Medewerkers Strafhof vast Altijd en overal mobiel? buitenland 19 Socialisten op kop in verkiezing Frankrijk Altijd en overal mobiel? Grootste collectie elektrische fietsen! GRATIS maandag 11 juni 2012 Onenigheid over plaats van berechting Saif al-lslam Kaddafi duurt voort De door het Internationaal Straf hof aan Saif Kaddafi toegewezen advocate is opgepakt in Libië. Ze zou hem hebben willen over halen zich in Den Haag te laten berechten. Libië en het Strafhof steggelen over de plaats waar Saif berecht moet worden. TRIPOLI/DEN HAAG - Libië houdt vier medewerkers van het Interna tionaal Strafhof (ICC) in Den Haag gevangen. Ze werden donder dag opgepakt toen ze Saif al-lslam Kaddafi wilden bezoeken. Dat heeft het hof zaterdag bevestigd. Het ICC eist dat de vier onmiddel lijk worden vrijgelaten. Wie de vier zijn en waar ze van daan komen, wil het ICC niet zeg gen. Volgens Libië is de Australi sche Melinda Taylor één van de ar- PARIJS - De Franse socialisten van president Francois Hollande lijken af te stevenen op een absolute meerderheid in het parlement. Dat bleek uit een prognose enkele uren na het sluiten van de stem bussen bij de verkiezingen zondag. De socialisten halen daarin 283 tot 329 zetels in het 577 zetels tellende parlement. Voor een meerderheid zijn 289 zetels nodig. De conserva tieven blijven achter met 210 tot 263 zetels terwijl extreemrechts niet verder komt dan 0 tot 3 zetels. De kersverse socialistische presi dent Hollande heeft de meerder heid nodig voor binnenlandse maatregelen, die onder meer eco nomische groei moeten stimule ren in het land. Op dit moment heeft centrumrechts de meeste ze tels in de Nationale Vergadering. De Senaat heeft al een linkse meer derheid. Bijna de helft van de Franse kie zers heeft gisteren gestemd in de eerste ronde van de parlementsver kiezingen. De opkomst lag om 17 uur op 48,3 procent, iets lager dan 5 jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Binnen landse Zaken in Parijs. De stembu reaus sloten om 18 uut De Fransen kozen de 577 leden van de Nationale Vergadering, de Franse Tweede Kamer. Elke zetel in het parlement verte genwoordigt één kiesdistrict. Er zijn in totaal 6600 kandidaten. Als in een district geen enkele kandi daat meer dan 50 procent van de stemmen krijgt, volgt in die distric ten een tweede ronde op zondag 17 juni. Daaraan mogen kandida ten meedoen die meer dan 12,5 procent van de stemmen krijgen. zie onze website:buitenland 'De volksvertegenwoordigers zijn erg belangrijk' restanten. Het ICC heeft haar als advocate toegewezen aan Saif al-Is- lam, zolang hij zelf nog geen advo caat in de arm heeft genomen. Het ICC wil de zoon van de ex-dicta tor vervolgen. De vier ICC-medewerkers moch ten Saif al-lslam bezoeken in de stad Zintan, ten zuidwesten van de hoofdstad Tripoli. Daar wordt de zoon van ex-dictator Muammar Kaddafi vastgehouden door een militie die hem in november op pakte. Volgens Libië wilde Taylor 'gevaar lijke' documenten aan Saif al-ls lam geven. Het ging om een brief die hij moest ondertekenen, aldus de leider van de militie in Zintan. In de brief zou Saif al-lslam verkla ren dat Libië geen rechtsstaat is en dat hij daarom bij het ICC in Den Haag wil worden berecht. De Australische advocate is onder huisarrest geplaatst in Zintan en zit niet in een gevangenis, aldus Li bië. Het is niet bekend waar de drie anderen nu verblijven. Overi gens zegt Libië slechts twee mede werkers te hebben opgepakt. Saif al-lslam zou bij het neerslaan van de protesten tijdens de Arabi sche Lente vorig jaar misdaden te gen de menselijkheid hebben be gaan. Het Strafhof heeft daarom een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd, maar Libië wil hem zelf vervolgen. Het ICC moet nog beslissen of Kaddafi in Den Haag of in Tripoli terecht moet staan. Het Strafhof is een laatste redmiddel, een stok achter de deur De aanhouding van de ICC-juriste lijkt de zoveelste zet in een com plexe ruzie over de vraag: moet de zoon van de 'Gids van de Revolu tie' voor berechting naar Den Haag worden gestuurd, of mag Li bië dat zelf doen? De brief die de juriste voor ondertekening door Kaddafi had meegenomen zou een belangrijke rol kunnen spelen in de procedure die nu loopt over de plaats van berechting. Het ICC is het eerste internationa le hof dat slechts aanvullend is: za ken in Den Haag zijn alleen ont vankelijk als het betrokken land niet kan of wil vervolgen. Het Strafhof is een laatste redmiddel, een stok achter de deur om landen aan te sporen om hun verdachten van oorlogsmisdaden, genocide en andere misdaden tegen de mens heid zelf te vervolgen. Dit ICC-principe had eerder nooit tot problemen geleid. De Democra tische Republiek Congo stuurde de eerste ICC-verdachte, Thomas Lubanga, in 2006 graag naar Den Haag. En de nieuwe regering van Ivoorkust was haar ex-president Laurent Gbagbo vorig jaar liever kwijt dan rijk. Maar de nieuwe autoriteiten in Li bië gaven vorig jaar al snel aan dat zij Saif al-lslam zelf willen berech ten. ICC-hoofdaanklager Luis Mo reno Ocampo zei daarin mee te willen gaan. De Argentijn werd daarop in een zeldzame openbare verklaring op de vingers getikt door de rechters, die eraan herin nerden dat de Kamer van Vooron derzoek daarover beslist, nu er een maal een arrestatiebevel is. Die pro cedure loopt nog. Mensenrechtenorganisaties heb ben hun twijfels of Kaddafi in Li bië een eerlijk proces krijgt. Nr. 1 in scootmobielen! Gratis brochure? B Opvouwbare scootmobielen Naar de winkel of een ommetje maken Voor binnen en buiten Ideaal om mee te nemen Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel Anti-lekbanden Vaste scootmobielen V Geschikt voor lange afstanden Zelf uw boodschappen doen Er op uit zonder moe te worden Hoge kwaliteit luchtbanden Comfortabele zitting Stabiel en veilig Grootste collectie vaste en opvouwbare scootmobielen van NL! Igf Nu met gratis ANWB fietsroutes! Vrijblijvende demo? Beioek een dealer bij u in de buurt Molenaar geeft graag onafhankelijk s. •- advies bij u thuis. Wij komen graag of bel direct 0341 - 27 40 40 langs met onze rijdende showroom Scootmobielen Elektrische fietsen UNIEKE ccRVlCE'. :Naam Mevr Dhr i J9 i Adres: Postcode Plaats. I Telefoon: E-mail: wk24_Mi_pzc Zonder poslzegel naar. Molenaar, Anlw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Open ma t/m vrij van 10-18 uur en op za van 10-17 uur. Alkmaar kunstraat tt7 Amersfoort Nijveiheidsweg S3a Arnhem Bingoven 16 Best Eirxlhovènseweg 3ü Breda Grenssteen 15 Doetinthem llavenstraar 150 Goes Albert Plcsmanweg tc Heerlen in Je Cramer 21 Hengelo Voslioerwey 16 Katwijk iageweg 55e ('i Heen) Leeuwarden Wiltemskade 22 Tiaplllien slaan alleen in onje speci; Nunspeet laan 18 Roden WesterescliS Veenendaal Grueneveldselaan IS Waalwijk Prol Zeemanweg 3 Waddinxveen Mercuriusweg 15 wateringen iveozandseweg 23 Weert Rueiinondsevveg 58b

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9