Heel veel geld verloren, maar ervaring rijker n Spil 'Doorstarters zijn succesvoller dan starters. Ze hebben blijkbaar geleerd van hun ervaringen' dinsdag 12 juni 2012 Marion van der Voort De jachtwerf van Henk de Rijke ging op de fles. Hij werd er een ander mens door en heeft nu een bureau voor crisisma nagement en mediation. door Niek Opten Het was een jongens droom voor Henk de Rijke (58) om ooit een eigen onderneming te hebben 'van enige omvang'. Een bedrijf waar zijn gezin ook aan meewerkt en dat later door zijn kinderen wordt overgenomen. In 2003 kocht hij een jachtwerf met 28 personeelsleden in Marknesse. De Rijke was tot dat moment werkzaam als interim manager, maar had altijd al een fascinatie voor water en alles wat daar om heen hangt. Het was vanaf het be gin flink aanpoten. „Het kostte veel tijd, moeite en geld om het be drijf weer up-to-date te krijgen. Meer dan ik had gedacht", vertelt De Rijke. Toch liepen de zaken goed. Tot in het rampjaar 2006. „Toen gingen er heel veel dingen tegelijk verkeerd." Tot tweemaal toe namen inbrekers de computers mee. Weg administratie en weg bouwtekeningen, die digitaal wa ren opgeslagen, met late levertij den tot gevolg. Bovendien zagen banken op dat moment steeds minder perspectief in de water sport zodat de financiering lastiger werd. De Rijke, die zich een slag in de rondte werkte, zag zijn droom uit eenspatten. „Ik was alleen maar aan het overleven. Ik raakte moe en versleten, mijn wereldje werd steeds kleiner." Er restte hem uit eindelijk niets anders dan het fail lissement aan te vragen. 'Lood zwaar' vond hij het moment dat hij het personeel moest inlichten, maar tot zijn grote verbazing rea geerden zijn werknemers niet uit gesproken negatief. „Ze hadden het al zien aankomen. Ze bedank ten me zelfs voor de prettige tijd die we samen hadden gehad. Dat was heel mooi. Want eigen baas zijn is een eenzaam vak." En toen kwam de curator langs: hij nam de hele administratie mee en het bedrijf ging op slot. 'Heel erg vernederend', beschrijft De Rij ke die situatie. „Zelfs mijn privére- keningen werden geblokkeerd. We hadden geen cent meer. Mijn ouders brachten ons wekelijks boodschappen. Een mooi gebaar, maar ik voelde me heel erg klein." Gelukkig bleek de curator geen boeman, nadat die had vastgesteld dat De Rijke geen oplichter was. Dat maakte het afscheid minder zwaar. Het scheelde ook dat hij al- tijd open is geweest over de situa tie. „Ik kon er gewoon over praten, mensen hoefden het onderwerp niet uit de weg te gaan." De Rijke kijkt niet terug in rancu ne. „Ik heb veel geld verloren, maar ben een ervaring rijker. Ik sta nu betekenisvoller in het leven, ben meer mensgericht." De Rijke besloot daarom een oplei ding tot coach en counselor te vol gen. Vanuit zijn woonplaats Alme- 4 re werkt hij nu als zelfstandig me diator en crisismanager. Samen met zijn vrouw runt hij een be drijfje in particuliere verpleegkun dige zorg. „Nee, ik ben niet bang geworden om te ondernemen, maar ik ga geen grote financierin gen meer aan. Dan groeien we maar wat minder snel." Groeiend aantal faillissementen om daar nog zo veel mogelijk geld voor de schuldeisers uit te halen, ook al valt er meestal weinig meer te halen. Ze vergeten echter dat goed communiceren in het belang is van die afwikkeling. Goede be richtgeving in de pers kan bijvoor beeld de reputatieschade beperken en de waarde verhogen van be drijfsonderdelen die verkocht kun nen worden, of een doorstart ver gemakkelijken. Ongelooflijk dat dat zo weinig gebeurt!" Ook al ervaren ondernemers het als zeer onprettig dat er ineens ie mand het roer overneemt en hen zelfs soms naar huis stuurt, Van der Voort raadt hen aan de band met een bewindvoerder of curator zo goed mogelijk te houden. „Hoe beter ondernemers weten wat ze willen en hoe eerder ze er over na denken, hoe groter de invloed die ze kunnen hebben op de afwikke ling van de financiële problemen van hun geesteskind. Als je daar ondanks alles toch nog een goed gevoel aan overhoudt en buiten staanders het juiste verhaal erach ter kennen, stap je na een faillisse ment makkelijker met opgeheven hoofd weer bij de bakker of de hockeyclub binnen. En kun je door als ondernemer." Ondanks de economische crisis is het aantal bedrijven in Nederland vorig jaar met 7 procent gestegen tot ruim 920.000. Bij twee derde van de oprichtingen ging het om eenmanszaken. Ook het aantal faillissementen bereikte het hoogste niveau ooit met meer dan 10.500 in 2009. Onderzoeksbureau Graydon verwacht dat er in 2012 circa 11.000 bedrijven failliet zullen gaan. Van de failliete ondernemers be sluit 40 procent opnieuw een zaak te beginnen, ondanks de vaak trau matische ervaring die ze achter de rug hebben. „Ondernemen zit vaak in de genen, dan stap je niet meteen over in loondienst. En wat blijkt: doorstarters zijn succesvol ler dan starters. Ze hebben blijk baar geleerd van hun ervaringen. Bij een volgende onderneming or ganiseren ze hun zaken beter, in clusief het communiceren." Marion van der Voort Het F-woord, 18,95 euro, ISBN 978 90 453 1355 9 Aantal bedrijven 1.000.000 - 950.000 - 900.000 - 850.000 - 800.000 - 750.000 - 700.000 - 650.000 - 600.000 - 550.000 - 500.000 - 450.000 - 400.000 - Aantal faillissementen 12.000 - 11.000 - 10.000 - 9.000 1990 1995 2000 2005 2010 1990 1995 2000 2005 2010 infographic CRW bron CBS, Graydon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11