Zonderland kan zich richten op de Spelen Bondscoach 321 sport Heister: Toch nog te weinig tijd gehad' In Hoofddorp werd de afgelopen dagen het NK dressuur gehouden. Edward Gal stelde nadrukkelijk zijn kandidatuur. Drysdale pakt de Holland Beker maandag 11 juni 2012 ag^aaaafigffiiiiLUbiJLji!Ji.ll.'.A Nederlander manifesteert zich plotseling ook op brug Met een afgetekende zege op rekstok en een zilveren brugoe- fening manifesteerde Epke Zon derland zich tijdens de challen- gercup in Gent als de Nederland se olympiër. „Ik weet zeker dat dé turnwereld nu ook kijkt van: wow, wat een score." door Edwin Fischer CENT - 'Als' bestaat niet in de top spon. Epke Zonderland turnde gis teren voor het eerst van zijn leven een brugoefening met de zeer ho ge uitgangswaarde van 6.600 pun ten. Omdat de pupil van trainer Daniël Knibbeler ook nog eens ui terst netjes en stabiel die oefening ten toon spreidde, kreeg hij het prachtige eindcijfer van 15.800. Met die persoonlijk topscore vero verde Zonderland in Gent achter winnaar Phuoc Hung Pham (15-925) het zilver. Als hij dezelfde oefening acht maanden geleden in Tokio al be heerst had, was hij in de Japanse hoofdstad wereldkampioen ge weest. De Amerikaan Daniël Ley- va won de titel met een score van 15.633. „Dat geeft een heerlijk ge voel. Tiet bewijst nu dat ik ook op Van Cerner wacht af met goud op zak GENT - Célïne van Gemer twijfelt sinds haar gouden optreden giste ren bij de wereldbeker in Gent niet meer. Zij wordt woensdag aange wezen om naar de Spelen te gaan, verwacht de turnster. Maar haar ri vale Wyomi Masela, afgelopen weekeinde geblesseerd, gooit de handdoek nog niet in de ring. Zij rekent ook op het ticket voor Lon den. Van Gerner: „Déze score van 14.950 op brug was op het WK goed geweest voor brons. Aange zien er in de toewijzingsprocedure staat dat het om medaillekansen gaat en het WK als uitgangspunt genomen wordt, is dit volgens mij het overtuigende bewijs." de Spelen een medaille op brug kan winnen. De andere brugtop- pers zien mij nu, na deze score, als een medailleconcurrent in Lon den." Met de hoge brugscore sloot Zon derland de discussie rondom de strijd met Jeffrey Wammes over de olympische deelname. „Toen ik hoorde dat Jeffrey geblesseerd was en mij geluk wenste op.de Spelen, vond ik dat wel erg jammer. Ik baalde voor Jeffrey en ook voor de sportieve strijd. Als hij hier ook ge weest was, had ik hem nog eens in een wedstrijd kunnen verslaan." Ondanks het succes op de brug, blijft de rekstok eerste keuze. Knib beler: „Epke is op rekstok een favo riet en op brug een specialist." Op de rekstok slaagde Zonderland er aan het eind van zijn oefening niet in om een dislocque met hele draai te doen. Daardoor haalde hij niet zijn maximale uitgangswaar de van 7.900. Hij bleef steken op 7.700. Maar omdat de oefening, in clusief zijn spectaculaire driedub bele vluchtserie, behoorlijk netjes was, werd zijn uitvoering met een 8.700 gewaardeerd. De totaalscore van 16.400 punten was een per soonlijk record. „Vooral de behoorlijke winst op de uitvoering stemt me heel tevre den", zei Zonderland. „Dat bete kent dat ik in de buurt ga komen van de 16.700 punten. Die score zal in Londen gehaald moeten worden om voor goud mee te kun nen doen." Dat hij zowel op brug als op rek een persoonlijk puntenrecord turn de, was volgens de turner niet ver bazingwekkend. „Het is sinds vori ge week toch anders", verwees Zonderland naar zijn challengerze- ge op rek in Maribor. „Toen haalde ik voor het eerst in een wedstrijd mijn olympische oefening. Dat gaf mij wel het gevoel dat de strijd met Jeffrey beslist was. Na zijn te rugtrekking van donderdag was nu de druk helemaal weg. Al thans, de druk van die olympische strijd. Zelf wil ik er altijd het beste er uit halen, een goede oefening la ten zien. Volgende week op het NK is er een vol Ahoy, waar het publiek van me verwacht dat ik mijn rekoefening met het driedub bele vluchtelement laat zien. Het zijn goede trainingen voor de Olympische Spelen. Daar is nu de blik alleen nog maar op gericht. De afgelopen maanden stonden toch in het teken van die strijd met Jeffrey, nu kan ik mij focussen op waar het om gaat; die medaille op de Spelen." Epke Zonderland in actie op het onderdeel brug tijdens de wereldbeker wedstrijd in het Belgische Gent. foto Robin Utrecht/ANP Het NK dressuur heeft bondscoach Sjef Janssen geen absolute duidelijkheid kunnen verschaffen. Wel liet een aantal olympische kandidaten het afweten. door Ciel Hendrix Sjef Janssen heeft het plaat je nog lang niet rond. Dat is niet nodig ook, want over twee weken is het CHIO van Rotterdam de tweede observatiewedstrijd voor zijn olympisch team. En wellicht weegt de bondscoach dressuur de prestaties op het CHIO van Aken ook nog mee in zijn beoordeling. „Als dat nodig is", zoals hijzelf na afloop van het NK in Hoofddorp aangaf Afgelopen dagen zijn in ieder ge val weer enkele puzzelstukjes op de juiste plaats gevallen. Geen stuk jes waar hij overigens onverdeeld blij van zal zijn geworden, want za terdag liet een aantal olympische kandidaten het lelijk afweten. Gis teren revancheerde met name zijn partner Anky van Grunsven zich met een uitstekende kür op mu ziek, gevolgd door een staande ova tie van het publiek en een score van 82.900%. Net iets te weinig om Edward Gal van de zege in de kür en de titel af te houden, maar wel een revanche op haar eigen fa len van de twee voorgaande da gen. Het maakt de puzzel wel allemaal een stuk ingewikkelder. „Ik ben eerlijk gezegd een stuk onwijzer ge worden", zo vatte Janssen zijn er varingen op het NK toe. Wel is hij er nu van overtuigd dat, na Adelin- de Cornelissen (met Parzival), Edward Gal met Undercover zijn tweede zekere keus is voor de Spe len in Londen. De Harskamper bewees zaterdag, in moeilijke omstandigheden, al gKmgaKMmsssssaa door Rob de Bruyn SETUBAL - Bijna een jaar moest openwaterzwemster Linsy Heister wachten op haar tweede kans om zich te kwalificeren voor de Olym pische Spelen. Toch kwam die mo gelijkheid nog te vroeg, conclu deerde de 23-jarige Eindhovense na haar optreden op het kwalifica tietoernooi in Setubal. Heister fi nishte zaterdag op de 10 kilometer als zestiende, waar ze in de ge schoonde top zes had moeten ein digen. „Ik ben weer terug op mijn oude niveau, maar dat is blijkbaar nu niet meer voldoende. De rest is verder. Het is niet anders." Heister doelde op haar prestaties van twee jaar geleden. Ze werd in 2010 wereldkampioen op de 25 ki lometer en Europees kampioen op de 10. Een jaar later tijdens het WK in Shanghai bleef ze echter ver verwijderd van een topnote- ring én directe plaatsing voor 'Lon den'. De Pabo-studente kwam als twintigste aan de meet. Pas na die race onthulde ze dat ze een zware schouderblessure had gehad en nog niet terug was op haar oude niveau. Dit seizoen pakte Heister de draad weer op, maar een paar maanden geleden kreeg ze in de vorm van een polsontsteking op nieuw een terugslag. „Drie maanden geleden had ik nog het idee dat het echt een lasti ge klus zou worden, maar de laat ste weken ging het juist weer heel erg goed. We hebben in de voorbe reiding ook zeker niks laten liggen. Ilc was gefocust en rustig. Toen ik het water in ging, had ik ook het idee iets moois te laten zien." Van de 'gevechten' in het water had Heister relatief weinig last. „Ik lag meestal net achter een paar an deren en had niemand naast me. Maar ik kon uiteindelijk gewoon niet mee." Heister kwam binnen na 1 uur 45 minuten en 6 secon den, ruim 35 seconden na de Ame rikaanse winnares Haley Ander son. „Het voelt raar dat het nu in eens over is", aldus Heister. „Het verwerken van de teleurstelling zal nog wel even wat tijd gaan vergen. Zaterdag drong het in eerste instan tie ook allemaal nog niet zo tot mé door. Pas 's avonds op mijn ho telkamer gebeurde dat." De pupil van Marcel Wouda weet nog niet of ze doorgaat met open- waterzwemmen. „Op dit moment houd ik alle opties open. Ik ga nu eerst afstuderen. En daarna, over een jaar, weet ik waarschijnlijk wel of ik het zwemmen mis en dus of ik nog wil doorgaan." Net als Heister slaagden ook Maai ke Waaijer, Ferry Weertman en Marcel Schouten er niet in een olympisch startbewijs te bemachti gen. Waaijer werd zaterdag 23e. De jonge talenten Weertman en Schouten bleven gisteren in de mannenwedstrijd met de 31e en de 32e plaats nog verder verwij derd van kwalificatie. zijn paarden 'aan het lijntje' te kunnen houden in de Grand Prix Special. Dat is een van de twee on derdelen (naast de Grand Prix) die ook in Londen meetellen voor de landenwedstrijd. Gal liet zich, sa men met de drie paarden die hij startte, niet van de wijs bren gen door de straffe windvlagen. Die hadden er vrijdagavond al voor gezorgd dat het programma voortijdig moest worden gestaakt en zorgden zaterdag aan de rand van het bos voor klapperende zeil doeken op de tribunedaken en veel onrust. Maar Gal stuurde Next One, Ro manov en Undercover door de ring alsof er niets aan de hand was. Het was al een hectische toer om drie paarden op tijd warm te rijden voor de proef, laat staan er ook nog eens mee naar de top van het klassement te rijden. Met Un dercover als beste, voor Romanov en Next One. Hij mocht in de NK-finale maar een van de drie ge plaatste paarden kiezen en besloot Undercover te zadelen. Om weer iets meer ervaring op te doen en ook de titel binnen te halen. Want dat kostte hem ogenschijnlijk geen moeite. Een ander verhaal wordt het voor Janssen om het geschikte derde teamlid en de (vierde) individuele plaats in te vullen. Met name ook omdat titelverdediger Hans Peter Minderhoud (met Tango) en Imke Schellekens-Bartels (Toots) er in de GP Special weinig van bakten. Hij is in ieder geval voorlopig nog niet klaar met zijn huiswerk. En ook zijn keuze zal, net als die van voetbalbondscoach Bert van Mar wijk, de komende weken nog de nodige stof tot discussie opleveren. „Het is jammer dat elke ruiter maar een paard in Londen mag rij den", grinnikte Sjef Janssen aan het einde van de persconferentie. „Ik heb de internationale federatie nog gevraagd of het niet mogelijk is om een soort team Gal te forme ren, maar ilc krijg er geen toestem ming voor." AMSTERDAM - Skiffeur Mahe Drys dale uit Nieuw-Zeeland heeft giste ren op de Bosbaan in Amsterdam voor de derde keer de Holland Be ker gewonnen. De wereldkampi oen versloeg de Tsjechische titel verdediger Ondrej Synek, viervou dig winnaar van de roeiklassieker, met ruim vijf seconden verschil. De Belg Tim Maeyens eindigde op de derde plaats. Drysdale zegevier de eerder in 2008 en 2009. In 1886 werd voor de eerste keer om de Holland Beker gestreden. Bij de vrouwen ging de Ladies Trophy naar Frida Svensson uit Zweden. Zij was na de race over twee kilometer ruim twee secon den sneller dan de Nederlandse roeister Nicole Beukers. Lisa Scheenaard werd derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32