Verrassingen te over bij Rondje Dreischor Zuiverend filter voor 8 woningen Aan de slag KNRM vraagt te melden PGM stoot Morgensterkerk en monumentale Oostkerk toch af 14I d Bekogeld Zeeland maandag 11 juni 2012 Wim en Wilma Hoogesteger uit Westkapelle (op vakantie in Burgh-Haamstede) werpen zich op de workshop speksteen bewerken. Wilma polijst een steen die de vorm van een huisje heeft. „Grappig, want onze dochter heeft net een huisje gekocht." door Esme Soesman DREISCHOR - Voor acht woningen in het gebied Proeftuin Kaderricht lijn Water Dreischor komt subsi die beschikbaar om een zuiverend helofytenfilter aan te leggen. Circa vijftig woningen in het gebied zijn nog niet aangesloten op het riool. Het is één van de onderdelen van het project Proeftuin Kaderricht lijn Water (KRW) Dreischor; een drie jaar durend project dat tot doel heeft de waterkwaliteit te ver beteren én ondernemers en bewo ners te triggeren aan die verbeter slag mee te doen. Proeftuin KRW Dreischor is onge veer halverwege de rit en het is te vroeg om al concrete resultaten op tafel te kunnen leggen. Maar dat het project iets teweeg brengt, is duidelijk. Met name agrariërs doen actief mee, zegt projectleider Marloes van Tilburg van de provin cie Zeeland. Twaalf boeren, goed voor 75 pro cent van het grondareaal in het 'testgebied', zijn in de weer met specifieke op hun bedrijf geschre ven mineralenplannen. Ook is per deelnemer een plan voor bestrij dingsmiddelen opgesteld. Eén van de deelnemers draait proef met een speciaal spuitsys- Kijk op www.alkuplus.nl VLISSINGEN - Een medewerker van een horecabedrijf op het Bel- lamypark in Vlissingen is zaterdag gewond geraakt doordat twee klan ten glazen naar hem gooide. De man, een 24-jarige Vlissinger, raak te aan zijn hoofd gewond en moest voor hechtingen naar het ziekenhuis. De man werd beko geld tijdens de voetbalwedstrijd. Hij heeft aangifte gedaan van mis handeling. teem dat er voor zorgt dat er min der water nodig is om de installa tie na gebruik* schoon te maken. Er wordt op meerdere terreinen ge streden, zet Van Tilburg de activi teiten op een rij. Kinderen van de basisschool controleren met regel maat de kwaliteit van het water in de ringgracht. Ook is een work shop ecologisch tuinieren gehou den. Zaterdag was een tien kilome ter lange fietstocht langs verschil lende proeflocaties uitgezet, waar aan 27 mensen meededen. „Be wustwording is van belang", aldus Van Tilburg. En er staat nog meer op stapel. Zo als de aanleg van een zuiveringssys teem bij de kerk, dat er voor zorgt dat het water van het kerkdak ge zuiverd in de (gebaggerde) gracht belandt. Het wachten is ook op het effect van de kruiden die in de berm tussen Zonnemaire en Dreischor zijn ingezaaid om luizeneter tjes te trekken. Dat .wordt vaker op akkers gedaan, maar dat kost boeren grond. „We kijken nu of het mogelijk is de ber men van het waterschap te gebrui ken. Dat zou een oplossing kun nen zijn." Aan de proeftuin doen provincie, gemeente, waterschap en DLV Plant mee. fsSBBSBBsasBassesgisssssegeseBSsesBSSBBSesstsmsKKli OUDDORP - In navolging van de lan delijke campagne roept de KNRM Ouddorp mensen op zich meteen te melden als ze vermoeden dat ze weieens als vermist kunnen zijn opgegeven. Dit naar aanleiding van de bijna vijf uur durende zoek actie die de KNRM Ouddorp vrij dagmiddag is gestart naar een ver miste kitesurfer. De weersomstan digheden waren op dat moment bar: windkracht acht en een golf hoogte van circa drie meter. De ki tesurfer was door zijn vrouw voor het laatst op het water in de buurt van de vuurtoren Ouddorp gezien. De zoektocht is uitgevoerd door di verse KNRM-boten, vaartuigen van de reddingsbrigade Rockanje, viskotters en het kusthulpverle- ningsvoertuig van de KNRM. De man bleek al die tijd al aan wal te zijn en is opgepikt door een poli tiewagen in de buurt van strand tent Iloon. Binnenkijken of aanschuiven en eventueel gratis of voor kleine prijsjes meedoen met een work shop of ander initiatief. Bedrij ven maar ook organisaties (kerk, museum, molen) en inwoners (open tuinen) hebben de han den ineengeslagen. door Esme Soesman Het was druk in Dreischor, zondag tij dens het voor de eerste keer gehouden Rondje Dreischor, waarbij 25 organisaties en bedrijven de deuren openzet ten voor het publiek. „Een superinitiatief', vindt Judith Mellenberg van het aan de Ring ge vestigde prepareerbedrijf De Op- zetterij. „Vooral omdat veel men sen denken dat ons werk vies, eng en bloederig is. Nu lopen ze ge woon eens binnen en zien dan dat door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De Protestantse Ge meente Middelburg (PGM) gaat de Oostkerk en de Morgensterkerk afstoten. De zeven protestantse kerkgenootschappen die verenigd zijn in de PGM besloten onlangs unaniem het voorstel om de twee kerken 'te vervreemden' te volgen. Alle kerkleden krijgen binnenkort per brief een toelichting. De PGM heeft zeven Middelburg se kerkgebouwen in bezit en kan alle kosten voor onderhoud in de toekomst niet meer opbrengen. Daarom wil ze over drie jaar af zijn van de twee duurste kerken: het nuttig werk is en zéker niet vies." Terwijl de kijkers gestaag in- en uitlopen is Mellenberg's part ner Paul Feil in de weer met de ve ren van een velduil. Hoewel aan vaste procedures gebonden, kan in principe iedereen binnenlopen met een dood gevonden dier om dat op te laten zetten. „We doen dit uit liefde voor dieren en de na tuur. Een dood gevonden mus gooi je normaal gesproken als oud afval in de kliko. Wij vinden dat zonde. En het goed kunnen bekij ken van dieren zorgt ervoor dat je je bewuster van het leven wordt", aldus Mellenberg. Veel mensen, zowel inwoners van Dreischor als van buiten, maakten van de gelegenheid gebruik om eens achter de geveltjes van het 'Veel mensen denken dat ons werk vies, eng en bloederig is. Nu kunnen ze zien dat dat niet is' de monumentale Oostkerk en de onderhoudsgevoelige Morgenster- kerk. Een speciale stuurgroep gaat nu onderzoeken hoe dat afstoten con creet moet gebeuren. Daarbij zijn alle opties open, zegt scriba Leen- dert Marijs van de Algemene Ker kenraad. De gebouwen kunnen verkocht worden of bijvoorbeeld worden ondergebracht in een stichting. „Maar zo'n stichting moet dan wel ergens het geld voor onderhoud vandaan zien te ha len", zegt Marijs. „Vroeger kregen we veel subsidie van de nationale overheid voor onderhoud van de Oostkerk, maar dat is veel minder dorp te kijken. En dat levert - ook voor dorpsgenoten - verrassingen op. Zoals de gevel aan de Bogerd- weg 15 waarachter, al zestien jaar lang, klokkenmaker Ton Deumers met eindeloos geduld aan het bin nenwerk van klokken sleutelt. Bij atelier de Bakkerij aan de Zuid straat, waar in het zicht speksteen wordt bewerkt, kunnen belangstel lenden elders in het pand mee doen aan een introductieles hang- matyoga. In de tuin van Lekker bij Maas aan de overkant wordt, on der de walnotenboom, van walno- tenlikeur genipt. „Iedereen heeft het er altijd over dat er zo weinig te doen is, maar dat ervaar ik helemaal niet zo. We wilden eens kijken of we daar iets mee konden doen", blikt Ellen Bentlage van de Bakkerij terug op het prille begin van het initiatief „Bij de eerste vergadering zaten we met vijf mensen", vertelt Ineke Versnel (B&B De Drei Schorre). „En moet je nu eens zien. Zo zet je een klein plaatsje op de kaart." geworden. Op het moment heb ben we geen enkele tegemoetko ming van het Rijk." De PGM heeft al gesproken met wethouder Jo- han Aalberts van de gemeente Middelburg over de toekomst van de Oostkerk. Marijs: „De gemeen te spant zich ook in. Ze beseffen het probleem en denken mee over oplossingen." De gemeente heeft inmiddels con tact gelegd met monumentenbe- houdorganisaties. „De gemeente kan financieel niets doen", zegt Jo- han Aalberts. „Maar ik wil graag meekijken en meedenken." Aal berts verzekert- wel dat de Oost kerk zal blijven. Walnotenlikeur nippen en walnotentaart eten onder een walnotenboom. Wie wilde, kon ook binnenkijken in het monumentale pand waar B&B Lekker bij Maas gevestigd is. gsaasasiSifia3gSi3iBSBgs«gsg^eg5^%?^:g:;gg^^»*aaaflgMfiflB0iiiiiKisss3^^ boten op rel voor meer plezier op het watert Tel. 0118 61 36 59 Uijterschootweg 22 I Middelburg www.zeelandboten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46