18 Veere belooft juridisch beterschap Kruitkelder gevonden op Fort Rammekens Veere wil bij Oostwatering evenmin woontorens die op de zijkant liggen Thuis in,,.. Hypotheken JL Verzekeringen Financieel Advies Bram Silkens: Inbraak in Westkapelle Nieuwe manager Porgy Bess dinsdag 12 juni 2012 Vernietigend rapport Rekenkamer door Henk Postma OOMBURG - Een jaar later dan door de gemeenteraad geëist, lijken B en W van Veere nu eindelijk de 'ju ridische kwaliteit' van de gemeen telijke besluiten beter te gaan waar borgen. Volgende week wordt daar toe een plan van aanpak gepresen teerd. Dat plan had er al voor de zomer van 2011 moeten liggen. Althans, dat was de opdracht van de ge meenteraad, toen die 21 april van dat jaar 'geschrokken' moest vast stellen dat de gemeente het niet al tijd nauw genoeg neemt met de rechten en plichten van de burgers ofbedrijven. De raad reageerde daarmee op een 'indrukwekkend rapport' van de Rekenkamer. Die had (na gesprek ken met bestuurders en leidingge venden, en na enig archiefonder zoek) geconcludeerd dat het ont brak aan 'juridische kwaliteits zorg'. De gemeente, aldus de Rekenka mer, beschikt over twee bekwame stafjuristen, maar die worden 'slechts spaarzaam' geraadpleegd. Hoofden van ambtelijke afdelin gen handelen vaak op eigen hout- „Het is wel een hoogtijd voor de archeologie op Wal cheren op dit moment. Als je ziet wat er bij de Boch ten steene is gevonden en wat we hier nu naar boven halen dan ben je wel trots. Dat is uiteindelijk de reden waarom wij archeoloog zijn geworden." Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118-615151 /ww, donrisicobeheer.nl je, en de bestuurders willen - om politieke redenen - nog wel eens afwijken van de adviezen. Kort om: 'er is geen centrale eindcheck op juridische kwaliteit'. Dat was overigens niets nieuws. Zes jaar geleden al werd onder kend dat de 'juridische kwaliteits zorg' ernstig tekort schoot. Toen al werden in een nota verbeteringen voorgesteld. Maar, concludeerde de Rekenkamer, 'daar is 'niet of nauwelijks uitvoering aan gege ven*. Er werden wel excuses voor aange voerd: een nieuwe lichting leiding gevenden moest zich eerst inwer ken, en kreeg bovendien veel nieu we landelijke wet- en regelgeving op het bordje. Ook was er langdu rig een juridische vacature. Maar het onbrak ook aan goede wil. B en W (en ook de toenmali ge, inmiddels vertrokken gemeen tesecretaris) voerden aan dat het middel (extra kosten, bureaucratie en werkdruk) wellicht erger zou zijn dan de kwaal. Toch kwam de Rekenkamer met veertien sugges ties voor snel door te voeren verbe teringen. De organisatie is daar nu klaar voor, laat de gemeentelijk woordvoerster weten. WESTKAPELlE - Bij een horecagele genheid aan de Markt in Westka pelle is, aldus de Walcherse poli tie, ingebroken. De criminelen sloe gen hun slag tussen zondag 00.00 uur en maandag 07.45 uur. Vol gens de politie hebben de daders onder andere een gokkast openge broken en er is een geldbedrag weggenomen. Hoeveel geld er wordt verminst, is niet bekend ge maakt. De politie onderzoekt de inbraak. Bij werkzaamheden aan Fort Rammekens is een complete kel der blootgelegd. Daarnaast zijn er loopgraven en -paden ont dekt en is een stuk muur zicht baar geworden. door Pieter van Gelders Het vermoeden is be vestigd. Er is een gro te kelder opgegraven boven de kazemat ten van Fort Ramme kens. Hij stamt waarschijnlijk uit de zestiende eeuw toen de eerste bouwwerken geplaatst werden. Volgens archeoloog Bart Silkens van de Walcherse Archeologische Dienst waren er na het bestuderen van oude kaarten al vermoedens dat er een kelder moest zijn. „Maar toch had niemand ver wacht er nu op te stuiten." De kel der ligt relatief hoog, nog boven de kazematten. Silkens vermoedt dat de kruitkelder hoog is ge plaatst om het kruit droog te hou den, boven de vochtige vestingwer ken. Bovenop de kelder stond waarschijnlijk het huis van de com mandant. Dat is goed zichtbaar door de natuurstenen drempel die bovenop de kelder nog te zien is. Waarom, met het oog op ontplof fingsgevaar er een huis op de kruit kelder stond, wist Silkens nog niet te zeggen. In de kelder zijn ook en kele nisjes en een doorgang naar de binnenplaats te zien. Verder zijn de fundamenten van twee schuurtjes en een aantal ver harde paden zichtbaar. De oudste, uit de zestiende eeuw, dienden voornamelijk om kanonnen of kar ren over te verplaatsen. Silkens: „Daaraan is mooi te zien dat het fort verschillende oplcnapperioden heeft gekend. De eerste bouwfase in de zestiende eeuw, de tijd van Napoleon en de Tweede Wereld oorlog. Je ziet de verschillende pe rioden van renovatie door elkaar heen lopen. Je ziet ook dat er vroe ger oud bouwmateriaal werd ge bruikt om de boel weer op te knappen. Die verschillende perio den vroegen natuurlijk ook om mi litaire aanpassingen." Ook stuitte de archeoloog op een onderdeel van luchtafweergeschut uit de Tweede Wereldoorlog. Aan de zuidzijde van de binnenplaats zijn andere vondsten gedaan: Een hoge muur en een wachtershokje. Aan het eind van de week wil Silkens de opgraving afronden Archeoloog Bram Sil kens: „De dynamiek in de verschillende bouwfa sen is mooi om te zien." door Henk Postma DOMBURG - Modernisering van de jachthaven Oostwatering bij Veere is financieel niet haalbaar zonder uitbreiding van verblijfsrecreatie langs het Veerse Meer. Dat zei re creatie-wethouder René Molenaar (CDA) maandagavond tegen de raadscommissie voor Ruimtelijke Ontwikkeling. Die wees het niet meteen af, maar toonde zich wel huiverig voor de mogelijke kosten, zowel voor de gemeente als voor de natuur en het landschap. Hoogbouw is absoluut taboe. En het is evenmin de bedoeling dat de woontorens, waarvan sprake was in een eerste masterplan 'op hun zijkant worden gelegd', be zwoer de wethouder. Daarom wil de gemeente nu laten onderzoe ken of in de wijde omgeving, zelfs tot aan de overkant in Noord-Beve land, plekjes kunnen worden ge vonden waar nog wat vormen van verblijfsrecreatie kunnen worden gerealiseerd, en waar misschien nog wat extra bootjes kunnen aan meren. En dat allemaal zonder dat ernstig inbreuk wordt gemaakt op het landschap, en zonder dat het zicht op het stadje Veere wordt verstoord. B en W willen de mogelijkheden daartoe diepgaand laten onderzoe ken door een deskundig bureau, dat er dan meteen ook een 'master plan' voor moet maken'. Met name de PvdA, en in mindere mate ook CDA en SGP/CU vroegen zich af of daarmee niet een onomkeer baar proces wordt ingezet, waarbij straks 'her en der bouwplannetjes worden geaccepteerd, zonder dat dit daadwerkelijk leidt tot 'opwaar dering' van jachthaven Oostwate ring. Die angst bestaat ook bij de leden van watersportvereniging De Arne. Maar volgens de wethou der is het bestuur van De Arne be slist niet mordicus tegen, zoals vo rig week in de stadsraad Veere werd beweerd. TERNEUZEN - Muziekpodium Porgy Bess in Terneuzen heeft een nieuwe bedrijfsleider in de per soon van Roman Goedhart. Hij volgt Maja Lemmen op. Zij is, van wege haar leeftijd, aan het afbou wen. De jazzclub kwam vorig jaar in financiële problemen. Dankzij subsidies en acties kon een betaald manager worden aangetrokken om het podium uit het slop te ha len. Volgens voorzitter Hans Zui- derbaan waren er 'verrassend veel' sollicitanten. Abemec Goes Smithweg 9, Goes Vrijdag 15 juni van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag 16 juni van 10.00 tot 17.00 uur ABEMEC jm Abemec Kerkwerve I/erseputseweg 3, Kerkwerve Vrijdag 22 juni van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag 23 juni van 10.00 tot 17.00 uur Kijk voor meer informatie op www.abemec.nl De kruitkelder, niet verwacht, toch gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18