'Ijsklompje' legt 34 po t T ragiek blijft Frank Schleck achtervolgen Bradley Wiggins wil Lance Armstrong achterna De mannenfinale van Roland Garros wordt, als het goed is, vandaag uitgespeeld. Bij de vrouwen won zaterdag Maria Sjarapova. maandag 11 juni 2012 Maria Sjarapova liet zater dag na haar overwinning ho ren dat ze meerdere talen be heerst, maar haar bood schap bleef dezelfde: „Ik ben echt sprakeloos." door Marco Knippen etappe van Verbania naar Verbier niet in. Een blik op de historie was voldoende om dat in te zien. In 2009 verpulverde Alberto Conta- dor de hoop van (toenmalig) ploegmaat Lance Armstrong op een achtste Tourzege, toen de ne gentiende etappe eindigde in Ver bier. Ook ditmaal zorgde het zwoegen in de Zwitserse Alpen voor spekta kel. Laurens Ten Dam (Rabobank) was de eerste die een plaagstootje uitdeelde. De Nederlander voerde de snelheid op om zo het groepje overgebleven renners uit te dun nen. Helaas voor hem konden zijn drie kopmannen niet profiteren van zijn arbeid. Op de aanval van Schleck moesten Robert Gesink, Bauke Mollema en Steven Kruijs- wijk een antwoord schuldig blij ven. Vooral Gesink (19e, op 1.04) hield daar een bittere smaak aan over. Op de rollerbank naast de teambus verschool hij zich niet achter excuses. „Ik reed maximaal, maar de rest fietste sneller", vatte de Achterhoeker zijn rol in de fina le samen. „Meer kon ik niet. En nu? Het rondje is niet nog niet voorbij, maar ik had op meer ge hoopt. Ik kan van alles verzinnen om het goed te praten, maar dat verandert er niets aan." Zo eindigde de eerste serieuze test voor de Tour in een kleine decep tie, al weigerde hij zich zorgen te maken. Gesink, die recentelijk de Ronde van Californië op zijn naam schreef, plaatste de hapering in perspectief Op een hoogtestage - hij verbleef tot zaterdag in de Sierra Nevada - volgt normaliter een dip. „De eerste dag voel ik me meestal erg goed, de tweede juist slap. Maar ik wilde met de eersten boven komen. Dat lukte niet." Zijn ploegmaat en vriend Kruijs- wijk presteerde een stuk beter. Hij eindigde als vijftiende, op 33 secon den van Costa. Mollema kwam als zestigste boven (3.42). Rui Costa nam de gele trui over van Peter Sagan. Frank Schleck staat tweede, Roman Kreuziger derde. Beste Nederlander is Steven Kruijswijk (16e). De Ronde van Zwitserland duurt tot en met zon dag. Ze ging door de knieën, hief haar beide armen ten hemel, maakte vreug desprongen, strooide met kushandjes en wierp een blik van gelukzaligheid én verwonde ring naar de loge van haar begelei dingsstaf Zo zag extase er zaterdag middag bij Maria Sjarapova uit, na haar triomftocht op Roland Gar ros. Naderhand repte de winnares, die de Italiaanse verrassing Sara Er- rani terug op aarde bracht (6-3, 6-2), van 'een lange reis om op dit punt te belanden'. „Het is een uniek en onvergetelijk moment." Het waren uitspraken die de uit zinnigheid duidden van een ten nisster die ooit te boek stond als 'ijsklomp', maar die zich ditmaal in haar ziel liet kijken. De emoties vormden een begrijpe lijke ontlading. Sjarapova had even daarvoor het 'groot slem' voltooid. Na Margaret Court, Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf en Serena Williams is de Russin de zesde speelster uit het proftijdperk die de vier belangrijkste toer nooien heeft gewonnen. Tussen haar eerste en vierde ma jor-zege zat liefst acht jaar. Eerst was er de onverwachte coup tij dens de 2004-aflevering van Wim bledon. Sjarapova, destijds nog een tiener, versloeg Serena Willi ams. Alles wees erop dat de op jon ge leeftijd naar de Verenigde Sta ten geëmigreerde oogappel van de Amerikaanse kampioenenkweker Nick Bollettieri een nieuwe stan daard zou gaan zetten. Een jaar later voerde Sjarapova de Maria Sjarapova viert haar overwinning op Sara Errani. De Russische won vrij eenvoudig in twee sets. foto Bernat Armangue/AP wereldranglijst aan, in 2006 sloeg ze toe bij de US Open en in 2008 heerste ze tijdens de Australian Open. Vervolgens raakte ze gebles seerd aan haar schouder. Een zwa re operatie was nodig om het ge wricht te repareren. Na haar ren tree leek Sjarapova, die in haar pe riode van inactiviteit een neus voor lucratieve sponsorcontracten bleef houden, op de tennisbaan haar glans te hebben verloren. Hoewel opgelapt bleek ze plots kwetsbaar, óók op het mentale vlak. Op Wimbledon vorig jaar en tijdens de Australian Open begin dit seizoen toonde Sjarapova ech ter tekenen van herstel. Ze schopte het tot de finale. Achtereenvolgens Petra Kvitova en Victoria Azaren- ka ontrafelden en ontmantelden haar ééndimensionale spel eenvou- door Geert Langendorff VERBIER - Met een perfect getime de jump leek Frank Schleck in de Ronde van Zwitserland op weg een periode van tegenslag op grootse wijze achter zich te laten. De Luxemburger versnelde zes ki lometer voor de aankomst in Ver bier en bouwde razendsnel een be hoorlijke voorsprong op. Toen de afstand tot de meet nog slechts de lengte van een voetbalveld be droeg, verstoorde de Portugees Rui Costa zijn moment van glorie. Schleck eindigde als tweede. Zo kreeg het seizoen vol misère van hem en broer Andy een pas send vervolg. Andy gaf zaterdag op in de Dauphiné en lijkt niet meer in staat op tijd in vorm te komen voor de Tour de France. Frank, over wiens conditie eveneens gro te twijfels bestonden, wilde in de loodzware rit naar het skidorp zijn criticasters op grootse wijze de mond snoeren. Het was de renner van RadioShack niet gegund. Ploeggenoot Fabian Cancellara overkwam zaterdag in de proloog hetzelfde. Na een langdurige revali datie van een vierdubbele sleutel beenbreuk wilde hij in eigen land zijn hervonden vorm tonen door de race over 7,3 kilometer te win nen. Zijn poging mislukte. Peter Sagan troefde hem af, zodat de Zwitser niet de eer werd gegund een dag in de leiderstrui van zijn thuisronde te fietsen. Langer pron ken met het tricot zat er gezien de Rui Costa (rechts) blijft Frank Schleck nipt voor in de Ronde van Zwitserland, foto Peter Klaunzer/AP door Ad Pertijs CHATEL - Op zijn 32e lijkt Bradley Wiggins eindelijk helemaal klaar om een gooi te doen naar de Tour-zege. „Alles is beter dit jaar. Het klimmen, het tijdrijden en de ploeg", zei de Brit nadat hij giste ren in het Franse berg- en grens dorp Chatel het 64e Criterium du Dauphiné had gewonnen. Het is na Parijs-Nice en de Ronde van Romandië de derde grote ritten koers die hij dit seizoen in de wacht sleept voor Team Sky. Die door Sean Yates en Servais Knaven geleide ploeg had ook dit keer een groot aandeel in de zege van de voormalige Olympische baankampioen. „Je mag de manier waarop wij koersen vergelijken met die van US Postal uit de tijd van Lance Armstrong", laat Wig gins weten. Team Sky controleer de de koers volledig door in de ber gen het tempo te dicteren. Het maakt dat 'Wiggo' niet langer be vreesd is voor wat tot dusverre werd gezien als zijn grootste 'achil leshiel': nervositeit. „Het wordt steeds gemakkelijker om cool te blijven", keek hij ontspannen en tevreden terug op de Dauphiné. „Alles verliep gladjes." Titelverdediger Cadel Evans liet in de Dauphiné zien eveneens klaar te zijn voor de Tour. Andy Schleck stapte zaterdag al snel af in de ko- ninginnenrit. De Luxemburger had te veel last van de blessure die hij opliep bij zijn val in de tijdrit. Wiggins wil zich niet uitlaten over de vorm van zijn concurrenten. „Wanneer je je met anderen bezig gaat houden, verlies je de concen tratie die nodig is om de Tour te winnen", klinkt het op zijn Arm strongs. De Brit houdt vanaf nu strikt de focus op de Ronde van Frankrijk. De komende dagen gaat hij met de auto nog enkele finis hes van Alpenetappes en de eerste tijdrit in Besancon verkennen. Daarna gaat Wiggins trainen op Mallorca en slaat hij als titelverde diger het Brits kampioenschap over. „Dat past gewoon niet in mijn schema." Voor de pas 21-jarige Wilco Kelder man zijn de NK's tijdrijden en weg juist wel het volgende doel na zijn opmerkelijke optreden in het Criterium du Dauphiné. In het las tige slotweekeinde verdedigde hij zijn jongerentrui met verve. Al leen op de Joux Plane moest de Ra- borenner wat tijd inleveren op zijn concurrent Tejay van Garde- ren. „Dan merk je dat zo'n jongen enkele jaren ouder is", zei Kelder man over zijn eerste kennisma king met een reuzecol. De man uit Amersfoort droomt nog niet van de Tour. „Iedere gro te ronde lijkt me mooi." Dat zijn achtste plaats in het eindklasse ment van de Dauphiné hoge ver wachtingen schept bij de buiten wereld, deert hem niet. „Daar ben ik te nuchter voor." Bradley Wiggins, foto Claude Paris/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34