41 binnenland Molukkers boos over decoratie voor militairen Brinkman kiest samen met Trots' voor schone lei 'Veel te voorbarig te zeggen dat stembusstrijd tussen SP en WD gaat' Zang, gebed en voetbal op EO-Jongerendag maandag 11 juni 2012 BOVENSMILDE - De Molukse rege ring in ballingschap is boos over het voornemen van het ministerie van Defensie om een insigne te ge ven aan de militairen die in 1977 een einde hebben gemaakt aan de Molukse treinkaping bij De Punt. De Molukse regering noemt de de coratie op haar website 'ongepast en schandalig', omdat er destijds volgens haar buitensporig veel ge weld is gebruikt. „Ook na 35 jaar zijn we van mening dat de inzet van het geweld buitensporig, on nodig en zelfs misdadig was. Ve len, ook niet-Molukkers, zijn van mening dat de bevrijdingsactie een doelgerichte executie was." Op Radio 1 zei de vorige Comman dant der Strijdkrachten, Dick Ber lijn, dat hij het betreurt dat er een insigne komt. Het is nog onbe kend wanneer de onderscheiding wordt toegekend. Een woordvoerder van Defensie liet zaterdag weten dat de onder scheiding „niet tegen een bevol kingsgroep is, maar voor moedig optreden van militairen die een terroristische actie beëindigden." Ook voor de beëindiging van de gijzeling bij een school in Boven- smilde krijgen militairen een insig ne. Negen Zuid-Molukkers kaap ten op 23 mei 1977 een trein bij De Punt in Drenthe. Tegelijkertijd vie len vier anderen een basisschool in Bovensmilde binnen en gijzel den meer dan honderd kinderen en enkele leerkrachten. De gijzelin gen hielden Nederland bijna drie weken in hun greep. De treinkaping werd beëindigd door een actie met mariniers. Twee gijzelaars en zes kapers verlo ren daarbij het leven. De gijzelne mers in de school gaven zich uit eindelijk over. De acties waren erop gericht om Nederland te dwingen een onaf hankelijke republiek der Zuid-Mo- lukken te erkennen. Ook eisten de kapers vrijlating van 21 Zuid-Mo lukse gevangenen die vastzaten we gens een treinkaping in 1975 bij het Drentse dorpje Wijster. In 2006 lanceerde Laura Gerards, die in 1977 in de eerste klas van de school zat, het plan om een her denkingsteken te plaatsen waar destijds het schoolgebouw stond. De gemeente Midden-Drenthe stond aanvankelijk positief tegen over haar idee, maar het bleek tot gemengde reacties in Bovensmilde te leiden. DEN HAAG - Het embleem van Trots op Nederland blijft, maar daar komt binnen een week de nieuwe naam in van de partij die ontstaat door het samengaan met de Onafhankelijke Burgerpartij (OBP) van Hero Brinkman. Tot de fusie is zaterdag besloten door de leden van Trots en Brinkman. Hij wilde per se een andere naam, al lag dat gevoelig bij Trots. „Ik wil met een schone lei beginnen. Ik sta voor de kandidatenlijst waar mee we de Kamer in willen gaan, niet voor alles wat leden van Trots deden of nog gaan doen. Ik wil niet met de erfenis van Trots be last worden." Binnen die partij zijn aanvaringen geweest tussen oprichtster Rita Verdonk en mede werker Ed Sinke. Beschuldigingen over gesjoemel en gewetenloos heid gingen over en weer. In som mige lokale afdelingen liepen men sen weg zodra ze een raadszetel hadden bemachtigd. Brinkman is vorige week door Verdonk en het bestuur van Trots benaderd om sa men te gaan werken. En na die 'goede gesprekken' stemde hij in. Brinkman ziet programmatisch veel overeenkomsten tussen zijn partij en Trots. „Er is een groot gat op rechts te vullen. De PW is fï- nancieel-economisch zo links als wat en de WD zou haar schoon moeder nog voor een habbekrats verkopen, kijk maar naar het Kun- duzakkoord dat zij mee heeft gete kend." Brinkman stapt door het sa mengaan met Trots in een ge spreid bedje, erkent hij. Rita Ver donk, die de partij vier jaar gele den oprichtte, heeft destijds ook lokale afdelingen opgericht. Er is een veertigtal raadsleden en staten leden namens Trots. Zijn eigen OBP, die hij recentelijk in het le ven riep na zijn vertrek uit de PW, ontbeert die structuur. PAUL KUSTERS toosenhem BÖS? ARNHEM - Een pop geeft een zege ning aan een bezoeker tijdens de EO-Jongerendag in het Arnhemse Celredome. Duizenden jongeren wa ren daar zaterdag bijeen voor het grootste christelijke jongerenevene- ment van Europa. Presentator Ma nuel Venderbos vroeg, met een knip oog, in het ochtendgebed de Heer om steun voor het Oranjeteam dat later die dag tegen Denemarken zou spelen. Tijdens de 38e editie van het christelijke jongerenevenement kwamen ruim 26.000 jongeren naar het GelreDome, zo'n 4.000 minder dan een jaar geleden. Dat liet een woordvoerder van de EO weten. De meeste bezoekers zijn tussen de 14 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Drie maanden voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 12 september geven peilingen aan: de strijd gaat tussen SP en WD. Of toch niet? Het is maar net welk on derzoek je neemt. Begin juni telt bijvoorbeeld de WD 29 virtuele zetels (TNS Nipo), 32 (Synovate) of 26 (De Hond). De SP staat op 29 zetels(TNS/Nipo) 32 (De Hond) of op 27 (Synovate). Het va rieert elke week. „Peilingen zijn momentopnames die in principe geen voorspellende waarde hebben", zegt Tom Lou- werse, docent politicologie en post doctoraal onderzoeker aan de Uni versiteit van Leiden. „Ze geven krachtsverhoudingen weer, de trends. Je weet daarmee alleen de voorkeur van de kiezer op een be paald moment." Onderzoeker Peter Kanne van TNS Nipo beklemtoont dat zij niet de ambitie hebben de uitslag te voorspellen. „Wij proberen de krachtsverhoudingen realistisch weer te geven", zegt hij. Het nut van een peiling is te laten zien hoe de steun voor een partij zich over de lange termijn ontwik kelt, aldus Louwerse. De wekelijk se verschuivingen zijn volgens hem niet interessant. Te meer om dat meestal niet onderzocht wordt, waarom die zetel er is bijge komen of afgegaan. De jongste boodschap in de media is dat de stembusstrijd een nek-aan-nekrace zal worden tus sen de SP en de WD. „Veel te voorbarig", meent Louwerse. Bij die bewering wordt volgens hem vergeten dat de PvdA en de PW dicht bij de twee koplopers staan. „Als je nu al zegt dat de strijd tus sen de SP en de WD gaat, kun je mogelijk het verloop van de cam pagne beïnvloeden. Net als wan neer je zegt dat het slecht gaat met de WD." Bovendien heeft elke peiling van elk' bureau een foutmarge van een aantal zetels. Voor Louwerse géldt daarom - vrij naar het paaslied: 'Eén peiling is geen peiling, twee peilingen is een halve peiling, drie peilingen is een peiling'. Hij combi neert de uitkomsten van drie TNS/Nipo, De Hond en Synovate tot één verwachting. Zo verkleint hij volgens zijn zeggen de foutmar ge, tot een of twee zetels. Volgens zijn berekeningen zou de WD af gelopen week uitkomen op 28 ze tels (met de mogelijkheid van twee zetels erbij of eraf) en de SP ook op 28 met de kans dat ze twee zetels hoger uitkomt of een tje lager).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4