Geen 'boterschotelkens' meer 81 buitenland 'Meer dan 14.000 doden door geweld Syrië' Protest na 'zelfmoord' dissident maandag 11 juni 2012 BRUSSEL Islamist steekt twee agenten neer Een fundamentalistische moslim heeft vrijdagavond twee politie agenten in Brussel neergestoken. Een van hen raakte daarbij zwaar gewond. De man wilde dat België het boerkaverbod zou intrekken en zijn militairen zou terugtrekken uit Afghanistan. De dader, een 34-jarige islamist uit Frankrijk, is opgepakt voor 'poging tot moord in een terroristische context'. LIMA Inzittenden helikopter Peru omgekomen De veertien inzittenden van de he likopter die woensdag neerstortte in Peru hebben de crash niet over leefd. Dat heeft de politie laten we ten. Onder de slachtoffers is een Nederlander. Het toestel is vermoe delijk geëxplodeerd bij de crash. De helikopter werd zaterdag na een moeizame zoektocht in het An- desgebergte in het zuidoosten van het land gevonden CAIRO Protesterende vrouwen aangevallen Een protestmars tegen seksuele in timidatie in Egypte werd vrijdag op brute wijze verstoord door een groep van honderden mannen. Zo'n 50 vrouwen demonstreerden op het Tahrirplein in Cairo, ze had den mannelijke bewakers om ze te beschermen. De aanvallers wisten de bewakers echter te overmeeste ren. Meerdere vrouwen werden ge molesteerd en betast. LOS ANGELES VS rolt netwerk kinderporno op De Amerikaanse politie heeft een groot internationaal kinderporno- netwerk opgerold en daarbij in to taal zeker 190 mensen gearresteerd. De meeste arrestaties vonden vori ge maand plaats in de VS. De ver dachten legden contact met de kin deren via sociale media, zoals Face- book. Ook in Spanje, Groot-Brittan- nië, Argentinië en de Filipijnen zijn mensen aangehouden. BRUSSEL Chaos verwacht door sluiting tunnels Brussel verwacht flinke files als de Jubelparkttunnel en de Wettunnel richting het centrum van de stad. dichtgaan. Sinds zondagavond zijn de twee belangrijke verkeerstun- nels in de stad voor zeker 3 maan den gesloten wegens ingrijpende werkzaamheden. De wanden van de beide tunnels verkeren in slech te staat en er komt ook een nieuwe asfaltlaag. BRUSSEL Scholen overhoop met Koranleraren Twee Belgische koranleraren zijn afgelopen week door hun schoollei ding gekapitteld. Een docent kreeg ontslag omdat hij uit de Koran reci teerde in plaats van een ambulance te bellen toen een van zijn leerlin gen een epilepsieaanval kreeg. Een docent die zei homoseksuele leer lingen naar de imam te sturen zo dat die hen van hun demon zou kunnen verlossen, mocht blijven. HONGKONG - In het wit geklede en van een blind doek voorziene demonstranten gingen zondag in Hongkong de straat op naar aanleiding van de dood vorige week van de blinde en bijna dove dis sident Li Wangyang. Volgens de autoriteiten pleegde Li zelfmoord, maar er is niemand die hen gelooft. Li zat 22 van de afgelopen 23 jaar in de cel. Hij werd in 1989 veroordeeld voor zijn leiden de rol in de protestgolf die dat jaar door China trok, met als middelpunt het Plein van de Hemel se Vrede in Peking. Twee dagen voor Li's dood, 4 juni, was het exact 23 jaar geleden dat het leger die protesten bloedig de kop indrukte. Het neer slaan van de protesten zijn nog altijd een groot taboe in China. foto Vincent Yu/AP vmummmm 'Turkije is nog lang niet uitgegroeid' Koningin Beatrix bezoekt de ze week Turkije. Een visite in het kader van de viering van 400 jaar diplomatieke relaties. En daarin draait het om de handel. door onze correspondent Jessica Maas Lappen fluweel, stoelen, ta fels een bewerkte trapleu ning,. 200 tulpenbollen, ruim 30 kilo Edammer, zes 'boterschotelkens' en drie bril len 'om verre te sien'. Een schip vol bijzondere giften vertrok op 14 december 1612 uit Amsterdam rich ting Istanbul. Een bedankje voor sultan Ahmed I voor de handels rechten die hij de jonge republiek Nederland had gegeven. Ondanks de felle weerstand van jaloerse Fransen en Engelsen had de sultan Cornelis Haga - de eerste Neder landse ambassadeur - ontvangen en de Republiek de fel begeerde voorrechten verleend. Nu, 400 jaar later, is er geen schip vol cadeaus meer nodig. Koningin Beatrix wordt met open armen door president Abdullah Gül en zijn vrouw Hayrünissa ontvangen. Er mag dan veel veranderd zijn de afgelopen vier eeuwen, handel staat nog steeds centraal. Nederland heeft zich de laatste ja ren met 1,1 miljard euro als één van de grootste buitenlandse inves teerders in Turkije ontpopt. De af gelopen tien jaar is de handel met 200 procent gestegen. Het aantal Nederlandse bedrijven dat zich vestigt, blijft groeien. Wa ren het tien jaar geleden alleen de grote bedrijven die wel brood za gen in Turkije, nu is ook de interes se van het midden- en kleinbedrijf gewekt, zegt Michael Westenberg van Trade Investement Centre in Istanbul. Zijn bedrijf maakt nieuw komers wegwijs op de Turkse markt. „Hier gebeurt het. Niet gek. Het land was vorig jaar na China de snelst groeiende economie ter wereld, dus iedereen wil daar wel een graantje van meepikken." En de interesse is groot. Om de haver klap komen er handelsmissies van swsssimffitsffl de meest uiteenlopende sectoren 'kennismaken met het land'. Verze keraars, energiebedrijven, architec ten, de defensiesector en ook de tuinders kwamen de afgelopen maanden langs. „De jonge bevol king, de enorme afzetmarkt en achterland. Dat trekt. En niet al leen uit Nederland, maar uit heel Europa. Hier vallen de verliezen die in eigen land worden gemaakt te compenseren." De viering van 400 jaar handelsbe trekkingen doen de zaken goed, zegt Westenberg. Door de toene mende aandacht voor Turkije ziet hij het aantal aanvragen nog meer toenemen. „Elke sector wil wel wat hier. En met een goede voor bereiding liggen hier kansen want Turkije is nog niet uitgegroeid." LONDEN - Geweld in Syrië heeft dit weekeinde zeker 123 mensen het le ven gekost. Daardoor is het aantal doden tijdens de opstand opgelo pen tot boven de 14.000. Dat heeft een Syrische mensenrechtengroep zondag gezegd. Volgens het Syrische Observato rium voor Mensenrechten vielen zaterdag zeker 111 doden. Daarmee zou het één van de bloedigste da gen zijn sinds april, toen een staakt-het-vuren tussen regerings leger en opstandelingen inging. Het Observatorium telt in totaal 14.115 doden in Syrië. Het aantal loopt snel op. Ongeveer een maand geleden telde het Observa torium 12.000 doden. Het regime laat geen onafhankelijke journalis ten toe, waardoor de cijfers niet kunnen worden gecontroleerd. De belangrijkste Syrische opposi tiebeweging in ballingschap, de Sy rische Nationale Raad, heeft de Koerdische dissident Abdulbaset Sieda benoemd tot haar nieuwe lei der. De 56-jarige activist Sieda, die al jaren in Zweden woont, was de enige kandidaat om Burhan Gha- lioun te vervangen. Ghalioun, die de raad voorzat sinds de oprich ting vorig jaar augustus, trad on langs terug vanwege toenemende kritiek op zijn leiderschap. Verscheidene prominente Syrische dissidenten stapten de laatste tijd uit de beweging omdat ze die 'au tocratisch' vonden en niet beter dan het autocratische bewind van de Syrische president Bashar As sad. Ze klaagden ook dat de groep werd gedomineerd door islamis- ten. De oppositie heeft al sinds de opstand tegen Assad begon te ma ken met een slechte organisatie en onderling geruzie. De internationa le steunbetuigers riepen de bewe ging herhaaldelijk op om samen te werken en als een eenheid te ope reren. Sieda behoort tot de Koerdische minderheid in Syrië. Hij wordt be schouwd als een neutrale en gema tigde figuur die op zoek is naar consensus. Hij heeft eerder aange geven dat zijn prioriteit ligt bij het uitbreiden van de raad met meer oppositieleden, vooral van Syri sche religieuze minderheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8