'Overkill' tegen Spaanse onrust buitenland 17 De belofte dat de eurozone desnoods 100 miljard aan Spanje 40 miljard Jeent om de banken daar te redden, moet het vertrouwen van euw !s volgens deskundigen nodig om de Spaanse banken overeind te hou- de internationale financiële sector in het land herstellen. ie» de Men de eurozone t^feis wegnemen. Volg ons op Twitter en Facebook Geniet van een complete nagelbehandeling inclusief een set gel nagels en Nail Art voor maar €19,- bij Cosmo Nails in Goes. maandag 11 juni 2012 '1111 li den. Door als het nodig mocht zijn zelfs 100 miljard aan Spanje te lenen, wil- De maximaal 100 miljard eu ro noodhulp is veel meer dan de 40 miljard die des kundigen eerder wensten. Die 'overkill' moet de on rust bezweren. door onze correspondent Hans de Bruijn Het is inmiddels een voorspelbaar ritueel ge worden: een euroland in financiële nood ont kent eerst wekenlang bij hoog en bij laag dat het steun nodig heeft. Om vervolgens 'omdat ze zo aan dringen', en omdat al die discus sies de positie van het land inmid dels zo hebben ondermijnd, die steun dan tóch maar tegen wil en dank te accepteren. Zo ook Spanje. Tot vorige week hield de regering-Rajoy vol geen EU-steun voor haar banken nodig te hebben. Maar zaterdag aanvaardde zij het 'aanbod' van de andere eurolan den om met 100 miljard euro die banken overeind te houden. Die 100 miljard is veel meer dan de 40 miljard die volgens experts mo menteel nodig is. Met die 'overkill' willen de minis ters van Financiën in de eurozone elke twijfel wegnemen over hun bereidheid de Spaanse banken overeind te houden. De Portugese, Griekse en Ierse problemen zou den immers verbleken bij het in storten van de vierde economie van de eurozone. Vanmorgen zal blijken of de mark ten die gulheid op waarde weten te schatten. Premier Mark Rutte noemde het herstel van het ver trouwen van die markten in Span je 'van het allergrootste belang'. Als Spaanse banken omvallen, heeft ook Nederland een pro bleem, zei hij. Het Nederlandse aandeel in de 100 miljard kan op lopen tot 7 miljard aan leningen en garanties. Rutte schat de kans dat Spanje terugbetaalt op '95 tot 100 procent'. Volgens hem staat Spanje er veel beter voor dan bij voorbeeld Griekenland. Madrid be zwoer dat de steun alleen nodig is voor de banken en niet voor de Spaanse begroting. De eurozone heeft geen Spaans failliet afge wend, zei minister van Financiën Louis de Guindos. De steun is dan ook niet, zoals bij Portugal, Griekenland en Ierland, gebonden aan streng internatio naal toezicht. Spanje wil niet met die drie lan den over één kam geschoren wor den. De euroministers erkenden ook dat Madrid al met drastische hervormingen en bezuinigingen bezig is. Waarschijnlijk krijgt het ook nog een jaar extra om zijn begrotingste kort tot 3 procent terug te bren gen. Alles wordt uit de kast gehaald om Spanje voor het bankroet te behoe den. Maar het Internationaal Monetair Fonds betaalt niet mee. Het geeft: alleen steun in ruil voor controle op de overheidsuitgaven, en dat wees Spanje zaterdag af Het IMF krijgt wel een hoofdrol bij het toe zicht op de geëiste hervormingen van de bankensector, samen met de Europese Centrale Bank en ban- kenwaakhond EBA. De Spaanse banken moeten name lijk drastisch op de schop. Het is de vraag of de regering de ont spoorde autonome regionale spaar banken, hoofdoorzaak van de pro blemen, in het gareel kan dwin gen. Zij heeft zelf al voor bijna 40 miljard euro in die banken gesto ken, maar die houden centrale con trole tot nog toe af. Het Europese geld gaat overigens niet direct naar de banken, maar loopt via het spe ciale bankenfonds FROB, een Spaanse semi-overheidsinstantie. Zo blijft de regering in Madrid eindverantwoordelijk voor de te rugbetaling, maar zonder de voor waarden die daar doorgaans aan verbonden zijn. Volgens de euro ministers kan voor de hulp zowel het tijdelijke noodfonds EFSF ge bruikt worden als het permanente fonds ESM, dat op 1 juli in wer king treedt. In het EFSF zit nog on geveer 200 miljard euro, terwijl het ESM 500 miljard tot zijn be schikking krijgt. INC loopt het meeste risico in Spanje, concern heeft in dat land 44 miljard euro uitstaan MADRID - Van alle Europese ban ken loopt ING het meeste risico in Spanje. ING heeft daar 44 miljard euro uitstaan; dat is een zesde van de 250 miljard euro die zeventien Europese banken in dat land aan fi nanciële middelen hebben. Dat blijkt uit een overzicht van het verbond van Spaanse banken. Het grootste deel van dat bedrag, 24 miljard euro, zit in hypotheken. Juist de slechte onroerendgoed markt heeft de Spaanse banken in problemen gebracht. ING had aan het eind van het eer ste kwartaal 9,2 miljard euro aan hypotheken uitstaan in Spanje. Vol gens de bank bedraagt het aantal wanbetalers 0,7 procent. „Dat is een kwart van hef gemiddelde bij de Spaanse hypotheekbanken", al dus een ING-woordvoerster. Wat de concrete risico's voor ING in Spanje nu zijn is niet duidelijk. „De leningen die we daar hebben uitstaan presteren goed", aldus de zegsvrouw. „De onderliggende on derpanden zijn goed. Wij beseffen dat de Spaanse economie onder druk staat en dat kan ook effect hebben op onze portefeuille. We blijven de portefeuille goed volgen en nemen maatregelen als dat no dig is", aldus de woordvoerster van het Nederlandse bank- en verzeke ringsconcern. Een Madrileen rust uit bij een bank, een dag nadat landen in de eurozone maximaal 100 miljard aan leningen toe zegden. foto Paul White/AP OSWEETDEALZEELND /SWEETDE AL.ZEELAND Onderdeel van W6GGN Media Maandag 11 juni Je handen zijn je persoonlijke visitekaartje. Verwen jezelf daarom eens met een nieuwe set gelnagels en Nail Art bij Nagelstudio Cosmo Nails in Goes! Voor maar €19,- heb jij al de meest bijzondere nagels!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7