nou inzakken, of doordek ken? Het draait uiteindelijk maar om één ding: die bal moet verdo rie eens op doel. De granieten wreven van Wesley Sneijder willen nog wel eens ont ploffen, maar dat is het dan ook wel. Bij dit Oranje is de erfenis van Hugo Walker - de uitvinder van de legendarische zin 'Komt dat schoooooL.. doelpunt!' - in slechte handen. Als Ibrahim Afel- lay uithaalt, is de keeper al een nieuwe bal aan het regelen bij de ballenjongen. Als Arjen Robben vanaf rechts naar binnen dribbelt om met links uit te halen, zoekt André Kuipers in de ruimte dek king. Het doelwit is 7,32 meter breed en minimaal 2,44 hoog: hoe mooi wil je het eigenlijk hebben? Die snelle jongens van tegenwoor dig kunnen alles met de bal. Maar wanneer gaan ze nou eens terug naar de basis? 'Je moet schieten, anders kun je niet scoren', sprak een vermaarde nummer 14 ooit eens. Maar onze jongens kunnen niet meer schieten. En het broer tje van het schot, de voorzet, is al ook zo slecht ontwikkeld. We ma ken het voetbal met z'n allen zo ingewikkeld, dat we een bejaarde moeder nodig hebben om het sim pele weer te zien. In de hitte van Charkov is de brandstoftank van de spelers snel leeg. Oranje heeft nog te weinig vel op de botten om dat meteen op te vangen. door Leon ten Voorde Hoe pijnlijk was het za terdag om Rafael van der Vaart te zien lopen tijdens zijn invalbeurt tegen Denemarken? Nou ja lopen, strompelen is misschien wel een beter woord. De middenvelder oogde als de jonge vent in een oud lichaam, die verdwaald was op de snelweg van het internationale top voetbal. Enkele jaren leek leken Franse krachtpaketten als Lilian Thuram en Marcel Desailly de moderne tijd in het voetbal in te luiden. Groot, sterk en een enorme long- inhoud, dat was de tendens. Die kant is het, mede dankzij de klei ne pezige kereltjes van Barcelona, niet opgegaan, maar op een superi eure techniek alleen kun je niet meer leunen. Ook Wesley Sneij der weet inmiddels dat zijn heerlij ke balgevoel hem niet altijd meer redt, als hij het onderhouden van zijn lichaam laat versloffen. Joachim Löw, de Duitse bonds coach en morgenavond tegenstan der van Nederland, heeft het fysie ke aspect ook heel nadrukkelijk la ten meewegen bij het samenstel len van zijn selectie. Daarom vaart hij tijdens zo'n krachtenverslin dend evenement als het EK ook niet meer blind op routine. „Het hedendaagse voetbal is zo snel ge worden dat jonge spelers met kwa liteit daar het best mee om kun nen gaan. Oudere spelers hebben het daar moeilijker mee. Ervaring weegt niet op tegen fysieke kwali teit", aldus Löw, die in Charkov ook een jongere ploeg op de been brengt dan zijn collega Bert van Marwijk. Nederland had in de slotfase tegen Denemarken grote moeite om aan te klampen, laat staan om nog een keer te accelereren. De op dit soort momenten onvermijdelijke inspan ningsfysioloog Raymond Ver- heijen, die vooral van zich laat ho ren wanneer het in zijn voordeel is, twitterde na de wedstrijd met een dat 'Oranje fysiek niet in orde is'. Ter nuance: dat zei hij op het WK ook voortdurend en toen haal de Nederland de finale. Maar feit is wel dat veel spelers van Oranje dit seizoen door allerlei omstandig heden weinig inhoud hebben ge- 'Ervaring van de oudere spelers weegt niet op tegen fysieke kwaliteiten' kweekt en met een krasje zijn bin nengekomen. Ga maar na: doelman Maarten Ste kelenburg was een lange tijd uit de running met een schouderblessure en miste daardoor een groot deel van de aanloop. Rechtsback Gre gory van der Wiel was een halfjaar geblesseerd en is pas terug. Joris Mathijsen heeft in de afgelopen drie weken exact zeventien minu ten gespeeld en moet morgen avond meteen tegen Duitsland vol aan de bak. En hoe verwerkt de Jetro Willems (18) al die wedstrijden op dit ni veau zo kort achter elkaar? De ze ventien jaar oudere Mark van Bommel kwam zaterdagavond let terlijk en figuurlijk aan het zweten en zijn adjudant Nigel de Jong meldde zich als reserve van Man chester City bij Oranje. Ibrahim ,1 mm '.ft/ r-" - rT .--:c Joris Mathijsen overlegt met fysiotherapeut Ricardo de Sanders. Mathijsen speelde de laatste drie weken zeventien minuten, foto Koen van Weel/ANP Afellay zat er tegen de Denen logi scherwijs na iets meer dan een uur spelen doorheen en daarnaast blijft het altijd maar afwachten hoe het lichaam van Arjen Rob ben zich houdt. Een positieve ver rassing was dat het grootste twijfel geval op dit vlak, Wesley Sneijder, wel overeind bleef, al kon hij het op het eind ook niet meer belopen in de omschakeling. Wie al die stukjes zo bij elkaar legt, komt tot een broos en kwets baar geheel dat niet voldoet aan de voorwaarden die bijvoorbeeld Joachim Löw aan zijn selectie stelt. door Hans Leber Joachim Löw GDANSK - Typisch Duits. Rond het riante vijfsterrenhotel Dwor Oliws- ki zijn kilometers hekken beves tigd. Met doeken wordt de Duitse EK-selectie, wandelend, trainend, of zittend op het hotelterras, bui ten beeld gehouden. 'Die Mann- schaft' is gesteld op privacy. Op en kele honderden meters afstand van het hotel is een compleet me- diadorp uit de grond gestampt, waar airconditioning de Poolse zo mer buiten houdt. En sponsors het beeld bepalen. Het is de dag van Mario Gomez. De Bayern-spits is aangekondigd voor een persconferentie en het Duitse journaille verheugt zich op zijn komst. Hij maakte het enige en dus winnende doelpunt tegen Portugal. Als de Duitse bonds coach Joachim Löw zich meldt voor zijn persconferentie, gaat-ie eerst als een volleerd model even voor een nieuwe Mercedes staan - een 200 CDI in dit geval. Fotogra fen drukken af, Duitslands hoofd sponsor is weer tevreden. Löw is goedgemutst. De vragen zijn obligaat. Jaja, Nederland is een hele gevaarlijke tegenstander, en nee, die zullen zich tegen ons niet laten verrassen zoals tegen de Denen, en ja, we kennen eikaars speelstijl inderdaad heel goed en nee, die wedstrijd in november, de 3-0 van Hamburg, die doet er nu niet meer toe. Trainers en voetbal lers zijn voorspelbaar. Maar wat wat kunnen ze anders zeggen? Nou, bijvoorbeeld dit. Op de vraag of Löw zijn beslissingen neemt op basis van analyses en denkwerk, of zich eenvoudig op zijn onderbuik- gevoel baseert, denkt de bonds coach lang na en zegt uiteindelijk: „Een zeer grote, goede collega van me, Giovanni Trapattoni, zei ooit: 'Trainer ist kein Idiot'Zo is het. Ik ben geen idioot, ik weet wat ik doe. Maar héél soms komt de uit eindelijke beslissing uit mijn buik inderdaad, puur uit mijn gevoel." Vanaf een hoger gelegen podium kijkt Löw, hoewel zeer vriendelijk, tóch neer op zijn kritische volgers. Of hij voor de wedstrijd tegen Ne derland gaat verrassen? „Ik zit nu een paar jaar hierboven. Jullie we ten dat ik kan verrassen, dat ik niet berekenbaar ben. Morgen (vanavond, red.) moeten jullie maar de laatste training in Char kov bekijken." Bij Gomez, de spits die bij Bayern München ploeggenoot is van Ar jen Robben, mag eindelijk een Ne derlandse verslaggever een vraag stellen. Wat hij vindt van de fluit concerten tegen Robben tijdens Bayern München-Nederland en de recente kritiek op diens spel? „Ach, dat is zo lang geleden. We zijn nu bij het EK. Woensdag is Ar jen even geen ploeggenoot, geen vriend, maar een tegenstander." Gezellig, die grote Bayern-familie van Gomez.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24