Ruwe diamant slimmer dan geslepen Rabo'ers 50 38 |s Judith Stap grijpt macht op 800 vrij Janse van Rensburg blijft leider maandag 11 juni 2012 Reinardt Janse van Rensburg cashte vijftig punten voor de wereldrang lijst met zijn Zeeuwse zege. Reinardt Janse van Rensburg blijft na zijn winst in de Ronde van Zeeland Seaports weer alleen aan de leiding in het UCI-klasse- ment van de renners met de meeste overwinningen. Hij staat nu op twaalf. De Zuid-Afrikaan deelt de leiding met de Duitser Andre Creipel (foto), die zondag de Garmin Prorace won. Reinardt Janse van Rensburg is de verrassende winnaar van de Ronde van Zeeland Seaports. De Zuid-Afrikaan verslaat na een stormachtige koers over 205 ki lometer Rabo-renner Lars Boom en de Belg Gijs van Hoecke (Top sport Vlaanderen) in de sprint. door Koen de Vries GOES - Dolgelukkig was hij. Rei nardt Janse van Rensburg won za terdag de Ronde van Zeeland Seaports en dat was de twaalfde ze ge van het seizoen van de Zuid-Afrikaan. De lach was niet van z'n gezicht te slaan, totdat hem misschien een domme vraag werd gesteld. Was dit de mooiste zege van die twaalf? De lach maak te plaats voor verbazing. „Dit was niet de mooiste van de twaalf dit was de mooiste van m'n hele car rière!" Daar viel weinig tegenin te bren gen. De overwinningen die Janse van Rensburg dit seizoen boekte, waren allemaal in de wat mindere profkoersen. De 23-jarige inwoner van Pretoria won onder meer de Rondes van Eritrea, Marokko, Overijssel en Bretagne. De zege in de Ronde van Zeeland Seaports was heel andere koek. Dat is een 1.1-koers, een wedstrijd van hoger niveau dus. Daarin komen ook echte World Tour-ploegen aan de start, in dit geval Rabobank en Va- cansoleil. Janse van Rensburg was bestand tegen een overmacht van Ra- bo-renners. Na tien kilometer, net voorbij Vlissingen, hadden alle acht renners uit de ploeg van Frans Maassen een plaatsje gevon den in de eerste waaier van 27 man. Het peloton was toen al in vele stukken uiteengeblazen door de zuidwester kracht zes. Janse van Rensburg was de enige van zijn ploeg MTN Qhubeka en ont dekte toen hij eens rondkeek nog een tweede machtsblok: ook vijf man van Topsport Vlaanderen wa ren meegeglipt. Naarmate de koers vorderdè, werd de groep steeds verder uitgedund. Rabo had er na zeventig kilometer nog vijf over en Topsport Vlaande ren drie. Toen op 25 kilometer van de finish eerst Kevin Hulsmans (Farnese Vini) en later diens ploeg genoot Luca Ascani demarreerden, viel de kopgroep van vijftien ver der uiteen. Rabo-kopman Lars Boom sloot aan bij Ascani en even later ook de Belg Gijs van Hoecke (Topsport Vlaanderen) én Rei nardt Janse van Rensburg. Van de acht Rabo-renners was er nog ééntje overgebleven en van Top sport Vlaanderen eveneens één. „Ik voelde me nog goed", keek de Zuid-Afrikaan terug. „In de kop groep hoefde ik niet veel te doen. Rabo moest de koers maken met zoveel mannen voorin." Toen Ascani wegviel, gingen drie renners voor de zege sprinten. Al thans, dat dacht Lars Boom. „Ik had nog goede benen en vertrouw de op m'n sprint. Maar drie kilo meter voor het eind ging die Belg ervandoor." Janse van Rensburg hield de benen stil en liet Boom het vuile werk opknappen. Dat be taalde zich uit in de laatste meters. Van Hoecke werd achterhaald, Boom zat stuk en het was voor Jan se van Rensburg een koud kunstje om het in de sprint af te maken. „Ook toen we met vier man op kop zaten, durfde ik niet te dro men dat ik zou winnen", erkende de Zuid-Afrikaan. „De koers was zo zwaar door die storm. Ik ben helemaal niet gewend aan dit soort omstandigheden. En dan was Lars Boom erbij, een wereld topper. Ik dacht niet dat ik hem kon verslaan." Met Reinardt Janse van Rensburg kreeg de Zeeuwse profronde voor het tweede jaar op rij een winnaar van wie in de toekomst veel ver wacht wordt. De belangstelling van topteams voor Marcel Kittel, de winnaar van vorig jaar, is enorm. De Duitser blijft voorals nog bij zijn ploeg Argos (het voor malige Slcil). De belangstelling voor Janse van Rensburg begint soortgelijke proporties aan te ne men. Hij is benaderd door diverse World Tour-teams, waaronder Ra bo, de ploeg met duurbetaalde profs waarvan hij er zaterdag acht versloeg. „Ik kan er niks over zeg gen. We hebben gesproken maar dat is vertrouwelijk. Over een week of drie, vier neem ik een be slissing", meldde de winnaar. Lars Boom likte in alle stilte zijn wonden. Zijn tweede plaats was een persoonlijke tegenvaller en de zoveelste mishit van zijn ploeg Ra bobank. De nederlaag geeft Boom alleen maar meer inspiratie voor de volgende koersen. De Tour staat niet op z'n programma, maar hij wil zich toch in de kijker rij den. Boom wil naar Londen. Reinardt Janse van Rensburg noemde zijn Zeeuwse zege de mooiste over winning uit zijn carrière. foto Johan van der Heijden AMSTERDAM - Zwemster Judith Stap heeft zaterdag met groot machtsvertoon de Nederlandse ti tel gepakt op de 800 vrij. In het Amsterdamse Sloterparkbad hield de Middelburgse de concurrentie meer dan zeven seconden achter zich. Stap, die uitkomt voor Eiffel Swim mers PSV, bewaarde het beste voor het tweede gedeelte van de ra ce. In de eerste acht baantjes ging ze gelijk op met Esmee Vermeu len, de zwemster van E.ON-NZA. Daarna versnelde de Zeeuwse en bouwde ze een grote voorsprong op. Ze finishte uiteindelijk in 8.46,92 minuten, een dik persoon lijk record. Haar vorige toptijd was 8.49,41. Vermeulen, die als eerste was geplaatst, tikte aan in 8.54,09. Vrijdag stond Stap ook al op het podium. Toen werd ze derde op de 400 vrij. Ze klokte 4.17,87. En met drie clubgenotes, onder wie de Vlissingse Manon Minneboo, won ze de 4x100 vrij. De eindtijd van Eiffel Swimmers PSV was 3-44,59- Minneboo deed het eveneens goed op de individuele nummers. Ze grossierde in zesde plaatsen. Op de 50 vrij, 100 vrij en de 50 school legde ze beslag op die eind- notering. Haar tijden op die num mers waren respectievelijk 26,41 (26,31 in de series), 57,29 (57,61 in de series) en 33,52 (24,00 in de se ries). Diego de Meyer (Bruinvis) zwom een stokoud record uit de boeken. Het oude record stond sinds 1985 op naam van Patrick Braam. De Meyer verbeterde de tijd op de 100 meter schoolslag van 1.07,90 naar een 1.06,75. Dit leverde hem een derde plaats op. Hij werd daar naast nog drie keer vierde. Jacques Zaman baalde ervan dat hij in baan zes moest lopen op de vierhonderd meter, maar het weerhield hem er niet van om zijn NK-titel te prolongeren. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60