Spaanse furie in toom sport! 31 Voorpret Ierse ploeg leuker dan EK zelf Zweed Elmander fit voor Oekraïne Spullen De bal maandag 11 juni 2012 'Het gaat niet om de vorm. Het gaat er om welk team er De Engelse bondscoach Roy Hodgson KIEV - De Zweedse aanvaller Johan Elmander kan vanavond in het EK-duel met Oekraïne meespelen. De inzetbaarheid van de oud-spits van Feyenoord was lang twijfelach tig, maar volgens bondscoach Erik Hamren heeft Elmander groen licht gekregen van de teamartsen. Elmander was het enige twijfelge val in de Zweedse selectie, die in groep D ook nog Engeland en Frankrijk treft. „Verder zijn we he lemaal fit", zei Hamren gisteren. „Of Elmander speelt, moeten we nog bepalen." Steraanvaller Zlatan Ibrahimovic denkt dat het een ge- lijkopgaand duel zal zijn. „We zul len elkaar aanvankelijk wel aftas ten. Oekraïne heeft een sterk collec tief. We zullen voorzichtig moeten zijn-als zij aanvallen." De bal is rond, wil een voetbalwijsheid. En dat klopt steeds meer, want door inge nieus gebruik van vlakken doen de ballen- fabrikanten er veel aan om het ding waar alles om draait dit EK zo rond mogelijk te maken. Maar behalve om de vorm, gaat het ook steeds meer om het design. Geel-paarse ballen, ballen met vlam men: het kan niet gek genoeg. Deze dagen zijn de spe lers echter teruggekeerd naar oude waarden en nor men. Er wordt gevoetbald met een Tango, een be proefd model sinds 1978. Bij het eerste WK in i960 leverde Adidas nog een bruin lederen monster van aan elkaar genaaide lange lappen. Vier jaar later was de kleur al gewijzigd in fris wit. In 1968 kreeg Italië de primeur van een volledig nieuwe bal: de Telstar. Twaalf zwarte vijfhoeken en twintig witte zeshoeken. De Telstar is een klassieker, GROEP C Ierland Kroatië door Theo Brinkman POZNAN - Ze moesten er 24 jaar op wachten: voor het eerst sinds 1988 stond Ierland gisteravond weer eens aan de aftrap bij een EK. Re den voor feest dus. Helaas voor de Ieren verliep de rentree teleurstel lend. Al meteen in hun eerste wedstrijd, die onder leiding stond van de Ne derlandse scheidsrechter Björn Kuipers, leed Ierland zijn eerste ne derlaag. Kroatië won redelijk een voudig met 3-1. Zo was de terug keer van Ierland op het Europese toneel vooral het feest van de voor pret en van de altijd enthousiaste supporters. Het Ierse elftal kende gisteravond een valse start. Al na drie minuten werd doelman Given voor het eerst gepasseerd. Mandzukic, aan valler van VfL Wolfsburg, kopte leep raak. Ierland kwam nog wel terug (St. Ledger 'kopte' raak met zijn schouder), maar kon aanval lend weinig uitrichten. Kroatië be sliste vervolgens de wedstrijd met twee doelpunten kort voor en na rust. Jelavic en opnieuw Mand zukic scoorden. De goal van Jelavic was veelbespro ken. De speler van Everton stond buitenspel, maar omdat hij de bal via een Iers been kreeg, keurde Kuipers het doelpunt goed. De ne derlaag was een zware tegenvaller voor het Ierse legioen, maar het zal de fans er niet van weerhou den nog een weekje feest te vieren op het EK. maar werd in 1978 toch rechts ingehaald door een ont werp uit dezelfde fabriek in het Duitse Herzogenau- rach: de Tango. Gemaakt voor het WK in Argentinië, genoemd naar de nationale dans. Twintig vlakstuk- ken, twaalf cirkels. De bal hield het vol tot 2002, toen Adidas voor het WK in Zuid-Korea en Japan ineens met de 'Fevernova' kwam. In de tussentijd werd er al leen gevarieerd op het thema. Er was de Tango Espa- na (1982), de Mundial (1984), de Azteca (1986), de Eu ropa waarmee Van Basten Nederland naar de EK-titel schoot, de Etrusco (1990), de Questra (1994), de Trico lore (1998) en voor het EK in Nederland en België de Terrestra. De nieuwlichterij van de Fevernova werd doorgezet bij de EK's in Portugal (Roteiro, 2004) en Zwitserland/Oostenrijk (Europass, 2008) en het WK in Zuid-Affika (Jabulani, 2010). Maar dit jaar is alles weer bij het oude. De Tango is terug, als Tango 12. Vreugde bij de Spanjaarden Alba, Fabregas, Iniesta en Arbeloa (vlnr) na de gelijkmaker van Cesc Fabregas. foto Kamil Krzaczynski /EPA foto Marcus Brandt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31